Ўзбекистон халқига байрам табриги
Аввало, сиз, азизларни, бутун Ўзбекистон халқини юртимизда кенг нишонланаётган қутлуғ айём – Халқлар дўстлиги куни билан чин қалбимдан самимий муборакбод этаман.
Ҳеч шубҳасиз, ушбу қувончли байрамда кўп миллатли халқимизнинг олижаноб интилишлари, амалий ҳаракатлари билан жамиятимизда ҳукм сураётган тинчлик ва осойишталик, миллатлар ва динлараро дўстлик, бағрикенглик ҳамда ҳамжиҳатлик бизнинг энг бебаҳо бойлигимиз эканини янада чуқур ҳис этамиз.
Бугунги кунда юртимизда 130 дан зиёд миллат ва элат, 16 та диний конфессия вакиллари бир оила фарзандлари каби аҳил ва иноқ яшаб, мамлакатимиз равнақига муносиб ҳисса қўшиб келаётганини барчамиз юксак қадрлаймиз.
Ғоят ноёб ижтимоий ҳодиса бўлган бундай миллий-маданий хилма-хиллик Янги Ўзбекистоннинг ҳар бир фуқароси, миллати, тили ва динидан қатъи назар, эркин ва фаровон яшайдиган инсонпарвар давлат сифатидаги ўрни ҳамда нуфузини оширишда муҳим роль ўйнамоқда.
Кейинги йилларда “Бизнинг кучимиз – бирлик ва ҳамжиҳатликда” деган эзгу ғоя асосида юртимизда миллатлараро тотувлик ва бағрикенгликнинг ўзига хос ибратли моделини яратганимиз билан ҳар қанча фахрлансак арзийди.
Ҳозирги вақтда миллатлараро муносабатлар соҳасида амалга ошираётган ислоҳотларимиз кўлами тобора кенгайиб, сифат ва мазмун жиҳатидан янги босқичга кўтарилмоқда. Бу борада қабул қилинган 10 та норматив-ҳуқуқий ҳужжат, жумладан, Миллатлараро муносабатлар соҳасида давлат сиёсати концепцияси фаолиятимиз самарасини оширишда муҳим ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилмоқда.
Кейинги йилларда кўркам биноларда фаолият юритаётган 157 та миллий маданий марказ ва 46 та дўстлик жамиятининг моддий-техник базаси мустаҳкамланди. Ушбу масканларда ўтказилаётган умуммиллий байрамлар, дўстлик кечалари, фестиваль ва учрашувлар мамлакатимизнинг маданий қиёфасини белгилайдиган муҳим маърифий тадбирларга айланиб бормоқда.
Юртимиздаги таълим муассасаларида ўқув жараёнлари етти тилда олиб борилмоқда, қардош тиллардаги мактаблар давлат ҳисобидан дарслик ва адабиётлар билан таъминланмоқда. Телерадиоканаллар орқали 12 тилда кўрсатув ва эшиттиришлар эфирга узатилмоқда, 14 тилда газета ва журналлар нашр этилмоқда.
Ўтган йили Халқлар дўстлиги куни арафасида пойтахтимизда очилган миллий маданий марказларнинг павильони халқаро жамоатчилик томонидан кенг эътироф этилиб, кўплаб хорижлик меҳмонлар ҳам ташриф буюрадиган масканга айланди.
Пойтахтимиздаги “Янги Ўзбекистон” парки ҳудудида “Бағрикенглик боғи”, Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда этно ва сайёҳлик қишлоқлари ташкил этилгани мазкур йўналишдаги фаолиятни кенгайтиришда муҳим роль ўйнамоқда.
Турли миллатга мансуб юртдошларимиз орасида ўнлаб депутат ва сенаторлар, давлат ва жамоат арбоблари, таниқли ишлаб чиқариш, илм-фан, маданият, санъат ва спорт намояндалари, бизнес вакиллари муносиб фаолият кўрсатаётгани, уларнинг 2 минг нафарга яқини Ватанимизнинг юксак унвонлари, орден ва медаллари билан тақдирлангани мамлакатимизда ҳукм сураётган ижтимоий тенглик, адолат ва инклюзивликнинг амалий намунаси, десак, тўғри бўлади.
Бепоён Марказий Осиё минтақаси халқларининг қадимдан муштарак мақсадлар асосида яшаб, меҳнат қилиб, тараққиёт борасида қандай улкан натижаларга эришганлари, бундай эзгу анъаналар кейинги йилларда янада кучайиб, янги босқичга кўтарилаётганини барчамиз кўриб турибмиз.
Биз қўшни давлатлар билан дўстлик, ўзаро ишонч ва ҳурматга асосланган муносабатларимизни мустаҳкамлаб, стратегик шериклик ва иттифоқчиликни янада ривожлантирмоқдамиз.
Халқларимиз ўртасида эркин борди-келдилар, иқтисодий ва маданий-гуманитар алоқалар кенгайиб, янгича маъно-мазмун билан бойиб бораётгани, бундай ҳаётбахш жараёнларда Ўзбекистоннинг алоҳида ўрни ва ҳиссаси борлиги айниқса диққатга сазовор.
Сўнгги йилларда сизлар билан, эл-юртимиз билан биргаликда халқлар дўстлигини мустаҳкамлаш йўлида эришган ютуқларимизни янада бойитиш биз учун бундан буён ҳам бош вазифа бўлиб қолади.
Барчамиз яхши биламиз, турли миллат вакилларини ўзаро яқинлаштиришда санъат ва маданият ҳамиша маънавий кўприк вазифасини бажариб келган. Ҳар қайси миллатнинг бетакрор санъатини айни шу асосда ривожлантириш бу – умумбашарий бирлик ва аҳилликка олиб борадиган энг ишончли йўлдир.
Шу мақсадда мамлакатимизда турли миллат ва элат вакилларидан таркиб топадиган профессионал “Дўстлик” ансамблини ташкил этишни режа қилганмиз ва бунинг учун барча шароитларни яратиб берамиз.
Ўйлайманки, мазкур янги ижодий жамоа ана шундай қулай муҳитда шаклланиб ва ривожланиб, мамлакатимиз маданий ҳаётида албатта муносиб ўрин эгаллайди.
Ҳеч қачон унутмайлик, халқлар дўстлиги бу – муқаддас инсоний қадрият, тинч, эркин ва фаровон ҳаёт гаровидир. Бугунги кунда барчамиз ўзимиз, оиламиз, фарзандларимизнинг бахти, жонажон Ўзбекистонимизнинг тақдири ва келажаги учун ягона халқ, ягона жамият бўлиб ҳаракат қилаётган эканмиз, юксак мақсадларимизга албатта етамиз.
Сиз, азизларни, бутун халқимизни 30 июль – Халқлар дўстлиги куни билан яна бир бор чин дилдан табриклайман.
Барчангизга сиҳат-саломатлик, тинчлик-хотиржамлик, оилавий бахт, мамлакатимиз равнақи йўлидаги олижаноб фаолиятингизда улкан зафарлар тилайман.
Ўзбекистонимиз доимо тинч ва барқарор бўлсин, биргаликдаги фидокорона меҳнатимиз билан янада гуллаб-яшнасин!

Праздничное поздравление народу Узбекистана
Искренне, от всего сердца поздравляю вас, весь народ Узбекистана с Днем дружбы народов – замечательным праздником, широко отмечаемым в нашей стране.
В этот радостный день мы еще глубже осознаем, насколько бесценным достоянием являются мир и спокойствие, межнациональное и межконфессиональное согласие, толерантность и сплоченность, царящие в нашем обществе благодаря добрым устремлениям и практическим делам нашего многонационального народа.
Сегодня в республике в дружбе и согласии, единой семьей живут представители более 130 наций и народностей, 16 конфессий, и все мы высоко ценим их достойный вклад в процветание страны.
Такое национальное и культурное многообразие – редкое явление, оно играет важную роль в повышении авторитета Нового Узбекистана как социального государства, в котором каждый гражданин, независимо от нации, языка и религии, живет свободно и благополучно.
В последние годы на основе принципа «Наша сила – в единстве и согласии» мы создали в стране эффективную модель межнациональной дружбы и толерантности и вправе гордиться этим.
Сегодня реформы в сфере межнациональных отношений приобретают все более масштабный характер, выведены на новый уровень и по качеству, и по содержанию. Важной правовой основой этой работы служат 10 принятых нормативно-правовых актов, в том числе Концепция государственной политики в сфере межнациональных отношений.
Мы укрепили материально-техническую базу 157 национальных культурных центров и 46 обществ дружбы. Проводимые здесь общенациональные праздники, вечера дружбы, фестивали и встречи становятся важными событиями, определяющими культурный облик страны.
В образовательных учреждениях Узбекистана учебный процесс организован на семи языках, школы с обучением на языках наших братских народов обеспечиваются учебниками и литературой за счет государства. В эфир выходят теле- и радиопередачи на 12 языках, издаются газеты и журналы на 14 языках.
Открывшийся в столице в прошлом году накануне Дня дружбы народов Павильон национальных культурных центров получил широкое признание международной общественности и стал одним из самых посещаемых зарубежными гостями мест.
На территории столичного комплекса «Янги Узбекистон» создан «Парк толерантности», в Республике Каракалпакстан и областях – этно- и туристические деревни, играющие важную роль в расширении деятельности в этом направлении.
В настоящее время наши соотечественники разных национальностей достойно трудятся во многих сферах, среди них – депутаты и сенаторы, государственные и общественные деятели, известные производственники и бизнесмены, представители науки, культуры, искусства и спорта. Около 2 тысяч из них удостоены высоких наград Родины – почетных званий, орденов и медалей, что является еще одним практическим подтверждением социального равенства, справедливости и инклюзивности в стране.
Все мы видим, каких высоких результатов достигают народы обширного региона Центральной Азии в том числе благодаря тому, что испокон веков живут в дружбе и сплоченности, которые в последние годы становятся еще крепче.
Развивая отношения с соседними государствами на основе взаимопонимания, доверия и уважения, мы еще больше углубляем стратегическое партнерство и союзничество.
Заслуживает внимания, что между нашими странами расширяются возможности свободных взаимных поездок граждан, наполняются новым смыслом и содержанием экономические и культурно-гуманитарные связи, и в этих жизнеутверждающих процессах есть особый вклад Узбекистана.
Дальнейшее укрепление дружбы, приумножение в этой сфере успехов, которых мы достигли в последние годы вместе с вами, вместе с нашим народом, и впредь останется для нас приоритетной задачей.
Как вы хорошо знаете, искусство и культура всегда служили своеобразным духовным мостом, сближающим разные народы. Развитие неповторимого искусства, присущего каждому народу, – самый правильный путь к общечеловеческому единству и сплоченности.
С этой целью мы планируем организовать профессиональный ансамбль «Дустлик», в который войдут живущие в Узбекистане представители разных наций и народностей, и создать для него все условия.
Уверен, что, формируясь и развиваясь именно в такой благоприятной среде, новый творческий коллектив займет достойное место в культурной жизни страны.
Мы никогда не должны забывать, что дружба народов – это священная ценность, гарантия нашей мирной, свободной и благополучной жизни. Сегодня все мы как единый народ, единое общество идем по пути развития ради счастья наших детей, во имя будущего родного Узбекистана и обязательно достигнем своих высоких целей.
Еще раз от всей души поздравляю вас, всех наших соотечественников с Днем дружбы народов – 30 июля.
Желаю всем вам здоровья, мира, благополучия, больших успехов в благих начинаниях во имя прогресса страны.