Сайёр ўқув машғулоти ўтказилди
Академияда ўтказилаётган прокуратура органларида раҳбарлик лавозимларини эгаллаш учун захирада турган кадрларни касбий қайта тайёрлаш курси ўқув машғулотлари давом этмоқда. Курс доирасида тингловчиларнинг назарий билим ва амалий кўникмаларини мустаҳкамлаш мақсадида сайёр дарс машғулотлари ўтказиб келинмоқда.
Хусусан, жорий йилнинг 16 июль куни “Инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро стандартларнинг таснифи” мавзусида бўлиб ўтган ўқув машғулоти Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида ташкил этилди.
Машғулот давомида тингловчилар Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларини бажариш бўйича давлат органлари ва бошқа ташкилотлар билан ўзаро ҳамкорлиги, миллий маърузалар тайёрлаш бўйича асосий вазифалари, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлиги, инсон ҳуқуқларини такомиллаштириш борасида олиб борилаётган илмий тадқиқот ишлари ҳақидаги маълумотлар билан танишдилар.
Шунингдек, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг фуқароларнинг мурожаатлари билан ишлаш соҳасида прокуратура органлари билан олиб борилаётган ҳамкорлиги ва бу ҳамкорлик фуқароларнинг мурожаатларини ҳал этишдаги аҳамияти ҳақида маълумотлар берилди.

Проведено выездное учебное занятие
Академией Генеральной прокуратуры проводится курс по профессиональной переподготовке кандидатов на замещение должностей в органах прокуратуры. В рамках данного курса, проходят выездные занятия для закрепления теоретических знаний и практических навыков обучающихся.
В частности, 16 июля текущего года в рамках темы «Классификация прав человека по международным стандартам» было организовано выездное занятие в Национальном центре по правам человека.
В ходе занятия слушатели узнали о взаимодействии Национального центра по правам человека Республики Узбекистан с государственными органами и иными организациями в выполнении международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека, основных задачах в процессе подготовки национальных докладов, сотрудничестве с международными правозащитными организациями и ознакомились с информацией о проводимой научно-исследовательской работе.
Также была предоставлена ​​информация о сотрудничестве Национального центра по правам человека Республики Узбекистан с прокуратурой в работе с обращениями граждан и значении этого сотрудничества при разрешении обращений граждан.