Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Конституциявий комиссия раиси A.Саидов Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Нью-Йорк шаҳридаги бош қароргоҳида БМТ Бош Aссамблеяси раиси A.Шаҳид билан учрашди.
Бош Aссамблея раиси ташриф учун миннатдорлик билдириб, Ўзбекистон, Президент Ш.М.Мирзиёев ташаббуси билан амалга оширилаётган кенг кўламли демократик ислоҳотлар ҳақида ижобий фикрлар билдирди.
A.Шаҳид Ўзбекистонда амалга оширилаётган конституциявий ислоҳот, мамлакат конституциявий қонун ижодкорлиги тажрибасининг ўзига хослиги, жамиятни янада модернизация қилишдаги аҳамияти ҳақида тақдим этилган батафсил маълумотларни катта эътибор ва қизиқиш билан қабул қилди.
– Амалга оширилаётган улкан ишлар ва эришилаётган ютуқлар учун буюк мамлакат бўлмиш Ўзбекистонга, унинг халқи ва раҳбариятига ҳурмат-эҳтиромимни билдираман. Биз Бирлашган Миллатлар Ташкилотида сизга ҳар қандай йўл билан ёрдам беришга тайёрмиз, – деди БМТ Бош Aссамблеяси раиси.
Конституциявий ислоҳотнинг мазмун-моҳиятига тўхталар экан, A.Шаҳид Ўзбекистон Бош Қомусига таклиф этилаётган ўзгартиш ва қўшимчалар Барқарор ривожланиш мақсадлари (БРМ) билан ҳамоҳанг бўлган қатор муҳим вазифалар устуворлигини белгилаб берганини юксак баҳолади.
Шу нуқтаи назардан, у Ўзбекистон парламенти ва ҳукуматининг давлат миқёсида БРМга эришиш бўйича изчил саъй-ҳаракатларини, шунингдек, мамлакат раҳбариятининг БМТ Бош Aссамблеяси БРМни амалга ошириш ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишда аъзо давлатларнинг қонун чиқарувчи органлари ролини ошириш бўйича резолюциясини қабул қилиш ташаббусини ижобий қабул қилди.
A.Шаҳид умуман бу борадаги парламентлараро ҳамкорликнинг долзарблиги ҳақида гапирар экан, “Бу ерда БМТда амалга оширилаётган ишлар фақат миллий парламентлар орқали ҳаётга тадбиқ этилади, шунинг учун парламентлар аъзолари ўқитилиши ва билим олиши, ҳамкорликни мустаҳкамлаши зарур”лигини таъкидлади.
БМТ Бош Aссамблеяси раиси жорий йилнинг сентябрь ойида Ўзбекистонда бўлиб ўтадиган парламент аёл спикерларининг XIV саммитини олқишлади.
Aбдулла Шаҳид давлатимиз томонидан илгари сурилаётган ёшлар ҳуқуқлари мавзусини ҳам ижобий баҳолади. “Ёшлар ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги ролингиз таҳсинга сазовор. Менимча, биз сиз учун имкониятларни кенгайтиришимиз керак”, – деди у.
Шу нуқтаи назардан, БМТ Бош Aссамблеяси раиси Бош котиб Aнтониу Гутерришнинг БМТда алоҳида Ёшлар идорасини ташкил этиш ташаббусини тилга олди ва бу вазифа унинг жорий йил сентябрь ойида ваколат муддати тугагунига қадар амалга оширилишига ва ёшлар масалалари бўйича ҳамкорлик истиқболлари очилишига умид билдирди.
Сўз якунида A.Шаҳид Ўзбекистон БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашида ўзининг етакчилигини намойиш этаётганини таъкидлаб, унга кенгаш кун тартибида ёшлар масалаларини илгари суришда муваффақиятлар тилади.

А. Саидов провёл встречу с председателем Генассамблеи ООН
В штаб-квартире ООН 3 августа 2022 года состоялась встреча председателя Конституционной комиссии Акмала Саидова и председателя Генеральной Ассамблеи ООН Абдуллы Шахида.
Председатель Генассамблеи в ходе встречи выразил одобрение осуществляемым в Узбекистане широкомасштабным демократическим преобразованиям, инициированным Президентом Шавкатом Мирзиёевым.
А. Шахид с большим вниманием и  интересом воспринял представленную подробную информацию о конституционной реформе, её значении в дальнейшей модернизации общества.
«Я воздаю должное вашей великой стране, народу и Руководству за  большие достижения и огромную работу, которую вы осуществляете в республике. По сути, проводимые вами процессы направлены на задачи, которые государства-члены решают самостоятельно и по собственному усмотрению. И Организация Объединенных Наций готовы помочь вашей стране в этих преобразованиях любым возможным способом», - отметил он.
А. Шахид высоко оценил тот факт, что предполагаемые поправки в Основной закон Узбекистана закрепляют приоритетность ряда важных задач, которые созвучны с целями достижения Целей устойчивого развития и реализации Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года.
В этом контексте были одобрены последовательные усилия парламента и правительства Узбекистана по достижению ЦУР на национальном уровне, а также инициатива Руководства республики по принятию резолюции Генассамблеи ООН о повышении роли национальных парламентов в реализации ЦУР и защите прав человека.
Говоря об актуальности межпарламентского сотрудничества в этом вопросе в целом, А.Шахид отметил, что «работа, которую мы делаем здесь, в ООН, претворяется во внутреннюю реальность только через парламенты и поэтому парламентариев необходимо подготовить и обучать, усиливать сотрудничество».
Председатель Генеральной Ассамблеи ООН приветствовал проведение в Узбекистане в сентябре этого года проведение 14-го Саммита женщин-спикеров парламентов, а также позитивно оценил продвигаемую республикой тему о правах молодежи.
«Роль, которую вы берете на себя, продвигая права молодежи, я считаю похвальной. Думаю, нам нужно расширять возможности для вас», - отметил он.
В этом контексте А. Шахид упомянул об инициативе Генерального секретаря ООН Антониу Гутеррииша об учреждении отдельного Офиса молодежи в ООН и выразил надежду, что эта задача будет реализована до истечения срока его полномочий в сентябре т. г., что откроет новые перспективы для взаимодействия по вопросам молодежи.
В заключении А. Шахид отметил лидерство, которое Узбекистана демонстрирует в Совете по правам человека и пожелал всяческих успехов в продвижении вопросов молодёжи в его повестке дня.