Президентимиз тадбиркорликни янги босқичга олиб чиқишнинг устувор йўналишларини белгилаб берди
Анжуманда мамлакатимизнинг барча ҳудудларидан, шу жумладан, туман студияларидан 25 мингга яқин тадбиркор иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари юртимиз иқтисодий қудратини мустаҳкамлашга муносиб ҳисса қўшаётган 1 миллион 200 минглик бизнес ҳамжамиятини Тадбиркорлар куни билан табриклади.
photo_2026-08-18_15-36-08 (2)
Беш йил олдин тадбиркорлар билан очиқ мулоқот ўтказиш анъанаси йўлга қўйилганидан буён бизнес ривожига тўсиқ бўлган минглаб масалаларга ечим топилди. Бу борада 84 та қонун, 861 та фармон ва қарор қабул қилинди.
– Нима учун? Тадбиркорларимизга шароит яратиб, янги иш ўринларини кўпайтириш, одамларимизни узоққа бормасдан, маҳалласининг ўзида даромадли қилиш учун! – деди Президент.
photo_2026-08-18_15-36-09
Ўтган даврда бизнес учун ажратилган кредит портфели қарийб 3 карра ошиб, 450 триллион сўмга етди. Корхоналарнинг асосий капиталга инвестицияси ҳам 3 карра кўпайди.
Саноати 100 миллион доллардан ошган туманлар сони 66 тадан 116 тага, хизматлар ҳажми 1 триллион сўмдан ошган туманлар 41 тадан 152 тага кўпайди. Миллий брендини яратган, мамлакат бўйлаб филиаллар очган тадбиркорлар сафи кенгайди.
photo_2026-08-18_15-36-09 (3)
Президентимиз сўнгги йилларда Хоразмда ҳам тадбиркорлик учун янги имкониятлар яратилганини таъкидлади. Қисқа даврда вилоятга 4 миллиард доллар хорижий инвестиция кириб, 10 мингта янги қувват ишга тушди. Бугун вилоят иқтисодиётининг 72 фоизини кичик бизнес яратмоқда, экспортда унинг улуши 81 фоизга етди.
photo_2026-08-18_15-36-09 (2)
Жаҳондаги мураккаб вазиятга қарамай, жорий йилнинг биринчи ярмида Ўзбекистон иқтисодиёти 8,5 фоизга ўсди. Халқаро рейтинг агентликлари мамлакатимизнинг суверен кредит рейтингини яхшилади.
Давлатимиз раҳбари бу натижалар, энг аввало, тадбиркорлар билан елкама-елка амалга оширилаётган ислоҳотлар самараси эканини қайд этди.
photo_2026-08-18_15-36-10
Мулоқотда тадбиркорлар кўтарган масалалар асосида бешта устувор йўналиш бўйича янги ташаббуслар эълон қилинди.
Биринчи йўналиш – тадбиркорлик учун барқарор ўсиш траекториясини таъминлаш.
photo_2026-08-18_15-36-10 (3)
Кичик ва ўрта бизнесни молиялаштиришнинг янги тизими яратилади. “Кредит хизматлари ягона рақамли портали” орқали тадбиркор битта ариза билан банкларнинг таклифларини олиши, бизнесни энди бошлаётганлар эса 5 миллиард сўмгача кредитни онлайн расмийлаштириши мумкин бўлади.
Бизнеснинг ҳар бир босқичига мос яхлит экотизим яратилиб, янги тадбиркорлар учун “Бизнес старт”, ишлаб чиқаришни йўлга қўйганлар учун “Бизнес лифт”, янги ўсиш босқичига ўтаётганлар учун “Бизнес юксалиш” дастурлари жорий этилади.
photo_2026-08-18_15-36-10 (2)
“Бизнес старт” доирасида тадбиркорларга сунъий интеллект ёрдамида лойиҳа ва кредит ҳужжатларини тайёрлаш, ҳисобот юритиш ўргатилади. Тайёр бизнес-режа ва 200 миллион сўмгача гаровсиз кредит бериш йўлга қўйилади.
– Тадбиркорга кредит бериш эмас, уни биринчи қадамидан катта бизнесга айлангунича бошидан охиригача қўллаб-қувватлайдиган комплекс тизим яратамиз, – деди давлатимиз раҳбари.
photo_2026-08-18_15-36-11
photo_2026-08-18_15-36-11 (3)
Кичик бизнес учун гаров масаласини енгиллаштириш мақсадида “контр-кафолат” тизими жорий қилинади. 10 миллиард сўмгача кредитда тадбиркорнинг ўзига 25 фоиз гаров топиш кифоя қилади.
Иккинчи йўналиш – ҳудудларда бизнес имкониятларини кенгайтириш.
Давлат активини сотиб олишда аванс 30 фоиздан 15 фоизга туширилади. Қийматнинг ярмини тўлаган тадбиркор қолган қисмини 7 йилда фоизсиз бўлиб тўлаши мумкин бўлади.
Аукционга чиқариладиган ер участкалари қурилиш учун зарур ҳужжатлар билан “тайёр пакет” шаклида савдога қўйилади.
Банклар балансидаги 9 триллион сўмлик 2,5 мингта мулкни чегирмали нархда, бошланғич тўловсиз ва фоизсиз бўлиб тўлаш шарти билан сотишга рухсат берилади.
Навоий, Жиззах, Наманган, Ургут ва Ҳазорасп махсус иқтисодий зоналарининг бир қисмида “Бонд саноат зоналари” ташкил этилади. Уларда маҳаллийлаштириш, R&D, лаборатория ва муҳандислик хизматлари ягона занжирда йўлга қўйилади.
Энергия ва газ учун 100 фоиз олдиндан тўлов талаби ҳам қайта кўриб чиқилади. АСКУЭ ва АСКУГ тизимига уланган, тўлов интизомига риоя қилаётган корхоналар учун аванс 15 фоиз этиб белгиланади.
Учинчи йўналиш – “сунъий интеллект – бошқарув самарадорлиги – янги инвестициялар” экотизимини яратиш.
– Бугун қайси тадбиркор қўшилган қийматни кўпайтирса, сунъий интеллект ёрдамида унумдорликни оширса, таннарх бўйича изланса, эртанги бозор уники, – деди Президентимиз.
“10 минг корхона учун – сунъий интеллект ҳамкор” дастури бошланади. Корхоналарнинг сунъий интеллект жорий қилиш харажатининг 50 фоизи компенсация қилинади. Янги маҳсулот учун модел яратишда суперкомпьютердан бепул фойдаланиш имкони берилади.
Дастурнинг биринчи босқичига камида 100 миллион доллар ажратилади.
Маҳаллий корхоналарни капитал бозорига олиб чиқиш учун акселерация дастури йўлга қўйилиб, ҳар йили 50 та йирик корхона IPOга тайёрланади.
Йирик инвестиция лойиҳаларида кадр тайёрлаш компоненти мажбурий бўлади. Урганчда йўлга қўйилган касбга тайёрлаш тажрибаси барча ҳудудларга татбиқ этилиб, 1 миллион ёшни замонавий касбларга ўргатиш мақсад қилинган.
Тўртинчи йўналиш – экспорт салоҳиятини ошириш ва миллий брендларни ташқи бозорларга олиб чиқиш.
Ташқи бозорга чиқишнинг барча босқичларида комплекс хизмат кўрсатадиган “Экспорт навигатор” тизими йўлга қўйилади. Хорижда талаб юқори бўлган 100 та маҳсулот рўйхати шакллантирилиб, ҳар бири бўйича бозор, тариф ва логистика ечимлари ишлаб чиқилади.
Икки мингта корхонанинг ишлаб чиқариш жараёни ташқи бозор талабларига мослаштирилади. Тадбиркорларга хорижий брендмейкер жалб қилиш, миллий брендни ташқи бозорда тарғиб қилиш, маркетплейс ва халқаро тендерларда иштирок этиш харажатларининг бир қисми қоплаб берилади.
Экспортчиларни қўллаб-қувватлашнинг ягона тизимига камида 1 миллиард доллар йўналтирилади.
– Бугун дунёда бозор учун кураш кун сайин кучайиб боряпти. Бундай вазиятда хорижга чиққан тадбиркор ҳеч қачон ўзини ёлғиз ҳис қилмаслиги керак, – деди давлатимиз раҳбари.
Асосий ва истиқболли ташқи бозорларда “экспорт элчилари” фаолияти йўлга қўйилади. Экспортда валюта тушуми муддатлари узайтирилиб, айрим чекловлар бекор қилинади.
Бешинчи йўналиш – бизнесга маъмурий босимни кескин камайтириш.
– Иқтисодиётни “соя”дан чиқариш текшириш билан эмас, тадбиркорга йўл кўрсатиб, тўғри ишлашга ўргатиш орқали бўлиши керак, – деди Президентимиз.
Кичик бизнесда инсон соғлиғи ва бошқа тадбиркорлар манфаатига зарар етказиш билан боғлиқ бўлмаган ҳар қандай текшириш учун уч йил муддатга мораторий эълон қилинади.
Ихтиёрий профилактик аудитдан ўтган ўрта ва йирик бизнесда камчиликлар бартараф этилса, жарима қўлланмайди. Барча турдаги жарималар миқдори ўртача 2 баробар камайтирилади.
Келаси йилдан тадбиркор ва давлат ўртасидаги низоларда “Тадбиркорнинг ҳақлилик презумпцияси” ҳамда “Биринчи хато учун огоҳлантириш” қоидаси жорий этилади.
Тадбиркорликка оид давлат хизматларининг ярми “сукут – розилик” тамойилига ўтказилади. 30 дан зиёд фаолият тури бўйича лицензия ва рухсатнома бекор қилиниб, яна 35 тасини бериш муддати қисқартирилади.
Озиқ-овқат экспорти учун талаб этиладиган бир нечта рухсатнома ўрнига ягона “Саломатлик сертификати” жорий этилади.
Мулоқотда туризм соҳасидаги тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш чоралари ҳам белгиланди.
Меҳмонхона қуриш, реконструкция қилиш ва жиҳозлаш учун 50 миллион доллар ресурс ажратилади. Уч, тўрт ва беш юлдузли меҳмонхоналар қуриш учун субсидия бериш муддати яна икки йилга, ер ва мол-мулк солиғи бўйича имтиёзлар 2030 йилгача узайтирилади.
Туроператорларнинг хорижлик сайёҳларга кўрсатган хизмати экспортга тенглаштирилади. Туристик автобус ва электробусларни олиб келиш бўйича имтиёзлар ҳам давом эттирилади.
Мулоқот якунида иқтисодиётни янги босқичга олиб чиқиш бўйича асосий марралар белгилаб берилди.
– Биз 40 миллионли халқмиз. Одамларимиз ҳаётини янада яхшилаш учун юқори иқтисодий ўсишни сақлаб қолишимиз зарур, – деди давлатимиз раҳбари.
Жорий йил ялпи ички маҳсулотни 180 миллиард доллардан, экспортни 40 миллиард доллардан ошириш вазифаси қўйилди.
Ҳар бир ҳудуднинг салоҳиятидан келиб чиқиб янги ўсиш нуқталари белгилаб берилди. Тошкентда экспортга йўналтирилган бизнес, Фарғона водийсида тўлиқ занжирли саноат, Самарқанд, Бухоро ва Хоразмда туризм, креатив индустрия ва агросаноат брендларини ривожлантириш вазифаси қўйилди.
Навоий ва Тошкент вилоятида тоғ-кон, металлургия ва илмий кимё, Қашқадарё ва Сурхондарёда агросаноат ва нефть-газ кимёси, Қорақалпоғистонда “яшил” энергетика, ахборот технологиялари ва сунъий интеллект, Жиззах ва Сирдарёда автомобилсозлик, электротехника ва қурилиш материаллари асосий ўсиш нуқталари этиб белгиланди.
Очиқ мулоқот давомида Президентимиз тадбиркорларнинг таклиф ва ташаббусларини тинглади.
– Юртимизда замонавий фикрлайдиган, ўз бизнесини кенгайтириш учун янгиликка интилаётган янги авлод тадбиркорлари шаклланмоқда.
Ҳеч қачон олдинга интилишдан, ўсишдан, ривожланишдан, янгилик қилишдан тўхтаманг! Сизларнинг ортингизда доимо қўллаб-қувватлайдиган кучли давлат, ҳуқуқ ва манфаатингизни ҳимоя қиладиган қонун, ташаббус ва мақсадларингизни рўёбга чиқаришда елкадош бўлган Президент бор! – деди давлатимиз раҳбари учрашув якунида.

Президент обозначил приоритеты по выводу предпринимательства на новый уровень
В мероприятии приняли участие предприниматели со всех регионов страны, в том числе порядка 25 тысяч представителей бизнеса из студий в районах.
Глава нашего государства поздравил с Днем предпринимателей бизнес-сообщество, насчитывающее 1,2 миллиона человек и вносящее достойный вклад в укрепление экономического потенциала нашей страны.
photo_2026-08-18_15-36-08 (2)
За пять лет, с момента установления традиции проведения открытого диалога с предпринимателями, были решены тысячи вопросов, препятствовавших развитию бизнеса. Для этого принято 84 закона, а также 861 указ и постановление.
– Почему? Для создания нашим предпринимателям благоприятных условий, увеличения количества новых рабочих мест, чтобы люди могли, не уезжая далеко от дома, получать достойный доход непосредственно в своей махалле! – сказал Президент.
photo_2026-08-18_15-36-09
За прошедший период выделенный для бизнеса кредитный портфель увеличился почти в 3 раза и достиг 450 триллионов сумов. В 3 раза выросли и инвестиции предприятий в основной капитал.
Количество районов, у которых объем промышленного производства превышает 100 миллионов долларов, увеличилось с 66 до 116, а число районов, где объём услуг превышает 1 триллион сумов, – с 41 до 152. Ширятся ряды предпринимателей, создавших собственные национальные бренды и открывших филиалы по всей стране.
photo_2026-08-18_15-36-09 (3)
Президент подчеркнул, что в последние годы новые возможности для развития предпринимательства созданы и в Хорезмской области. За короткий период в регион привлечено 4 миллиарда долларов иностранных инвестиций, введено в эксплуатацию 10 тысяч новых производственных мощностей. Сегодня малый бизнес формирует 72 процента экономики области, а его доля в экспорте достигла 81 процента.
Несмотря на сложную ситуацию в мире, в первой половине текущего года экономика Узбекистана выросла на 8,5 процента. Международные рейтинговые агентства повысили суверенный кредитный рейтинг нашей страны.
photo_2026-08-18_15-36-09 (2)
Глава нашего государства отметил, что эти результаты, прежде всего, являются результатом реформ, реализуемых в тесном взаимодействии с предпринимателями.
В ходе диалога выдвинуты новые инициативы по пяти приоритетным направлениям, в основу которых легли вопросы, поднятые предпринимателями.
Первое направление – обеспечение устойчивой траектории роста предпринимательства.
photo_2026-08-18_15-36-10
Будет создана новая система финансирования малого и среднего бизнеса. Через «Единый цифровой портал кредитных услуг» предприниматель сможет по одному заявлению получать предложения от банков, а начинающие предприниматели – оформлять онлайн кредиты до 5 миллиардов сумов.
Будет создана целостная экосистема, соответствующая каждому этапу развития бизнеса. Для начинающих предпринимателей будет запущена программа «Бизнес старт», для тех, кто наладил производство, – «Бизнес лифт», а для предпринимателей, переходящих на новый этап роста, – программа «Бизнес юксалиш».
photo_2026-08-18_15-36-10 (3)
В рамках программы «Бизнес старт» предпринимателей будут обучать с помощью искусственного интеллекта подготовке проектной и кредитной документации, а также ведению отчётности. Будет налажена система предоставления готового бизнес-плана и беззалогового кредита в размере до 200 миллионов сумов.
– Мы создадим комплексную систему, которая будет не просто выдавать предпринимателю кредит, а всесторонне поддерживать его на всём пути – от первого шага до превращения в крупный бизнес, – отметил глава государства.
photo_2026-08-18_15-36-10 (2)
Для облегчения малому бизнесу задач, связанных с залоговым обеспечением, будет внедрена система «контргарантий». При получении кредита до 10 миллиардов сумов предпринимателю будет достаточно предоставить залог в размере 25 процентов от суммы кредита.
Второе направление – расширение возможностей для бизнеса в регионах.
При приобретении государственного актива авансовый платёж будет снижен с 30 до 15 процентов. Предприниматель, оплативший половину стоимости, сможет выплатить оставшуюся сумму в рассрочку в течение 7 лет без начисления процентов.
Земельные участки, выставляемые на аукцион, будут размещены в формате «готового пакета» со всей необходимой для строительства документацией.
photo_2026-08-18_15-36-11
photo_2026-08-18_15-36-11 (3)
Банкам будет разрешено продавать 2,5 тысячи объектов недвижимости общей стоимостью 9 триллионов сумов, находящихся на их балансе, по льготной цене, без первоначального взноса и с беспроцентной рассрочкой.
На части территории специальных экономических зон «Навои», «Джизак», «Наманган», «Ургут» и «Хазарасп» будут созданы «Бондовые индустриальные зоны». В них в единую цепочку будут объединены процессы локализации производства, R&D, лабораторные и инженерные услуги.
Также будет пересмотрено требование о 100-процентной предоплате за электроэнергию и газ. Для предприятий, подключённых к системам АСКУЭ и АСКУГ и соблюдающих платёжную дисциплину, размер авансового платежа будет установлен на уровне 15 процентов.
Третье направление – создание экосистемы «искусственный интеллект – эффективность управления – новые инвестиции».
– Преимущество на рынке в будущем получит тот предприниматель, который сегодня увеличивает добавленную стоимость, повышает производительность с помощью искусственного интеллекта и ищет пути снижения себестоимости, – сказал Президент.
Будет запущена программа «Искусственный интеллект – партнёр для 10 тысяч предприятий». Предприятиям компенсируют 50 процентов расходов на внедрение искусственного интеллекта, а также предоставят возможность бесплатно пользоваться суперкомпьютером при разработке моделей для новых продуктов.
На первый этап программы будет выделено не менее 100 миллионов долларов.
Для вывода отечественных предприятий на рынок капитала запустят программу акселерации, в рамках которой ежегодно будут готовить 50 крупных предприятий к выходу на IPO.
В крупных инвестиционных проектах станет обязательным наличие решений по вопросам подготовки кадров. Опыт профессиональной подготовки, внедрённый в Ургенче, будет распространён на все регионы страны. Поставлена цель обучить современным профессиям 1 миллион молодых людей.
Четвёртое направление – наращивание экспортного потенциала и продвижение национальных брендов на внешние рынки.
Будет налажена система «Экспортный навигатор», предоставляющая комплексные услуги на всех этапах выхода на внешние рынки. Будет сформирован перечень из 100 наиболее востребованных на зарубежных рынках товаров, по каждому из которых будут разработаны решения с учётом конкретного рынка, тарифов и логистики.
Производственные процессы 2 тысяч предприятий будут адаптированы к требованиям внешних рынков. Предпринимателям будет компенсироваться часть расходов на привлечение зарубежных бренд-мейкеров, продвижение национальных брендов на внешних рынках, а также участие в маркетплейсах и международных тендерах.
В единую систему поддержки экспортёров будет направлено не менее 1 миллиарда долларов.
– Сегодня в мире с каждым днём усиливается борьба за рынки сбыта. В таких условиях нельзя допустить, чтобы предприниматель, вышедший на зарубежный рынок, остался один на один с трудностями, – сказал глава государства.
На основных и перспективных внешних рынках будет организована деятельность «экспортных послов». Будут продлены сроки зачисления валютной выручки от экспортных операций, а отдельные ограничения будут отменены.
Пятое направление – резкое сокращение административного давления на бизнес.
– Вывод экономики из «тени» должен осуществляться не проверками, а через консультирование и обучение предпринимателей правильному ведению бизнеса, – подчеркнул Президент.
В сфере малого бизнеса будет объявлен мораторий сроком на три года на любые проверки, не связанные с причинением вреда здоровью людей или интересам других предпринимателей.
В отношении субъектов среднего и крупного бизнеса, прошедших добровольный профилактический аудит, не будут применяться штрафы при условии устранения выявленных нарушений. Размеры всех видов штрафов будет в среднем снижен в два раза.
Со следующего года при рассмотрении споров между предпринимателями и государством будут внедрены принципы «презумпции правоты предпринимателя» и «предупреждения за первое нарушение».
Половина государственных услуг в сфере предпринимательства будет переведена на принцип «молчание – знак согласия». Более чем по 30 видам деятельности будут отменены лицензии и разрешения, ещё по 35 видам деятельности сокращены сроки их выдачи.
Вместо нескольких разрешительных документов, необходимых для экспорта продуктов питания, будет введён единый «Сертификат здоровья».
В ходе диалога также были определены меры поддержки предпринимателей в сфере туризма.
На строительство, реконструкцию и оснащение гостиниц будет выделено 50 миллионов долларов. Срок предоставления субсидий на строительство трёх-, четырёх- и пятизвёздочных гостиниц будет продлён ещё на два года, а льготы по земельному налогу и налогу на имущество – до 2030 года.
Услуги, оказываемые туроператорами иностранным туристам, будут приравнены к экспорту. Также будут продлены льготы на ввоз туристических автобусов и электробусов.
В завершение диалога были определены ключевые цели по выводу экономики на новый уровень.
– Мы – 40-миллионный народ. Для дальнейшего повышения уровня жизни нам необходимо сохранить высокие темпы экономического роста, – сказал глава государства.
Поставлена задача обеспечить в этом году рост валового внутреннего продукта до более чем 180 миллиардов долларов, а объёма экспорта – до более чем 40 миллиардов долларов.
С учётом потенциала каждого региона определены новые точки роста. В Ташкенте поставлена задача развивать экспортоориентированный бизнес, в Ферганской долине –промышленность с полной производственной цепочкой, а в Самарканде, Бухаре и Хорезме – туризм, креативные индустрии и агропромышленные бренды.
В Навоийской и Ташкентской областях основными точками роста определены горнодобывающая промышленность, металлургия и наукоёмкая химия, в Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях – агропромышленный комплекс и нефтегазохимия, в Каракалпакстане – «зелёная» энергетика, информационные технологии и искусственный интеллект, в Джизакской и Сырдарьинской областях – автомобилестроение, электротехническая промышленность и производство строительных материалов.
В ходе открытого диалога Президент выслушал предложения и инициативы предпринимателей.
– В нашей стране формируется новое поколение предпринимателей, современно мыслящих и стремящихся к новшествам, чтобы расширять свой бизнес.
Никогда не переставайте двигаться вперед, не прекращайте расти, развиваться и внедрять новое! За вами всегда стоят сильное государство, готовое поддержать вас, закон, защищающий ваши права и интересы, и Президент, который будет рядом с вами в реализации ваших инициатив и целей! – сказал глава государства в завершение встречи.