БМТ Бош Ассамблеяси Ўзбекистон Республикаси Президентининг ташаббусини бир овоздан қўллаб-қувватлади
ТОШКЕНТ, 15 декабрь. /«Дунё» АА/.  БМТ Бош Ассамблеяси «Барқарор ривожланиш мақсадларига (БРМ) эришишни жадаллаштиришда парламентларнинг ролини ошириш тўғрисида»ги резолюцияни бир овоздан маъқуллади, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Резолюцияни қабул қилиш Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан БМТ Бош Ассамблеясининг 2020 йилдаги 75-сессиясида таклиф этилган.
Резолюцияда парламентларнинг COVID-19 пандемиясидан инклюзив, барқарор ва узоқ муддатли тикланишни қўллаб-қувватлаш ва ҳеч ким ортда қолмаслигини таъминлаш учун барқарор ривожланиш бўйича ҳаракатларни жадаллаштириш учун бирлик, бирдамлик ва кўп томонлама ҳамкорликка қайтадан киришишдаги муҳим роли таъкидланган.
Бош Ассамблея давлатларни БРМни кузатиш ва кўриб чиқиш жараёнларида, айниқса ихтиёрий миллий шарҳларни тайёрлашда парламентларни қўллаб-қувватлаш ва жалб этишга ҳамда уларга миллий мулкчилик ва жавобгарликни таъминлаш ва мустаҳкамлашда ёрдам беришга чақиради.
Гендер тенглигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда, бу эса қонун чиқарувчи органлар ва парламент жараёнларида аёлларнинг тўлиқ, тенг ва мазмунли иштирокини рағбатлантириш орқали БРМга эришиш йўлидаги тараққиётни жадаллаштиришга қаратилган саъй-ҳаракатларнинг марказий элементи бўлиши керак.
2030 йилгача бўлган кун тартибини муваффақиятли амалга оширишда ёшларнинг муҳим ўрни ва ҳиссаси эътироф этилиб, парламент жараёнларида ёшларнинг тўлиқ, тенг ва мазмунли иштирокини таъминлаш зарур.
Ҳужжатга барча Марказий Осиё давлатлари, Австрия, Жазоир, Бангладеш, Баҳрайн, Бельгия, Германия, Миср, Испания, Индонезия, Италия, Қатар, Хитой, Колумбия, Корея Республикаси, Малайзия, Нидерландия, Норвегия, Покистон, Португалия, Сингапур, Финляндия, Франция, Швеция, Япония ва бошқалар каби дунёнинг барча қитъаларидан 80 та мамлакат ҳаммуаллифлик қилган.
Резолюция БМТ тузилмалари ва бошқа халқаро ташкилотлар томонидан илиқ кутиб олинди. Ҳужжат парламент аъзолари учун ўзига хос қўлланма бўлиб, уларнинг саъй-ҳаракатларини БРМни жадал амалга оширишга сафарбар этиши алоҳида таъкидланди.
Парламентлараро иттифоқ ушбу ҳужжатни 2023 йил сентябрь ойида БМТ Бош Ассамблеясининг 78-сессияси Олий ҳафталиги доирасида бўлиб ўтадиган БРМ саммитига тайёргарлик кўришдаги муҳим қадам, деб ҳисоблайди.

Генеральная Ассамблея ООН единогласно поддержала инициативу Президента Узбекистана
НЬЮ-ЙОРК, 15 декабря. /ИА «Дунё»/. 14 декабря Генеральная Ассамблея ООН единогласно одобрила резолюцию «Об усилении роли парламентов в ускорении достижения Целей устойчивого развития (ЦУР)», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Принятие резолюции было предложено Президентом Шавкатом Мирзиёевым в ходе 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в 2020 году.
В резолюции подчеркивается важная роль парламентов в возобновлении приверженности единству, солидарности и многостороннему сотрудничеству в целях поддержки всеохватного, устойчивого и прочного восстановления после пандемии COVID-19 и ускорения работы во имя устойчивого развития при обеспечении того, чтобы никто не был забыт.
Генассамблея призывает государства оказывать поддержку парламентам и способствовать их вовлечению в процессы последующей деятельности и обзора хода достижения ЦУР, особенно в подготовку добровольных национальных обзоров, оказывать им помощь для обеспечения и усиления национальной ответственности и подотчетности.
Отдельное внимание уделено обеспечению гендерного равенства, что должно стать центральным элементом усилий по ускорению прогресса в достижении ЦУР путем содействия полному, равноправному и значимому участию женщин в работе законодательных органов и в парламентских процессах.
Признается важная роль и вклад молодежи в успешную реализацию Повестки дня на период до 2030 года, и необходимость обеспечения полного, равноправного и значимого участия молодежи в парламентских процессах.
Соавторами документа выступили 80 государств со всех континентов мира, в том числе все страны Центральной Азии, Австрия, Алжир, Бангладеш, Бахрейн, Бельгия, Германия, Египет, Испания, Индонезия, Италия, Катар, КНР, Колумбия, Республика Корея, Малайзия, Нидерланды, Норвегия, Пакистан, Португалия, Сингапур, Финляндия, Франция, Швеция, Япония и другие.
Резолюцию тепло приветствовали структуры ООН и другие международные организации. Подчеркивается, что резолюция станет уникальным путеводителем для парламентариев, мобилизуя их усилия в ускоренной реализации ЦУР.
Межпарламентский союз считает данный документ важным шагом в деле подготовки к Саммиту ЦУР, который состоится в сентябре 2023 года в рамках Высокой недели 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.