Мамлакатимизда инсон қадрини улуғлаш, аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш, жамиятда меҳр-оқибат, саховат ва ҳамжиҳатлик муҳитини мустаҳкамлаш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири ҳисобланади. Бу тамойиллар, айниқса, халқимизга хос эзгу фазилатларни мужассам этган муборак Қурбон ҳайити кунларида янада ёрқин намоён бўлади.
Тақдимотда Ўзбекистон мусулмонлари идораси, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Иқтисодиёт ва молия вазирлиги, Ўзбекистон маҳаллалари уюшмаси ҳамда “Вақф” хайрия жамоат фонди томонидан ишлаб чиқилган таклифлар ҳақида ахборот берилди.
Уларга кўра, Қурбон ҳайити муносабати билан кенг кўламли тадбирларни амалга ошириш назарда тутилмоқда.
Жумладан, оғир ва ногиронликни келтириб чиқарувчи касалликларга чалинган 10 минг нафар болада жарроҳлик амалиёти ўтказиш, 2,3 минг нафар онкологик, гематологик ва онкогематологик ташхиси қўйилган беморларни тиббий текширувдан ўтказиш, даволаш ва жарроҳлик амалиётлари, шунингдек, камида 350 нафар беморда жигар ва буйрак трансплантацияси амалиётларини ўтказиш харажатларини қоплаш кўзда тутилган.
Ижтимоий ҳимояга муҳтож болаларни қўллаб-қувватлашга ҳам алоҳида эътибор қаратилади. 8 минг нафардан зиёд етим ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар ҳамда Ватан сарҳадларини ҳимоя қилиш йўлида қурбон бўлган ота-оналарнинг фарзандларининг омонат ҳисобварақларига 200 АҚШ доллари миқдорида пул маблағлари ўтказиб берилади.
Бундан ташқари, 500 та масжидда аҳоли учун қулай шароитлар яратиш мақсадида замонавий таҳоратхоналар қуриш, реконструкция қилиш ёки таъмирлаш, шунингдек, жойлардаги қабристонларни обод қилиш ишлари амалга оширилади.
Давлат таъминотидаги оилалар, ўзгалар парваришига муҳтож бўлган ёлғиз яшовчи ҳамда ёлғиз кексалар ва ногиронлиги бўлган шахслар озиқ-овқат тўпламлари билан таъминланади.
Мазкур чора-тадбирлар “Вақф” хайрия жамоат фондига ажратиладиган 690 миллиард сўм маблағ ҳисобидан молиялаштирилади.
Шунингдек, ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳоли тоифалари учун эҳсон дастурхонлари ёзиш, зиёратгоҳлар ва диний таълим ташкилотларида қурбонлик тадбирларини ўтказиш режалаштирилган.
Президентимиз эҳтиёжманд аҳолини қўллаб-қувватлаш, беморларни даволаш ва болаларга кўмак кўрсатиш билан боғлиқ тадбирлар шаффоф ва манзилли ташкил этилиши зарурлигини таъкидлади ҳамда мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.

В нашей стране одним из приоритетных направлений государственной политики является обеспечение интересов человека, социальная защита населения, а также укрепление в обществе атмосферы доброты, милосердия и сплоченности. Эти принципы особенно ярко проявляются в дни священного праздника Курбан хайит, воплощающего благородные качества, присущие нашему народу.
На презентации доложено о предложениях, разработанных Управлением мусульман Узбекистана, Национальным агентством социальной защиты, Министерством здравоохранения, Министерством экономики и финансов, Ассоциацией махаллей Узбекистана, а также Общественным благотворительным фондом «Вакф».
Ими предусматривается проведение широкомасштабных мероприятий в связи с праздником Курбан хайит.
В частности, планируется покрыть расходы на хирургические операции у 10 тысячах детей, страдающих тяжелыми заболеваниями и болезнями, приводящими к инвалидности, медицинское обследование, лечение и хирургические вмешательства у 2,3 тысячи пациентов с онкологическими, гематологическими и онкогематологическими диагнозами, проведение операций по трансплантации печени и почек не менее чем у 350 человек.
Особое внимание будет уделено и поддержке детей, нуждающихся в социальной защите. Планируется перечислить по 200 долларов на сберегательные счета более 8 тысяч детей-сирот и детей, оставшихся без опеки родителей, детей военнослужащих, погибших при защите рубежей Родины.
Кроме того, чтобы создать удобные условия для населения в 500 мечетях реконструируют или отремонтируют, а также построят современные комнаты омовения, проведут благоустройство кладбищ на местах.
Семьи на государственном обеспечении, одинокие и одиноко проживающие престарелые и лица с инвалидностью, нуждающиеся в постороннем уходе, будут обеспечены продуктовыми наборами.
Эти мероприятия будут профинансированы за счет средств в размере 690 миллиардов сумов, выделяемых общественному благотворительному фонду «Вакф».
Наряду с этим запланировано накрытие благотворительных столов для социально уязвимых категорий населения, а также совершение курбана в местах паломничества и религиозных образовательных учреждениях.
Президент подчеркнул, что мероприятия, связанные с поддержкой нуждающихся, лечением больных и оказанием помощи детям, должны быть организованы прозрачно и адресно, и дал соответствующие поручения ответственным лицам.