Миллий марказ вакили иқлим ўзгариши ва инсон ҳуқуқларига бағишланган халқаро симпозиумда қатнашди
Анқара шаҳрида бўлиб ўтган “Иқлим ўзгариши ва озиқ-овқатга бўлган ҳуқуқ – инсон ҳуқуқлари талқинида” мавзусидаги халқаро симпозиумда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази вакили иштирок этди. Шу йил 7-8 декабрь кунлари бўлиб ўтган ва бутун дунёдан 100 дан ортиқ эксперт қатнашган ушбу тадбир Туркия Инсон ҳуқуқлари ва тенглик бўйича институти томонидан ташкил этилди.
Ялпи мажлисларда Туркия Инсон ҳуқуқлари ва тенглик бўйича институти раиси профессор Муҳаррам Қилич, БМТнинг Озиқ-овқат ҳуқуқи бўйича собиқ (2014-2020 йиллардаги) махсус маърузачиси профессор Ҳилол Элвер, Озарбайжон Республикаси Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссари (Омбудсман) Сабина Алиева, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари Мирзатилло Тиллабаев, Босния ва Герцеговина Инсон ҳуқуқлари бўйича Омбудсмани профессор Невенко Вранжес, Туркия олий ўқув юртларининг етакчи экспертлари ва олимлари сўзга чиқди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази вакили ўз нутқида Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегияси доирасида иқлим ўзгаришига қарши курашиш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, “яшил” иқтисодиётга ўтиш, Орол фожиасининг салбий оқибатларини камайтириш ҳамда  “Яшил Макон” умуммиллий лойиҳасини амалга ошириш билан боғлиқ истиқболли чора-тадбирлар ҳақида тўхталди.
Ўзбекистоннинг халқаро ташаббуслари, хусусан, Жаҳон экологик хартиясини ишлаб чиқиш ғояси Симпозиум иштирокчиларида алоҳида қизиқиш уйғотди. Шунингдек, амалга оширилаётган конституциявий ислоҳотлар, хусусан, Конституцияга экологик ҳуқуқларга оид янги нормаларнинг киритилиши, давлатнинг экологик соҳада чора-тадбирлар кўриш мажбуриятлари тўғрисида атрофлича маълумот берилди.
Симпозиум қатнашчилари шу йил декабрь ойида Самарқанд шаҳрида ўтказилган “Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим” глобал форуми якунларидан ҳам хабардор этилди. Глобал форум Якуний ҳужжатида акс этган тавсиялар қаторидан болалар ва ёшлар ўртасида экологик таълимни кучайтириш, мигрантлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалалари ҳам жой олгани таъкидланди.
Халқаро анжуман иштирокчиларининг тақдимотларида иқлим ўзгариши оқибатлари миллионлаб инсонларнинг кенг доирадаги ҳуқуқларидан фойдаланишига салбий таъсир кўрсатаётгани ташвиш билан қайд этилди. Бу ўринда, жумладан, инсоннинг озиқ-овқат, ичимлик сув, санитария шароитлари, соғлиқни сақлаш ва уй-жойга оид ҳуқуқлари ҳақида сўз бормоқда.
Иқлим ўзгаришига қарши курашиш усулларидан бири экология хавфсизлигига таянган қишлоқ хўжалигини жорий этишдир. Чунки саноатлашган қишлоқ хўжалиги таъсирида атроф-муҳитнинг бузилиши иқлим ўзгариши билан боғлиқ муаммоларнинг янада қалтислашишига олиб келади.
Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ишларининг самарадорлигини таъминлаш учун барча давлатлар иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш ва ўз иқтисодиётининг салбий натижаси бўлган ҳавога углерод чиқариш ҳажмини тенг ва ривожланиш ҳуқуқига риоя қилган тарзда камайтириш бўйича тегишли чораларни кўриши керак.
Симпозиум иши доирасида экология ва озиқ-овқат инқирозлари шароитида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги илғор тажрибалар алмашилди.

НЦПЧ: Обсуждены права человека в условиях изменения климата
В международном симпозиуме «Изменение климата и право на питание в контексте прав человека» в г. Анкара Узбекистан был представлен Национальным центром по правам человека (НЦПЧ).
Мероприятие с участием более 100 экспертов, организовано Турецким институтом по правам человека и равенству (ТИПЧР) и состоялось 7-8 декабря 2022 года.
В ходе пленарных сессий выступили председатель ТИПЧР проф. Мухаррам Килич, экс-Специальный докладчик ООН по вопросам права на питание (2014-2020 гг.) проф. Хилал Элвер, Уполномоченный по правам человека (Омбудсман) Азербайджанской Республики Сабина Алиева, первый заместитель директора НЦПЧ Мирзатилло Тиллабаев, Омбудсман по правам человека Боснии и Герцеговины др. Невенко Вранжес, ведущие эксперты и ученые университетов Турции.
В ходе выступления представителя НЦПЧ участники симпозиума ознакомились с осуществляемыми в рамках Стратегии развития Нового Узбекистана мерами по борьбе с изменением климата, обеспечению продовольственной безопасности, переходу на «зелёную» экономику, снижению негативных последствий катастрофы Аральского моря, общенациональным проектом «Яшил макон».
Особый интерес участников вызвали международные инициативы Узбекистана, в частности, разработка Всемирной экологической хартии. Также была представлена информация об осуществляемых конституционных реформах, в частности, включении в Конституцию новых норм об экологических правах, а также обязательств государства по принятии мер в экологической сфере.
Участники Симпозиума также были проинформированы об итогах состоявшегося в декабре в Самарканде Глобального форума «Образование в области прав человека», в числе рекомендаций которого – усиление экологического образования среди детей и молодежи, защиты прав мигрантов.
В докладах участников Симпозиума отмечалось, что последствия изменения климата сказываются на осуществлении широкого круга прав миллионов людей, включая право на питание, воду и надлежащие санитарные условия, здоровье и достаточное жилище.
Одним из направлений борьбы с изменением климата является внедрение экологического сельского хозяйства, так как деградация окружающей среды в результате воздействия промышленного сельского хозяйства приводит к обострению проблем, связанных с изменением климата.
Для обеспечения эффективности защиты прав человека всем государствам необходимо принимать меры по смягчению последствий изменения климата и сокращению углеродного бремени своей экономики на справедливой основе и при соблюдении права на развитие.
В ходе Симпозиума состоялся обмен передовым опытом в сфере защиты прав человека в условиях экологических и продовольственных кризисов.