Хорижлик делегация аъзолари Конституциявий комиссия фаолияти билан яқиндан танишди
2022 йил 20 июль куни Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ЕХҲТ/ДИИҲБ) Эҳтиёжларни баҳолаш миссияси делегацияси Владимир Мисев бошчилигида Олий Мажлис Қонунунчилик палатасига ташриф буюрди.
Делегация аъзолари Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Конституциявий комиссиянинг раиси Акмал Саидов билан учрашди.
Унда Конституциявий комиссия аъзолари, Конституциявий қонун лойиҳасига масъул бўлган қўмиталар — Коррупцияга қарши курашиш ва суд ҳуқуқ масалалари қўмитаси раиси Ж.Ширинов, Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари қўмитаси раиси Ш.Бафаев ҳамда мазкур қўмита раиси ўринбосари
И.Қудратовлар иштирок этди.
Мулоқот аввалида меҳмонларга А.Саидов Конституциявий ислоҳотлар юзасидан атрофлича маълумот берди.
Жумладан, Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясида белгиланган кенг кўламли вазифалар, халқпарвар давлатни барпо этиш, инсон ҳуқуқ ва манфаатлари, қадр-қимматини янада самарали таъминлаш каби мақсадлар мамлакатимиздаги туб ислоҳотларга мос янги конституциявий-ҳуқуқий маконни яратиш зарурати ҳақида тўхталиб ўтилди. Дарҳақиқат, ўтган давр мобайнида жамиятимизнинг сиёсий, иқтисодий-ижтимоий ва маданий ҳаётида туб ўзгаришлар содир бўлди. Бунда Бош қомусимизда “Янги Ўзбекистон — ижтимоий давлат” тамойилларини мустаҳкамлаш, турли ислоҳотлар жараёнида инсон манфаатлари бош мезон бўлишини таъминлаш, хусусий мулк дахлсизлиги, ерга эгалик қилиш ҳуқуқи, фуқаролик жамияти институтларининг ўрнини конституциявий даражага кўтариш, давлат ҳокимияти асосларини янада такомиллаштириш долзарблиги ҳақида фикр юритилди.
Мазкур жадал ислоҳотларни ҳисобга олиб, Қонунчилик палатасидаги Ўзбекистон Либерал-демократик партияси ва “Миллий тикланиш” демократик партияси фракцияларининг қўшма мажлисида мамлакатимизда конституциявий ислоҳотларни амалга ошириш бўйича ташаббус илгари сурилиб, Конституцияга ўзгартиш ва қўшимчалар киритишга оид ташкилий-ҳуқуқий масалаларни кўриб чиқиш бўйича Олий Мажлис палаталари Кенгашларига таклиф киритилди.
Ушбу таклиф Олий Мажлис палаталари Кенгашларининг 2022 йил 20 майдаги қўшма йиғилишида кўриб чиқилиб, қўллаб-қувватланиб, Ўзбекистон Республикаси Конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш юзасидан таклифларни шакллантириш ва ташкилий чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича 47 нафардан иборат таркибда Конституциявий комиссия тузилди.
Таъкидланганидек, аҳолининг Конституцияга ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш бўйича ўз таклифларини монеликсиз юбориши учун барча қулайликлар яратилди.
Хусусан, аҳолининг конституциявий ислоҳотлар жараёнидаги фаоллигини янада ошириш мақсадида мобиль алоқа компаниялари орқали мамлакатимиз фуқароларига Конституцияга ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш юзасидан ўз таклифларини Конституциявий комиссиянинг барча платформаларига юбориш мумкинлиги тўғрисида 30 миллиондан ортиқ абонентга 3 марта эслатма тариқасидаги СМС-хабарномалар юборилди. Натижада Конституциявий қонун лойиҳасининг умумхалқ муҳокамаси қизғин ўтмоқда. Бугунги кунга қадар 88 мингдан зиёд таклифлар келиб тушди.
Учрашувда қайд этилганидек, жамоатчилигимиз конституциявий ислоҳотларни объектив зарурат сифатида қараб, Конституцияни янгилашдек ғоят муҳим, стратегик вазифани ҳал этишда фаол қатнашиб, ўзининг аниқ фуқаролик позицияларини билдиришмоқда. Мазкур жараёнда мамлакат тақдирига бефарқ бўлмаган турли аҳоли қатламлари иштирок этиб, уларнинг барчасига миннатдорлик билдирилмоқда. Бунда айниқса, ёшлар фаол иштирок этиб, таклифларнинг 70 фоизга яқини айнан улардан келиб тушаётгани диққатга сазовордир.
Ўз навбатида, делегация раҳбари В.Мисев ва делегация аъзоси К.Дашуциналар берилган батафсил ва таҳлилий ахборот учун миннатдорлик билдириб, сиёсий жараёнлар ҳақидаги саволларига батафсил жавоб олишди.
Суҳбат самимий ва конструктив руҳда ўтди.
Делегация аъзолари Конституциявий комиссиянинг Таклифлар билан ишлаш гуруҳи фаолияти билан яқиндан танишди.
Меҳмонларга аҳоли ўз таклифларини Конституциявий комиссияга замонавий воситалар — “Meningkonstitutsiyam.uz” электрон платформаси, қисқа рақамли колл-маркази, почта алоқаси, “Telegram” мессенжеридаги махсус бот орқали юбориш имконияти яратилгани ҳақида маълумотлар берилди.
Бундан ташқари, босма матбуот нашрлари, телевидение ва радио орқали ҳам таклифлар қабул қилинаётгани, жойларда маҳалла фуқаролар йиғинлари ҳамда халқ депутатлари Кенгашлари аҳолининг таклифларини оғзаки ёки ёзма шаклда қабул қилинаётгани хусусида ҳам сўзлаб берилди. Бу каби аниқ мақсадга йўналтирилган ўзига хос институционал механизмларнинг яратилгани ишларни тизимли равишда олиб бориш имконини бермоқда.
Шундан сўнг, делегация аъзолари Конституциявий комиссиянинг Матбуот хизмати ходимлари билан ҳам учрашди. Мулоқотлар чоғида аҳолига конституциявий ислоҳотларга оид ўзгартиш ва қўшимчалар мазмун-моҳияти ҳақида тезкор, холис ва тўлиқ ахборот етказиш мақсадида ОАВ, жумладан, телевидение, радио, газета ва журналлар ҳамда интернет нашрлари билан ўзаро ҳамкорлик ўрнатилгани ҳақида маълумотлар берилди.

Члены зарубежной делегации ознакомились с деятельностью Конституционной комиссии
20 июля 2022 года члены делегации миссии по оценке потребностей Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ) во главе с Владимиром Мисевым посетили Законодательную палату Олий Мажлиса.
Члены делегации встретились с первым заместителем Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, председателем Конституционной комиссии Акмалем Саидовым.
В ней приняли участие члены Конституционной комиссии, а также комитетов, ответственных за проект Конституционного закона – председатель Комитета по противодействию коррупции и судебно-правовым вопросам Ж. Ширинов, председатель Комитета по демократическим институтам, негосударственным организациям и органов самоуправления граждан Ш. Бафаев и его заместитель И. Кудратов.
В частности, отмечена необходимость создания нового конституционно-правового пространства соответствующих кардинальным реформам в нашей стране, широкомасштабным задачам, определенным в Стратегии развития Нового Узбекистана по созданию народного государства, эффективному обеспечению прав и интересов, чести и достоинства человека. Действительно, за истекший период в политической, экономической, социальной и культурной жизни нашего общества произошли коренные изменения. В связи с этим говорилось о важности закрепления в Основном законе принципов «Новый Узбекистан – социальное государство», «интересы человека превыше всего» в процессе различных реформ, определения неприкосновенности частной собственности, повышения статуса институтов гражданского общества до конституционного уровня, дальнейшего совершенствования основ государственной власти.
Учитывая эти реформы, на совместном заседании фракций Либерально-демократической партии Узбекистана и Демократической партии «Миллий тикланиш» в Законодательной палате была выдвинута инициатива о проведении в нашей стране конституционных реформ и Кенгашам палат Олий Мажлиса внесено предложение по рассмотрению организационно-правовых вопросов по внесению изменений и дополнений в Конституцию.
Это предложение было рассмотрено и принято на совместном заседании Кенгашей палат Олий Мажлиса 20 мая 2022 года, а также в составе 47 человек образована Конституционная комиссия по формированию предложений о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республику Узбекистан.
На мероприятии отмечено о создании всех условий для беспрепятственного отправления гражданами своих предложений по внесению изменений и дополнений в Конституцию.
В частности, в целях дальнейшего повышения активности населения в процессе Конституционных реформ более 30 млн абонентам через операторов мобильной связи 3 раза были отправлены смс-оповещения о возможности направить свои предложения по внесению изменений и дополнений в Конституцию по всем платформам Конституционной комиссии. В результате всенародное обсуждение проекта Конституционного закона проводится с большой активностью граждан нашей страны. На сегодняшний день поступило более 88 000 предложений.
Как отмечалось на встрече, общественность рассматривает Конституционные реформы как объективную необходимость, принимает активное участие в решении чрезвычайно важной, стратегической задачи как обновление Конституции, выражает свою четкую гражданскую позицию. В этом процессе участвуют разные слои населения, которым небезразлична судьба страны, всем им выражается отдельная благодарность. Примечательно, что в процессе активно участвует молодежь, около 70% предложений поступило от юношей и девушек.
В свою очередь глава делегации миссии по оценке потребностей Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе В. Мисев, а также ее член К. Дашуцина выразили благодарность за предоставленную подробную и аналитическую информацию, они получили подробные ответы на интересующие их вопросы о политическом процессе.
Беседа прошла в теплой, искренней атмосфере и конструктивном духе.
Члены делегации ознакомились с деятельностью группы Конституционной комиссии по работе с предложениями.
Гостям рассказали с помощью каких современных средств граждане направляют свои предложения в Конституционную комиссию — электронную платформу «Meningkonstitutsiyam.uz», короткого номера колл-центра, почтовой связи и специального бота в мессенджере Telegram.
Отмечено, что предложения поступают и через печатные СМИ, телевидение и радио, во время встреч с местным населением, также на местах предложения жителей в устной или письменной форме принимаются сходами граждан и Кенгашами народных депутатов. Создание своеобразных институциональных механизмов, направленных на ​​конкретную цель, служит системному проведению работы в данном направлении.
После этого члены делегации также встретились с сотрудниками Пресс-службы Конституционной комиссии. В ходе беседы отмечено, что для оперативного, беспристрастного и полного информирования населения о сути и значении вносимых поправок и по Конституционным реформам установлено взаимное сотрудничество со средствами массовой информации, в том числе с телевидением, радио, газетами и журналами, а также интернет-изданиями.