Миллий марказда тақдимот: Брайл алифбосида чоп этилган янги нашрлар
19 февраль куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази Брайл алифбосида чоп этилган Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ва “Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни, шунингдек, давлат тилидаги “БМТнинг ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси” ўқув қўлланмаси тақдимотини ўтказди. Тадбир ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Тақдимотда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси элчи Жон МакГрегор сўзга чиқди. Улар тадбир иштирокчиларини Брайл алифбосида нашр этилган янги китоб билан таништирдилар.
Тадбирда таъкидланганидек, мамлакатимизда биринчи марта Брайл алифбосида Ўзбекистон Республикасининг Конституцияси расмий нашри ҳамда 2020 йил 15 октябрда қабул қилинган “Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисидаги” Қонун нашр этилди.
Ушбу нашрлар Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегиясини амалга ошириш доирасида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси кўмаги билан чоп этилди.
Ўзбекистонда ногиронлиги бўлган шахслар, ёшлар, аёллар ва кексаларни ижтимоий ҳимоя қилиш инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари соҳасидаги давлат сиёсатининг устувор йўналиши ҳисобланади.
Конституциямизнинг IХ боби фуқароларнинг ижтимоий ва иқтисодий ҳуқуқларини кафолатлайди. Асосий Қонунимизнинг 14-моддасига биноан, давлат ўз фаолиятини инсон ва жамият фаровонлигини кўзлаб, ижтимоий адолат ва қонунийлик принциплари асосида амалга оширади. Фуқароларни ижтимоий ҳимоя қилиш давлат фаолиятининг асосий мезонларидандир.
Мамлакатимизда ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири сифатида имконияти чекланган шахсларга Ўзбекистон Республикаси Конституциясида назарда тутилган шахсий, сиёсий, иқтисодий, ижтимоий, маданий ҳуқуқ ва эркинликларни амалга оширишда халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган принциплари ва нормалари, шунингдек Ўзбекистоннинг халқаро шартномаларига мувофиқ бошқа фуқаролар билан тенг имкониятлар таъминланмоқда.
Ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларини жамият ҳаётининг сиёсий-ҳуқуқий, ижтимоий-иқтисодий ва маданий соҳаларида ҳимоя қилиш асосида қандай вазият бўлиши, шу жумладан, ногиронлиги борлигидан қатъи назар, инсонни камситмаслик принципи ётади.
Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини амалга ошириш доирасида ногиронларнинг ижтимоий ҳимояси ва тенглигини кафолатлайдиган бир қатор қонунлар қабул қилинди. Хусусан, 2020 йил 15 октябрда қабул қилинган “Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги Қонун ногиронларнинг ҳуқуқларини белгилайдиган асосий қонунчилик ҳужжати ҳисобланади.
Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, ушбу Қонун ногиронлиги бўлган шахслар учун мамлакат ҳаётининг барча жабҳаларида камситилмасдан, жамиятнинг бошқа аъзолари билан тенг равишда иштирок этишда катта имкониятлар яратади.
“Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги Қонуннинг қабул қилиниши ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида замонавий усуллар ва халқаро стандартларни жорий этишга, БМТнинг Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясининг асосий қоидаларини амалга оширишга, шунингдек Барқарор ривожланиш мақсадларининг “Ҳеч кимни ортда қолдирманг” тамойилини амалга оширишга ёрдам беради.
БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси томонидан нашр қилинган “БМТнинг Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси” ўқув-услубий қўлланмаси Конвенциянинг асосий қоидалари, уни ратификация қилиш, амалга ошириш ва мониторинг қилиш жараёнлари тўғрисида асосий маълумотларни ўз ичига олади. Ушбу ўқув кўлланма ҳам Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси доирасида ўзбек тилида чоп этилди.
Брайл алифбосида нашр этилган Ўзбекистон Республикаси Конституцияси, “Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги Қонун, шунингдек “БМТнинг Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси” ўқув қўлланмаси мамлакатимизда ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш ва амалга оширишга хизмат қилади.
Тақдимотда парламент аъзолари, ногиронлиги бўлган шахслар муаммолари билан шуғулланадиган ташкилотлар, давлат органлари, таълим муассасалари, фуқаролик жамияти институтлари, оммавий ахборот воситалари ҳамда халқаро ташкилотлар ва хорижий давлатлар элчихоналари вакиллари иштирок этди.

СОВМЕСТНАЯ ПРЕЗЕНТАЦИЯ НЦПЧ И ОБСЕ
19 февраля 2021 года Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане проведена презентация Конституции Республики Узбекистан и Закона Республики Узбекистан «О правах лиц с инвалидностью» изданных шрифтом Брайля, а также Конвенции ООН о правах инвалидов, изданной на государственном языке.
На мероприятии приняли участие представители Ассоциации инвалидов, Общества инвалидов, Общества незрячих, Общества глухих, общественности и СМИ.
На презентации выступили директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Джон МакГрегор, которые ознакомили присутствующих с Конституцией Республики Узбекистан и Законом Республики Узбекистан
«О правах лиц с инвалидностью» изданных шрифтом Брайля, а также Конвенцией ООН о правах инвалидов, изданной на государственном языке.
Было отмечено, что в канун 28-летия Конституции Республики Узбекистан, впервые в стране, Основной закон, а также текст Закона «О правах лиц с инвалидностью» были официально опубликованы в виде книги шрифтом Брайля.
Данные издания опубликованы Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека в рамках реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека. Активное участие в этой благородной работе принял также Офис Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане.
В Узбекистане социальная защита малообеспеченных, инвалидов, молодежи, женщин и пожилых людей является приоритетом государственной политики.
Согласно статье 14 Конституции, государство осуществляет свою деятельность на основе принципов социальной справедливости и верховенства закона на благо человека и общества. Социальная защита граждан - один из основных критериев государственной деятельности.
Глава IX Основного закона гарантирует социальные и экономические права граждан.
Одним из приоритетов государственной политики в области защиты прав лиц с ограниченными возможностями в нашей стране являются универсальные принципы и нормы международного права в реализации личных, политических, экономических, социальных, культурных прав и свобод, предусмотренных Конституцией Республики Узбекистан.
В рамках реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан был принят ряд законов, гарантирующих социальную защиту и равноправие людей с ограниченными возможностями. В частности, Закон Республики Узбекистан «О правах лиц с инвалидностью», принятый 15 октября 2020 года, является основным законодательным актом, определяющим права людей с ограниченными возможностями.
Принятие Закона «О правах лиц с инвалидностью» способствует внедрению современных методов и международных стандартов в области защиты прав инвалидов, реализации основных положений Конвенции ООН о правах инвалидов, а также реализации принципа Целей устойчивого развития «Не оставлять никого позади».
В этой связи, официальное издание Конституции Республики Узбекистан, Закона «О правах лиц с инвалидностью», изданных шрифтом Брайля, а также Конвенции ООН о правах инвалидов, изданной на государственном языке, будут служить цели обеспечения и реализации прав, свобод и законных интересов людей с ограниченными возможностями в нашей стране.