ИНСОН ҲУҚУҚЛАРИ МАДАНИЯТИНИ ОШИРИШ – инсонни қадрлаш ва инсон ҳуқуқларини таъминлашнинг асосий мезони
20-28 февраль – “Инсон ҳуқуқлари ҳафталиги”
Инсон ҳуқуқлари ҳақида сўз борган турли давраларда: “Бир инсоннинг ҳуқуқи иккинчи инсоннинг ҳуқуқи бошланадиган жойгача давом этади”, деган  иборани кўп эшитиб қоламан. Ҳақиқатан ҳам, инсон ҳуқуқлари – нафақат ҳуқуқ, эркинлик, қонуний манфаатлар ҳурмат қилиниши ва таъминланишини, балки бу борадаги бурч ҳамда мажбуриятларга ҳам қатъий амал қилинишини талаб этади.
Бошқа ҳар қандай маданиятлар қатори инсон ҳуқуқлари маданиятини шакллантириш, ривожлантириш ва юксалтириш учун, ўз навбатида, айни соҳада таълим ва тарбия бериш, билим ва кўникмаларни ошириш, тегишли ахборот ҳамда маълумотларни тақдим этишни тизимли йўлга қўйиш керак бўлади. Негаки, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимга:
• инсон ҳуқуқлари бўйича таълим ва тарбия;
• ушбу ҳуқуқлар тўғрисида билиш ҳуқуқи;
• жамият ва ҳамжамиятларда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва тарғиб қилишнинг усуллари ва воситалари киради. Инсон ҳуқуқлари бўйича таълим ва тарбия барча ёшдаги инсонларни қамраб оладиган ҳаётий жараёндир.
Шу маънода, Президентимизнинг  2023 йил 7 февралдаги Қарори билан Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги миллий таълим дастури ва унинг ижроси бўйича “Йўл харитаси” тасдиқлангани улкан сиёсий-ҳуқуқий ва маънавий-маърифий қадам бўлди, деб ҳисоблайман.
Ушбу ҳужжатлар, Қарорда таъкидланганидек, “мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимни янада такомиллаштириш, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегияси ижросини таъминлаш, шунингдек, Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурининг тўртинчи босқичида белгиланган вазифаларни самарали ва ўз вақтида амалга ошириш мақсадида” қабул қилинди. Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори мазкур Қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб белгиланди.
Миллий марказда узоқ йиллардан буён ишлаб келаётган масъул ходим сифатида, аввало, айни ҳужжатда белгилаб берилган устувор вазифалар қайсидир халқаро ташкилотларга азбаройи мақбул келиш истагининг меваси эмас, балки айнан Янги Ўзбекистонни барпо этиш йўлидаги шиддатли ва қамровдор ислоҳотларимизнинг амалдаги босқичи  тақозоси эканини алоҳида таъкидламоқчиман. Бу фикримни исботлаш учун истаганча ҳаётий мисоллар келтиришим мумкин.
Авваламбор, Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимни янада такомиллаштириш зарур, деган муҳим мақсад кун тартибига қўйилди. Бу, бир томондан, шу соҳада ҳозирги вақтга қадар муайян ишлар бажарилганини билдириши табиийдир.
Ҳақиқатан ҳам, сўнгги йилларда юртимизда давлат ташкилотлари ходимларининг ҳуқуқий саводхонлик даражасини ошириш ва баҳолаш тартиби ўрнатилди. Миллий марказ ҳузурида давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари ходимлари учун инсон ҳуқуқларига риоя этиш ва уни ҳимоя қилиш соҳасида кадрлар малакасини ошириш бўйича ўқув курслари ташкил қилингани ҳам катта аҳамият касб этди.
Соҳадаги яна бир улкан натижа – “Инсон ҳуқуқлари” ихтисослиги бўйича юридик фанлар, социология фанлари йўналишида олий таълимдан кейинги таълим институти ташкил қилинганидир. Мазкур институт айни вақтда инсон ҳуқуқлари соҳасида олий малакали илмий ва илмий-педагогик кадрлар тайёрлаш ҳамда ушбу йўналишда фундаментал тадқиқотларни ривожлантириш мақсадларини рўёбга чиқаришга хизмат қилмоқда.
Иккинчи томондан, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим йўналишида эришилган ютуқлар билан кифояланиб қолмаслигимиз керак. Билъакс, бу борада янги марраларни белгилаб олишимиз ва босқичма-босқич забт этиб боришимиз даркор.
Бинобарин, бугунги кунда аҳоли ўртасида умуминсоний қадриятлар, инсон ҳуқуқларини ҳурмат қилиш ва унга риоя қилиш тамойилларини оммалаштириш, шунингдек, фуқароларнинг ҳуқуқий ахборотдан фойдаланишини таъминлаш жараёнларига давлат органлари, фуқаролик жамияти институтлари, оммавий ахборот воситалари, таълим муассасаларини кенг жалб этиш зарурати юзага келди.
Олий таълим муассасаларида, академик лицей ва техникумларда инсон ҳуқуқлари, аёллар ҳуқуқлари ва бола ҳуқуқларига оид ўқув курслари ва дарсликлар жорий этилганлик ҳолати ҳамда мазкур мавзуларнинг ўқитилиш сифатини ўрганиш мақсадида мониторинг ўтказилганди. Унинг натижалари, афсуски, олий таълим муассасаларида “Инсон ҳуқуқлари” махсус ўқув курсини ўқитиш тўлиқ йўлга қўйилмаганини, қолаверса, молиялаштириш масаласи ҳал қилинмагани сабабли айни шу фанлар мутахассис бўлмаган ўқитувчилар томонидан ўқитилаётганини кўрсатди.
Бу омиллар, ўз навбатида, жамиятда инсон ҳуқуқлари ва эркинликларига ҳурмат ҳиссининг шаклланиши, халқаро ташкилотлар тавсияларининг бажарилиши учун суд ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ҳамда бошқа давлат органлари ходимларининг инсон ҳуқуқлари бўйича малакасини ошириш ишларини тизимли амалга ошириш зарурлигини яққол тасдиқлайди. Давлатимиз раҳбари олдимизга қўйган Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимни янада такомиллаштириш мақсади нечоғлик ҳаётий ва долзарб эканини, назаримизда, қисқача шундай ифодалаш мумкин.
Президент Қарорида белгилаб берилган навбатдаги мақсадИнсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси ижросини таъминлаш масаласидир. Албатта, бу ўринда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан мазкур дастурий ҳужжат ижроси мунтазам мониторинг қилиб борилаётганини алоҳида қайд этиш лозим.
Ўтган йил якунларига кўра, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегиясида белгиланган вазифаларнинг 85 фоизи бажарилган. Бу суръатлар, шубҳасиз, мазкур дастуриламал ҳужжатда кўрсатилган долзарб вазифалар ижросининг умумий ҳолатини ижобий баҳолашга имкон беради.
Шу билан бирга, Миллий марказ директори таъбири билан айтганда, “Президентимизнинг янги Қарори Миллий стратегия доирасидаги барча чора-тадбирлар ижросини жадаллаштириш ва самарали якунига етказиш учун муҳим дастуриламалдир”.
Президент Қарорида, шунингдек, Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурининг тўртинчи босқичида белгиланган вазифаларни самарали ва ўз вақтида амалга ошириш мақсадига оид муҳим вазифалар белгилаб берилган.
Бу ҳақда фикр юритганда, биринчи навбатда, Ўзбекистон Президентининг 2021 йил 7 июндаги Фармойишига мувофиқ, Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурининг тўртинчи босқичини амалга ошириш бўйича Миллий комиссия ташкил этилгани ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори мазкур янги тузилманинг раҳбари этиб тайинланганини қайд этиш ўринли, деб ўйлайман.
Маълумки, ҳозирги вақтгача БМТ Бош Ассамблеяси томонидан 2004 йил 10 декабрда эълон қилинган Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурининг учта босқичи амалга оширилди. Ўз навбатида, 2020-2024 йилларда Жаҳон таълим дастурининг инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим бериш орқали ёшларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтиришга қаратилган тўртинчи босқичи изчил бажарилмоқда.
Таҳлиллар Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурининг тўртинчи босқичини юртимизда амалга оширишга оид ишлар сифатини яхшилаш ва кўламини янада кенгайтириш зарурлигини кўрсатди. Бинобарин, Президенимиз тасдиқлаб берган Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги миллий таълим дастури бу борада улкан имкониятлар эшигини очмоқда.
Мухтасар айтганда, Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси эълон қилингандан сўнг халқаро ҳамжамият инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликларини тан олди ва уларга риоя этилишини халқаро инсон ҳуқуқлари меъёрлари ва механизмлари орқали тарғиб қилишни бошлади. Ушбу ҳуқуқлардан бири – таълим олиш ҳуқуқи – инсоннинг барча ҳуқуқларидан фойдаланиш учун бошланғич нуқтадир.
Шу маънода, Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинганининг 75 йиллигини нишонлаш бўйича умумжаҳон кампанияси бошланган муҳим бир даврда мамлакатимизда Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги миллий таълим дастури қабул қилингани ва уни амалга оширишга қатъий киришилгани ўзига хос ёрқин рамзий маънога ҳамда чуқур мантиқий асосга эгадир.

Критерии достойной оценки и обеспечения прав человека
Когда речь заходит о правах человека, мы часто слышим известное выражение: «Права одного человека заканчиваются там, где начинаются права других людей».
Действительно, права человека подразумевают не только уважение и защиту его достоинства, свободы, законных интересов, но и неукоснительное соблюдение обязанностей и обязательств в этом направлении.
Для формирования, развития и продвижения культуры прав человека необходимо обеспечить образование и воспитание, повышать уровень знаний и навыков в этом направлении, а также наладить системное предоставление соответствующей информации об этом вопросе.
Ибо образование в области прав человека включает: образование и воспитание в области прав человека; право знать об этих правах; методы, средства защиты и продвижения прав человека в обществе и сообществах.
Образование и воспитание в области прав человека – это жизненный процесс, который охватывает все возрасты.
В этом смысле не будет преувеличением сказать, что утвержденная постановлением Президента Республики Узбекистан от 7 февраля 2023 года Национальная программа образования в области прав человека в Республике Узбекистан и «дорожная карта» по ее реализации стали большим политико-правовым и духовно-просветительским шагом.
На повестку дня поставлена ​​важная цель – дальнейшее совершенствование образования в области прав человека в Узбекистане.
В стране проделана определенная работа в этом направлении.
В последние годы установлен порядок повышения и оценки уровня правовой грамотности работников государственных организаций. Большое значение в этом сыграла организация при Национальном центре по правам человека курсов повышения квалификации для сотрудников государственных органов и институтов гражданского общества в области соблюдения и защиты прав человека.
Еще одним важным достижением в этой области является создание института учебных и специальных курсов в области юридических и социологических наук по правам человека. Данный институт служит реализации таких целей, как подготовка высококвалифицированных научных и научно-педагогических кадров в области прав человека и развитие фундаментальных исследований в этом направлении.
С другой стороны, мы не должны ограничиваться достижениями в сфере образования в области прав человека. Нам необходимо ставить перед собой новые цели и достигать их шаг за шагом.
Сегодня возникла необходимость продвижения принципов общечеловеческих ценностей, уважения прав человека и их соблюдения, а также широкого вовлечения государственных органов, институтов гражданского общества, средств массовой информации, образовательных учреждений в процессы обеспечения доступа граждан к правовой информации.
В целях изучения состояния внедрения учебных курсов и учебников по правам человека, правам женщин и детей в высших учебных заведениях, академических лицеях и техникумах, а также качества преподавания этих предметов был проведен мониторинг.
К сожалению, его результаты показали, что в высших учебных заведениях преподавание спецкурса «Права человека» ведется не должным образом, более того, из-за нерешенности вопроса финансирования эти предметы преподают преподаватели, не являющиеся специалистами в данной сфере.
Эти факторы наглядно демонстрируют необходимость систематического проведения работы по повышению квалификации сотрудников судебных, правоохранительных и других государственных органов в сфере прав человека для формирования в обществе чувства уважения к достоинству и свободам человека, реализации рекомендаций международных организаций.
На наш взгляд, именно это наглядно демонстрирует, насколько жизненной и актуальной является поставленная перед нами главой государства цель дальнейшего совершенствования образования в области прав человека.
Следующей целью, определенной в постановлении Президента, является обеспечение реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека. Следует особо отметить, что Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека ведет регулярный мониторинг выполнения данного программного документа.
По итогам прошлого года задачи, определенные в Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека, были выполнены на 85 процентов. Такие темпы, несомненно, позволяют дать положительную оценку общему состоянию реализации актуальных задач, указанных в данном программном документе.
В документе также определены важные задачи, связанные с эффективной и своевременной реализацией мер, поставленных на четвертом этапе Всемирной программы образования в области прав человека.
Говоря об этом, необходимо отметить, что в соответствии с Распоряжением Президента Республики Узбекистан от 7 июня 2021 года образована Национальная комиссия по реализации четвертого этапа Всемирной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан, руководителем этой новой структуры назначен директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
Как известно, к настоящему времени реализованы три этапа Всемирной программы образования в области прав человека, объявленной Генеральной Ассамблеей ООН 10 декабря 2004 года. Последовательно реализуется четвертый этап Всемирной программы образования, направленный на расширение прав и возможностей молодежи посредством образования в области прав человека.
Анализ показал необходимость повышения качества и дальнейшего расширения масштабов работы, связанной с реализацией четвертого этапа Всемирной программы образования в области прав человека в нашей стране. Утвержденная Президентом Национальная программа образования в области прав человека в Республике Узбекистан открывает большие возможности в этом отношении.
Словом, после объявления Всеобщей декларации прав человека международное сообщество признало права и основные свободы человека и начало продвигать их соблюдение с помощью международных норм и механизмов. Одним из этих прав считается право на образование, которое является отправной точкой для реализации всех прав человека.
В этом смысле тот факт, что Национальная программа образования в области прав человека в нашей стране была принята в такой важный период, когда стартовала всемирная кампания по празднованию 75-летия принятия Всеобщей декларации прав человека, имеет символическое значение и глубокую логическую основу.