“Инсон ҳуқуқлари – болалар нигоҳида” танлови эълон қилинди
20 февраль куни мамлакатимизда 20 февралдан – 28 февралга қадар давом этадиган “Инсон ҳуқуқлари ҳафталиги”  доирасида “Инсон ҳуқуқлари болалар нигоҳида” Республика танловига старт берилди. Мазкур танлов Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан “Тонг юлдузи”, “Класс!” газеталари таҳририятлари билан ҳамкорликда ўтказилмоқда.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов таъкидлаганидек, 2023 йил 10 декабрь куни Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясининг 75 йиллиги “Ҳамма учун қадр-қиммат, эркинлик ва адолат” шиори остида кенг нишонланади. Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси – ноёб ҳужжат бўлиб, дунё ҳалокатли воқеаларни бошдан кечираётган қалтис даврда, яъни 1948 йили ушбу Декларацияда умуминсоний ҳуқуқлар белгилаб берилди ва ҳар бир инсоннинг тенг қадр-қиммати тан олинди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази “Тонг юлдузи” ва “”Класс!” газеталари таҳририятлари билан ҳамкорликда ушбу муҳим халқаро сана ҳамда Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 31 йиллиги муносабати билан болалар ва ўсмирлар ўртасида “Инсон ҳуқуқлари – болалар нигоҳида” Республика кўрик-танловини ўтказишга қарор қилди. Танлов 4 та номинация:
– “Энг яхши мақола”;
– “Энг яхши шеър”;
– “Энг яхши расм”;
– “Энг яхши видеоролик” номинациялари бўйича 2 босқичда ташкил этилади.
Биринчи босқич 1 июнь – Халқаро болаларни ҳимоя қилиш куни арафасида якунланади. Иккинчи босқич ғолиблари эса 10 декабрь – Халқаро инсон ҳуқуқлари куни аниқ бўлади.

Объявлен конкурс «Права человека – взглядом детей»
В рамках «Недели прав человека», проводимой в нашей стране с 20 по 28 февраля, дан старт Республиканскому конкурсу «Права человека – взглядом детей».
Конкурс проводится Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека в сотрудничестве с редакциями газет «Тонг юлдузи», «Класс!».
Как отметил директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмаль Саидов, 10 декабря 2023 года под девизом «Достоинство, свобода и справедливость для всех» будет праздноваться 75-летие Всеобщей декларации прав человека.  Всеобщая декларация прав человека – это уникальный документ, принятый в 1948 году в период происходивших в мире сложных событий. Декларация определила общечеловеческие права и равное достоинство каждого человека.
Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и редакциями газет «Тонг юлдузи» и «Класс!» в связи с этой международной датой и 31-летием Конституции Республики Узбекистан принято решение о проведении Республиканского конкурса «Права человека – взглядом детей». Конкурс будет проводиться в два этапа по следующим четырем номинациям:
– «Лучшая статья»;
– «Лучшее стихотворение»;
– «Лучший рисунок»;
– «Лучший видеоролик».
Первый этап конкурса завершится накануне 1 июня – Международного дня защиты детей. Победители второго этапа будут определены 10 декабря – в День прав человека.