Ўзбекистон делегацияси Япония Халқаро алоқалар институтида учрашув ўтказди
ТОКИО, 7 июль. /“Дунё” АА/. Ўзбекистон ташқи ишлар вазири ўринбосари Фурқат Сидиқов бошчилигидаги делегация Японияга сафари доирасида бугун Япония Халқаро алоқалар институти (JIIA) бош директори Томоко Ичикава билан учрашув ўтказди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири.
Ўзбекистон Президенти Администрацияси, Адлия вазирлиги, Барқарор ривожланиш маркази, Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказ, “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати вакилларидан иборат делегациянинг Кунчиқар мамлакатга ташрифидан кўзланган мақсад Япония расмий идора ва таҳлилий марказлари вакилларини Ўзбекистондаги конституциявий ислоҳотларнинг мазмун–моҳияти ва аҳамияти, уларнинг мамлакатда амалга оширилаётган кенг кўламли демократик ўзгаришларни янада чуқурлаштиришдаги ўрни ҳақида хабардор қилишдан иборат.
Учрашувда Япония вакилларига Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ўзгаришлар ҳамда конституциявий ислоҳотлар ҳақида батафсил маълумот берилди. Хусусан, конституциявий ислоҳотларнинг мазмун-моҳияти ва аҳамияти билан таништирилди.
Япон томони, ўз навбатида, Ўзбекистонда амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар ва кенг кўламли ўзгаришларни, хусусан, инсон ҳуқуқларини таъминлаш, гендер тенглиги йўналишидаги сай-ҳаракатларни юқори баҳолаб, ушбу жараёнга қизиқиш катта эканини таъкидлади.
Шунингдек, учрашувда томонлар минтақавий ва халқаро ҳамкорлик, жумладан, Ўзбекистон таҳлилий марказлари ва JIIA ўртасидаги алоқаларни ривожлантириш масалалари бўйича ҳам фикр алмашди.

Делегация Узбекистана провела встречу в Японском институте международных отношений
ТОКИО, 7 июля. /ИА «Дунё»/. Делегация Узбекистана во главе с заместителем министра иностранных дел Фуркатом Сидиковым сегодня провела встречу с генеральным директором Японского института международных отношений (JIIA) Томоко Ичикавой, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Целью визита в Японию делегации, состоящей из представителей Администрации Президента Узбекистана, Министерства юстиции, Центра устойчивого развития, Национального центра по правам человека, Общенационального движения «Юксалиш», является информирование представителей официальных структур и аналитических центров о сути и значении конституционной реформы в Узбекистане, ее роли в дальнейшем углублении демократических преобразований.
На встрече представители Японии были подробно проинформированы о масштабных изменениях, проводимых в Узбекистане, а также конституционных реформах. В частности, они был ознакомлены с сутью и значением конституционных реформ.
Японская сторона, в свою очередь, высоко оценив проводимые в Узбекистане последовательные реформы и масштабные изменения, в частности, усилия по обеспечению прав человека и гендерного равенства, подчеркнула большой интерес к этому процессу.
На встрече стороны также обменялись мнениями о региональном и международном сотрудничестве, в том числе о развитии отношений между аналитическими центрами Узбекистана и JIIA.