Сиан БЭГШОУ: Инсон ҳуқуқлари бўйича норасмий таълимни кучайтириш зарур
Жаҳон скаутлар ҳаракати ташкилотининг хилма-хиллик, маданият ва инклюзивлик бўлими менежери Сиан Бэгшоу “Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим” мавзусидаги Глобал форумда шу фикрни илгари сурди.
Хорижий эксперт ёшлар фаол фуқаролик жамияти яратиш ишига ҳисса қўшишлари учун норасмий таълим орқали уларда рақобатбардошлик қобилиятини ошириш мақсад қилинганини таъкидлади:
– Ташкилотимиз ҳақида кенгроқ маълумот бериш, норасмий таълим тизими орқали ёшларнинг инсон ҳуқуқи соҳасида жамиятдаги ҳал қилувчи бўғинга айланишига эришиши йўлида иш олиб бораётганимиз тўғрисида кўпроқ мутахассисларни хабардор этиш учун Самарқандга келганман. Тузилмага дунё бўйлаб 173 ташкилот, 57 миллион киши аъзо. Улар дунёни яхши томонга ўзгартиришга кўмаклашяпти, дейиш мумкин. Жамиятдаги ижтимоий инклюзияда, айниқса, инсон ҳуқуқи соҳасида норасмий таълимни қўллаб-қувватлаш муҳим аҳамият касб этади.
С.Бэгшоу, шунингдек, ташкилотнинг асосий мақсади ва вазифаси жамиятда ҳуқуқдан фойдаланиш ҳамда таълим олиш имконияти даражасини ошириш эканини маълум қилди.
– Бутунжаҳон таълим ҳаракати сифатли таълим беришга асосланган. Форумдан кутилаётган натижа – инсон ҳуқуқи доирасида ёшларга норасмий услубда таълим бериш имкониятни кенгайтириш. Зеро, норасмий таълим, айнан, инсон ҳуқуқи соҳасидаги ҳаракатларимиз намунасидир.

Сиан Бэгшоу: «Необходимо укреплять неформальное образование в области прав человека»
Об этом на Глобальном форуме по образованию в области прав человека заявила менеджер по разнообразию, культуре и инклюзивности Всемирной организации скаутского движения Сиан Бэгшоу.
Зарубежный эксперт подчеркнула, что сегодняшнее престижное мероприятие направлено на повышение конкурентоспособности молодежи посредством неформального образования, чтобы она могла внести свой вклад в создание активного гражданского общества.
– Я приехала в Самарканд для представления нашей организации, в частности, ее деятельности по поддержке молодежи через систему неформального образования, чтобы молодые люди стали решающим звеном общества в сфере прав человека. Членами структуры являются 173 организации и 57 миллионов человек по всему миру. Можно сказать, что они помогают изменить мир к лучшему. При социальной инклюзии в обществе важна поддержка неформального образования, особенно в области прав человека.
С.Бэгшоу также отметила, что основной целью и задачей организации является повышение уровня доступа к правам и образованию в обществе.
– Глобальное образовательное движение основано на обеспечении доступности качественного образования. Мои ожидания от форума – расширить возможности предоставления молодежи неформального образования в области прав человека. Ибо неформальное образование – это пример наших действий в области прав человека.