Давлат бошқарувида ягона рақамли платформани жорий этиш чоралари кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев давлат бошқарувининг ягона интеграциялашган рақамли платформасини жорий этиш, стартаплар экотизимини ривожлантириш ҳамда телекоммуникация соҳасида тадбиркорлик муҳитини яхшилаш юзасидан тақдимот билан танишди.
Сўнгги йилларда мамлакатимизда рақамли давлат хизматларини кенгайтириш, давлат идоралари фаолиятига замонавий ахборот тизимларини жорий этиш, аҳоли ва тадбиркорлар учун қулайликларни ошириш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилди.
Бунинг натижасида Ўзбекистон БМТнинг “Электрон ҳукумат” рейтингида 24 поғона юқорилади. 2030 йилга қадар мамлакатимизни ушбу йўналишда кучли 30 та давлат қаторига киритиш мақсад қилинган.
photo_2026-07-07_14-42-19
Жорий йилда рақамли хизматлар сони 880 тага, улардан фойдаланувчилар сони эса 15,5 миллион нафарга етиши кутилмоқда. Таққослаш учун, 2024 йилда рақамли хизматлар сони 525 та, фойдаланувчилар сони 4 миллион нафар бўлган.
Қолаверса, давлат бошқарувида маълумотлар базалари ва ахборот тизимлари турли идоралар кесимида тарқоқ ҳолда шакллангани, уларни таҳлил қилиш ва қарор қабул қилиш жараёнларида ягона ёндашув етишмаётгани кўрсатиб ўтилди.
photo_2026-07-07_14-42-20
Шу боис, давлат бошқарувининг ягона интеграциялашган рақамли платформасини босқичма-босқич жорий этиш таклиф қилинди. Мазкур тизим орқали ҳудуд иқтисодиёти, инвестиция, экология, хавфсизлик масалалари, аҳолини қийнаётган муаммолар, маҳаллаларнинг фаровонлик даражаси, фазовий маълумотлар, объектлар ва харита қатламлари ягона платформада акс эттирилади.
Платформа сунъий интеллект технологиялари асосида маълумотларни таҳлил қилиш, ҳудудлар кесимида муаммоларни барвақт аниқлаш, қарорлар ижросини мониторинг қилиш, ресурсларни тўғри йўналтириш ва бошқарув самарадорлигини ошириш имконини беради.
Давлатимиз раҳбари жорий йилда ушбу рақамли бошқарув тизимини пойтахтда, келгуси йилдан эса барча ҳудудларда жорий қилиш зарурлигини таъкидлади.
photo_2026-07-07_14-42-21
Тақдимотда товар ва хизматларни ягона миллий таснифлаш тизимини ишга тушириш масаласи ҳам кўриб чиқилди. Ҳозирда божхона, солиқ, статистика ва бошқа идоралар турли товар классификаторларидан фойдаланмоқда. Бу эса бизнес харажатларининг ортиши, ҳисоботлар аниқлиги пасайиши ва идоралараро маълумот алмашинувида қийинчиликларга сабаб бўлмоқда.
Ягона миллий таснифлаш тизими жорий этилса, тадбиркорлар учун ортиқча бюрократик жараёнлар қисқаради, давлат идоралари ўртасида маълумот алмашинуви соддалашади, статистик ҳисоботларнинг аниқлиги ошади.
Шунингдек, миллий навигация тизимини яратиш таклифи билдирилди. Бугунги кунда мамлакатимизда мазкур йўналишда асосан хорижий платформалардан фойдаланилаётгани қайд этилди. Миллий навигация тизими геомаълумотларни ягона стандарт асосида шакллантириш, транспорт, логистика, тезкор хизматлар, шаҳарсозлик ва давлат хизматларини сифатли ташкил этишга хизмат қилади.
Тақдимотда АТ соҳаси экспорти ва стартаплар экотизимини ривожлантириш режалари ҳам кўриб чиқилди. 2030 йилгача АТ экспортини 5 миллиард долларга етказиш, 5 мингта фаол стартап ташкил этиш ва 2 миллиард доллар инвестиция жалб қилиш мақсад қилинган.
Халқаро “StartupBlink” рейтингида Ўзбекистон 31 поғона юқорилаб, дунёдаги энг тез ўсаётган стартап экотизим сифатида баҳолангани, Тошкент шаҳри Марказий Осиё шаҳарлари орасида 1-ўринни эгаллагани, Самарқанд ва Фарғона илк бор дунёнинг ТОП-1000 стартап шаҳарлари рейтингига киргани қайд этилди.
Бу борада “Talent Hub” дастури ишга туширилиши белгиланган. У орқали хорижий мутахассислар ва инвесторларга масофадан корхона, банк ҳисобрақами ва халқаро карта очиш имконияти яратилади. IT-Park резидентларининг ходимлари учун солиқ имтиёзларини 2040 йилгача узайтириш, “IT visa” ва “Zero Risk” дастурларини кенгайтириш таклиф қилинди.
Шунингдек, АТ экспортчи корхоналарига ойлик иш ҳақи харажатларининг бир қисмини қоплаб бериш, халқаро сертификатлаш харажатларини компенсация қилиш, хорижий буюртмачилар ва мутахассисларни жалб этиш учун релокация харажатларини қисман қоплаш каби қўллаб-қувватлаш механизмлари кўзда тутилмоқда.
Бухоро ва Фарғонада 20 дан ортиқ акселерация дастурларини ташкил этиш, стартапларни йирик халқаро бозорларга олиб чиқиш бўйича ҳам таклифлар тақдим этилди.
Йиғилишда телекоммуникация инфратузилмасини ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Сўнгги йилларда аҳоли яшаш масканларини телекоммуникация хизматлари билан қамраб олиш даражаси 41 фоиздан 98 фоизга етди, умумий интернет ўтказиш қобилияти 65 баробар ошди.
Шу билан бирга, маҳаллий тадбиркорлар учун телекоммуникация хизматларини кўрсатиш ҳали етарлича жозибадор эмаслиги, олис ҳудудларда симли интернетдан фойдаланувчилар улуши жуда пастлиги кўрсатиб ўтилди.
Соҳада бизнес муҳитини яхшилаш мақсадида телекоммуникация тармоқларини лойиҳалаш ва қуриш бўйича мавжуд 2 та лицензия турини биттага бирлаштириш, лицензия бериш муддатини 25 иш кунидан 10 иш кунига қисқартириш таклиф қилинди.
Кўп қаватли уйларни юқори тезликдаги интернетга уланиш технологияси асосида лойиҳалаш ва қуриш талаби жорий этилади. Бу янги уй-жойларда оптик толали интернет инфратузилмасини аввалдан ҳисобга олиш, аҳолига сифатли рақамли хизматлар кўрсатиш имконини беради.
Соҳада ўзи ишини бошламоқчи бўлган ёшлар учун “Келажак тадбиркори” дастури доирасида 2 йил имтиёзли давр билан 7 йил муддатга 15 фоиз ставкада 530 миллион сўмгача кредитлар ажратиш таклиф қилинди. Олис ва чекка ҳудудларда фаолият юритадиган тадбиркорлар учун имтиёзли тариф режалари ишлаб чиқилади.
Президентимиз таклифларни маъқуллаб, давлат идоралари маълумотларини интеграция қилиш, рақамли хизматлар сифатини ошириш, киберхавфсизлик ва шахсий маълумотлар ҳимоясини таъминлаш, соҳада хусусий сектор учун янада қулай муҳит яратиш бўйича мутасаддиларга аниқ топшириқлар берди.

Рассмотрены меры по внедрению единой цифровой платформы в государственном управлении
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по внедрению единой интегрированной цифровой платформы государственного управления, развитию экосистемы стартапов и улучшению бизнес-среды в сфере телекоммуникаций.
За последние годы в нашей стране проведена широкомасштабная работа по расширению цифровых государственных услуг, внедрению современных информационных систем в деятельность государственных органов, а также повышению удобств для населения и субъектов предпринимательства.
Благодаря этому Узбекистан поднялся на 24 позиции в рейтинге ООН по развитию электронного правительства. К 2030 году поставлена цель включить страну в число 30 ведущих государств мира по данному направлению.
Ожидается, что в этом году количество цифровых государственных услуг достигнет 860, а число их пользователей составит 15,5 миллиона человек. Для сравнения: в 2024 году 4 миллионам пользователям было доступно 525 государственных услуг.
Вместе с тем указано, что базы данных и информационные системы в сфере государственного управления формируются разрозненно в разрезе отдельных ведомств, не хватает единого подхода в процессах их анализа и принятия решений.
В этой связи предложено поэтапно внедрить единую интегрированную цифровую платформу государственного управления. За счет этой системы на одной платформе будут объединены информация об экономике регионов, инвестициях, экологии, вопросах безопасности, проблемах, волнующих население, уровне благополучия махаллей, а также геопространственные данные, сведения об объектах и картографические слои.
Платформа позволит с использованием технологий искусственного интеллекта анализировать данные, заблаговременно выявлять проблемы в разрезе регионов, осуществлять мониторинг исполнения принятых решений, эффективно распределять ресурсы и повысить качество государственного управления.
Глава нашего государства подчеркнул, что данную цифровую систему управления необходимо внедрить в этом году в столице, а начиная со следующего года – во всех регионах страны.
В ходе презентации также был рассмотрен вопрос запуска единой национальной системы классификации товаров и услуг. Ныне таможенные, налоговые, статистические и другие ведомства используют различные классификаторы товаров. Это приводит к росту издержек бизнеса, снижению точности отчетности и затрудняет межведомственный обмен данными.
Внедрение единой национальной системы классификации позволит сократить излишние бюрократические процедуры для субъектов предпринимательства, упростить обмен данными между государственными органами и повысить точность статистической отчетности.
Представлена также инициатива по созданию национальной навигационной системы. Отмечалось, что в настоящее время в стране в основном используются зарубежные навигационные платформы. Национальная навигационная система позволит формировать геоданные на основе единого стандарта, а также обеспечит более качественную организацию работы транспорта, логистики, экстренных служб, градостроительной деятельности и предоставления государственных услуг.
В ходе презентации рассмотрены и планы по развитию экспорта IT-услуг и экосистемы стартапов. До 2030 года намечено довести объем экспорта IT-услуг до 5 миллиардов долларов, создать 5 тысяч действующих стартапов и привлечь инвестиции в объеме 2 миллиардов долларов.
Подчеркнуто, что в международном рейтинге «StartupBlink» Узбекистан поднялся на 31 позицию и признан самой быстрорастущей стартап-экосистемой в мире, Ташкент занял первое место среди городов Центральной Азии, а Самарканд и Фергана впервые вошли в ТОП-1000 стартап-городов мира.
Для дальнейшего развития сферы планируется запустить программу «Talent Hub», которая предоставит иностранным специалистам и инвесторам возможность дистанционно зарегистрировать предприятие, открыть банковский счет и оформить международную банковскую карту. Предложено продлить до 2040 года налоговые льготы для работников компаний-резидентов IT-Park, а также расширить программы «IT Visa» и «Zero Risk».
Также предусматриваются механизмы поддержки предприятий-экспортеров IT-услуг, включая частичное возмещение расходов на выплату заработной платы и затрат, связанных с релокацией иностранных заказчиков и специалистов, а также компенсацию стоимости получения международной сертификации.
Кроме того, представлены предложения по организации более 20 акселерационных программ в Бухаре и Фергане, а также по выводу стартапов на крупные международные рынки.
Особое внимание на совещании уделено вопросам развития телекоммуникационной инфраструктуры. За последние годы уровень охвата населенных пунктов телекоммуникационными услугами увеличился с 41 до 98 процентов, а общая пропускная способность интернета возросла в 65 раз.
Вместе с тем отмечено, что бизнес в сфере телекоммуникационных услуг пока остается недостаточно привлекательным для местных предпринимателей, а в отдаленных районах доля пользователей проводного интернета остается крайне низкой.
В целях улучшения делового климата в отрасли предложено объединить 2 вида лицензий по проектированию и строительству телекоммуникационных сетей, а также сократить срок выдачи лицензии с 25 до 10 рабочих дней.
Будет введено требование о проектировании и строительстве многоквартирных домов с учетом подключения к высокоскоростному интернету. Это позволит уже на этапе строительства предусмотреть создание инфраструктуры оптоволоконной связи и обеспечить жителей качественными цифровыми услугами.
Кроме того, представителям молодежи, планирующим начать предпринимательскую деятельность в сфере телекоммуникаций, предложено предоставлять льготные кредиты в размере до 530 миллионов сумов сроком на 7 лет с двухлетним льготным периодом по ставке 15 процентов в рамках программы «Келажак тадбиркори». Для предпринимателей, работающих в отдаленных и труднодоступных районах, будут разработаны льготные тарифные планы.
Президент нашей страны одобрил представленные предложения и дал ответственным лицам конкретные поручения по интеграции данных государственных органов, повышению качества цифровых услуг, обеспечению кибербезопасности и защиты персональных данных, а также созданию еще более благоприятной среды для частного сектора в отрасли.