Жамият ва давлат бошқарувида аёлларнинг роли ва мақомини ошириш: Ўзбекистон ва Германия тажрибаси
Аёлларнинг жамият ва давлат ишларида тенг ҳуқуқли равишда иштирок этиши демократик, ҳуқуқий давлат қурилишининг асосий талабларидан бири ҳисобланади. Тенг ҳуқуқлилик ва аёлларнинг жамият ва давлат бошқарувидаги мақомини ошириш масаласи, бу йил қабул қилинганлигининг 40 йиллиги кенг нишонланаётган БМТнинг «Хотин-қизларга нисбатан камситишларнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисида»ги конвенциясида, шунингдек, 1995 йил 4-15 сентябрь кунлари Пекинда бўлиб ўтган Хотин-қизларнинг аҳволи бўйича тўртинчи Бутужаҳон конференциясида қабул қилинган Пекин декларацияси ва Ҳаракатлар платформасида ҳам кўзда тутилган.
Халқаро мажбуриятларидан келиб чиқиб, кучли демократик ва ҳуқуқий давлат қуришни ўз олдига мақсад қилиб олган Ўзбекистон Республикаси аёллар ва эркаклар тенг ҳуқуқлилигини конституциявий даражада мустаҳкамлаб қўйди. Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 46-моддасига биноан аёллар ва эркаклар тенг ҳуқуқларга эгадирлар. Мазкур норма қонунчиликнинг бошқа ҳужжатлари ва ҳуқуқни қўллаш амалиётида янада ривожлантриб борилмоқда.
Мисол учун, 2019 йил 2 сентябрь куни қаубл қилинган Ўзбекистон Республикасининг «Хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқлари ва тенг имкониятлар кафолатлари тўғрисида»ги Қонуни қабул қилинди. Мазкур Қонунга кўра, давлат аёллар ва эркакларнниг жамият ва давлат бошқарувида тенг иштирок этишини, уларнниг соғлиқни сақлаш, таълим, фан, маданият, меҳнат ва ижтимоий ҳимоя соҳаларида, шунингдек, давлат ва ижтимоий ҳаётнинг бошқа жабҳаларида тенг ҳуқуқлари ва имкониятларини кафолатлайди.
Аёлларнинг давлат бошқарувида сонини ошиб бориши ва фаолиятини янада фаоллашуви жамият ва давлат бошқарувини янада демократлашувида, ҳаётнинг барча соҳаларида ижтимоий тенглик ва мамлакатнинг барқарор ривожланишини таъминлаб беради.
Шу нуқтаи назардан, 26 сентябрда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида депутатлар, фуқаролик жамияти институтлари вакиллари, олимлар ва экспертлар иштирокида бўлиб ўтган “Жамият ва давлат бошқарувида аёлларнинг роли ва мақомини ошириш: Ўзбекистон ва Германия тажрибаси” мавзусидаги давра суҳбати ушбу долзарб масалага бағишланди.
Мазкур тадбирнинг ташкилотчилари Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари қўмитаси, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳисобланади.
“Давра суҳбати” доирасида, машҳур сиёсатчи, Германиянинг собиқ адлия вазири – доктор Херта Дойблер Гмелин хоним иштирок этди. У тадбир иштирокчилари билан Германияда давлат ва жамият бошқарувида аёлларнинг иштироки, уларнинг роли ва ўрни тўғрисида ўз фикрлари билан ўртоқлашди.
Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари қўмитаси депутати Л.Кошелапова эса, аёлларнинг ҳуқуқлари ва имкониятларини кенгайиши ва уларнинг Ўзбекистоннинг ижтимоий ва сиёсий ҳаётидаги ролини янада ошириш бўйича маъруза қилди.
Шунингдек, Қонунчилик палатаси фракцияларининг аъзолари эса, фракцияларнинг аёлларни давлат ва жамият бошқарувидаги иштирокини янада кенгайтириш бўйича фаолиятига тўҳталиб ўтишди ва мазкур йўналишдаги истиқболлар ва стратегиялар бўйича ўз фикрларини ўртоқлашишди.
«Давра суҳбати» давмоида иштирокчилар давлат ва жамият бошқарувини янада такомиллаштиришда аёлларнинг иштироки бўйича тажрибалар алмашишди; мазкур йўналишдаги Германият тажрибаси, бу борадаги замонавий тенденциялар, аёлларнинг давлат ва жамият бошқарувида иштирокининг шакллари ва ёндашувлари ва Германиядаги аёл депутатлар корпуси мисолида, аёлларнниг қонунчилик жараёнидаги фаолиятини янада фаоллаштириш бўйича тажрибалар билан танишишди.

Повышение роли женщин в государственном и государственном управлении: опыт Узбекистана и Германии
Вопрос равноправного участия женщин в общественных и государственных делах является одним из главных требований построения демократического, правового государства. Вопрос равноправие участие и повышения статуса женщин в общественном и государственном строительстве, предусмотрено в Конвенции ООН «О ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин», который в этом году широко отмечается 40-летие принятия, а также в Пекинской декларации и Платформы действий, принятий четвертой Всемирной конференцией по положению женщин в Пекин, 4-15 сентября 1995 года.
Взяв курс на построение сильного демократического и правового государства, Республика Узбекистан на конституционном уровне определила равноправие женщин и мужчин. Согласно ст. 46 Конституции Республики Узбекистан женщины и мужчины имеют равные права. Данная норма развивается другими национальными законодательными актами и правоприменительными практиками. Например, 2 сентября 2019 года был принят Закон Республики Узбекистан «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин». Согласно данному Закона, государство гарантирует женщинам и мужчинам равное участие в управлении делами общества и государства, обеспечение равных прав и возможностей в сфере охраны здоровья, образования, науки, культуры, труда и социальной защиты, а также в иных сферах государственной и общественной жизни. В главе 4 данного Закона закреплены «Гарантии равных прав и возможностей для женщин и мужчин при реализации избирательных прав», согласно статье 18 данного Закона при выдвижении от политических партий кандидатов в депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан и местных Кенгашей народных депутатов обеспечиваются равные права и возможности для женщин и мужчин.
Увеличение количества женщин и активизация их деятельности в государственном управлении способствует дальнейшей демократизации общественного и государственного строительства, обеспечению во всех сферах жизни социального равенства и устойчивого развития страны.
С этой точки зрения, 26 сентября в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан проведен «круглый стол» на тему: «Повышение роли и статуса женщин в общественном и государственном строительстве: опыт Узбекистана и Германии», с участием депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса, представителей институтов гражданского общества, учёных и экспертов.
Организаторами мероприятия являются Комитет по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека.
На мероприятии приняла участие известный политик, бывший министр юстиции Германии — др. Херта Дойблер Гмелин. Она проинформировала участников о женском измерении германского государственного и общественного управления, т.е. о роли и месте женщин в государственном и общественном управлении Германии. Депутат Комитета по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан Законодательной палаты Олий Мажлиса Л.Кошелапова выступила по вопросу расширения прав и возможностей женщин и повышения их роли в общественной и политической жизни Узбекистана.
Далее представители фракций Законодательной палаты обменялись мнениями о деятельности фракций в расширении участия женщин в государственной и общественной жизни, а также перспективах и стратегиях в данном направлении.
В ходе «круглого стола» участники обменялись опытом в совершенствовании государственного и общественного управления и участии в нем женщин; были ознакомлены с опытом Германии в данной направлении, современными тенденциями, формами и подходами участия женщин в работе государственного и общественного управления и активизации их деятельности в законодательном процессе, в частности на примере депутатского корпуса Германии.