“Конституциявий ислоҳотлар: илмий ҳамжамият нигоҳида” мавзусида илмий-жамоатчилик муҳокамаси ўтказилди
Тошкент давлат юридик университети ташаббуси билан ташкил этилган анжуманда Адлия вазирлиги, Тошкент давлат юридик университети илмий ҳамжамияти, Юристлар малакасини ошириш маркази, Тошкент давлат юридик университетининг Ихтисослаштирилган филиали, ТДЮ қошидаги академик лицейи, Адлия вазирлиги юридик техникумлари вакиллари, талабалар ҳамда ҳуқуқ соҳасидаги таниқли олимлар ва амалиётчилар, экспертлар иштирок этди.
Ҳуқуқшунос олимлар ва амалиётчилар ўртасида Ўзбекистонда конституциявий ислоҳотлар бўйича очиқ мулоқотни ривожлантириш, бу борада олимлар, амалиётчилар, экспертларнинг ўзаро фикр алмашиш ҳамда тегишли илмий асосланган таклиф ва тавсияларни илгари суришга имкон бериш мақсадида ташкил этилган муҳокама аввалида ТДЮ ректори А.Ташкулов сўз олиб, конституциявий ислоҳотларни амалга оширишда юристларнинг аҳамияти катта эканини алоҳида таъкидлади.
Шундан сўнг Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Конституциявий комиссия раиси, юридик фанлари доктори, академик Акмал Саидов сўзга чиқиб, конституциявий ислоҳотларда юристлар, ТДЮ профессор-ўқитувчилари ва талабалари фаол бўлиши кераклигини алоҳида таъкидлади ҳамда мамлакатимизда ўтказилаётган конституциявий ислоҳотларнинг аҳамияти, шу пайтгача бу йўналишда қилинган ишлар, ислоҳотларнинг босқичлари ва шу пайтга қадар аҳолидан келиб тушган таклифлар мазмун-моҳияти ҳақида маълумот берди.
Қайд этилганидек, айни пайтда аҳолидан таклифларларни қабул қилиш мақсадида махсус телеграм-бот яратилган бўлиб, бу йўналишда Call centre ҳам ташкил этилган. Бугунги кунга қадар мамлакатимиз фуқароларидан Асосий Қонуннинг турли моддаларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш борасида 17 мингга яқин таклифлар келиб тушган бўлиб, уларни 47 нафар аъзодан иборат махсус Конститусиявий комиссия кўриб чиқмоқда.
Илмий муҳокама доирасида ТДЮ ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Имзолаш маросимидан кейин А.Саидов томонидан университет кутубхонасига Миллий марказ томонидан чоп этилган китоблар, хусусан, Брайл алифбосидаги Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ва БМТнинг Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенсиясини совға қилди.
Шу билан анжуманнинг тантанавий қисми якунланиб, муҳокамалар ва таклифларга навбат берилди.
Анжуманда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини конституциявий кафолатларини халқаро стандартлар ва илғор хорижий давлатлар тажрибаси асосида яна такомиллаштириш, иқтисодиётнинг давлат таъсири остида ривожланишига имкон берувчи, давлат ҳокимиятининг самарали фаолият юритиши учун тўсиқ бўлаётган конституциявий нормалар ёки конституциявий бўшлиқларни муҳокама этишга алоҳида эътибор қаратилди.
Бундан ташқари, мамлакатимизда ижтимоий давлатни шакллантириш, экологик муаммоларни минималлаштиришга қаратилган конституциявий-ҳуқуқий асосларни яратиш, рақамлаштиришнинг конституциявий асосларини илмий жиҳатдан таҳлил қилиш борасида фикр алмашилди.
Муҳокамада иштирок этган профессор-ўқитувчилар, экспертлар, Адлия вазирлиги ҳузуридаги ташкилотлар мутахассислари томонидан Ўзбекистон Республикаси Конституциясини такомиллаштириш, жумладан, хусусий мулк дахлсизлиги, инсон ҳуқуқлари кафолатлари, илмий ижод эркинлиги, жамоатчилик бирлашмалари фаолияти бўйича билдирилган қатор фикр-мулоҳазалар қизғин муҳокамаларга сабаб бўлди.
Якунда илмий ҳамжамият муҳокамаси доирасидаги таклифлар умумлаштирилиб, Конституциявий комиссияга юборишга келишиб олинди.

Состоялось научное общественное обсуждение на тему «Конституционные реформы: глазами научного сообщества»
В конференции, организованной по инициативе Ташкентского государственного юридического университета, приняли участие представители Министерства юстиции, научное сообщество Ташкентского государственного юридического университета, Центра повышения квалификации юристов, государственных и негосударственных органов, Специализированного филиала Ташкентского государственного юридического университета, академического лицея при ТГЮУ, директора юридических техникумов Министерства юстиции, руководство и преподаватели ТГЮУ, известные ученые и практики в области права, эксперты.
В начале дискуссии, которая была организована для развития открытого диалога ученых-юристов и практиков по конституционной реформе в Узбекистане, обмена мнениями с отечественными и зарубежными экспертами и выдвижения соответствующих научно обоснованных предложений и рекомендаций, ректор ТГЮУ А.Ташкулов подчеркнул, что в реализации конституционных реформ большую роль играют юристы.
После этого на мероприятии выступил первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Конституционной комиссии, доктор юридических наук, академик Акмаль Саидов, который особо подчеркнул, что в конституционных реформах активными должны быть юристы, преподаватели и студенты ТГЮУ. Также он предоставил информацию о значении конституционных реформ, проводимых в стране, реализованной до сегодняшнего дня работе, этапах реформы и предложениях, поступивших от населения.
Отмечалось, что для приема предложений от населения создан специальный телеграм-бот, организован колл-центр. На сегодняшний день от граждан нашей страны поступило около 17 тысяч предложений о внесении изменений и дополнений в различные статьи Конституции, которые рассматриваются специальной Конституционной комиссией в составе 47 членов.
В рамках научного обсуждения был подписан меморандум о сотрудничестве между ТГЮУ и Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека.
После церемонии подписания А.Саидов подарил университетской библиотеке книги, изданные Национальным центром, в частности, Конституцию Республики Узбекистан и Конвенцию ООН о правах инвалидов на шрифте Брайля.
На этом торжественная часть конференции завершилась, мероприятие продолжилось обсуждением и внесением предложений.
Конференция была посвящена анализу аспектов конституционных норм, ограничивающих права и свободы человека и создающих неограниченный государственный контроль, обсуждению конституционных норм или конституционных пробелов, которые позволяют экономике развиваться под чрезмерным влиянием государства, препятствуя эффективной децентрализации государственной власти.
Кроме того, стороны обменялись мнениями по вопросам формирования в нашей стране социального государства, создания конституционно-правовой базы, направленной на минимизацию экологических проблем, научного определения влияния цифровизации на конституционные институты.
Мнения, высказанные учеными-профессорами, экспертами, специалистами организаций при Министерство юстиции по вопросам совершенствования Конституции Республики Узбекистан, в том числе неприкосновенности частной собственности, гарантий прав человека, свободы научного творчества, деятельности общественных объединений, вызвали споры.
В завершение была достигнута договоренность об объединении предложений в рамках научного обсуждения и направлении их в Конституционную комиссию.