Ўзбекистон ИҲТ Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссияси сессиясида иштирок этди
АР-РИЁД,  26 май.  /«Дунё» АА/. Ўзбекистон делегацияси Саудия Арабистонининг Жидда шаҳрида бўлиб ўтган Ислом ҳамкорлик ташкилотининг (ИҲТ) Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссиясининг 19-халқаро сессиясида иштирок этди, деб хабар  бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Мамлакатимиз делегациясига Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари Мирзатилло Тиллабоев, ИҲТдаги доимий вакил, элчи Улуғбек Мақсудов бошчилик қилди.
Сессияда «ИҲТга аъзо давлатларда инсон ҳуқуқларини таъминлаш ҳамда ҳимоя қилишда Инсон ҳуқуқлари миллий институтларининг аҳамияти» мавзуси муҳокама қилинди.
Анжуманнинг  тантанали очилишида комиссия раиси Ҳожи Али Ачикгюл ИҲТ Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссияси  аъзолари, ташкилотга аъзо давлатлар, кузатувчи мақомидаги давлатлар, Инсон ҳуқуқлари ҳимояси бўйича миллий институтлар вакилларини ҳамда халқаро ташкилотлар экспертларни қутлади.
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссар бошқармаси билан ҳамкорликда илк маротаба ўтказилаётган ушбу сессияда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, шунингдек, тараққиётга кўмаклашишнинг энг муносиб моделларини шакиллантириш истиқболлари, ИҲТга аъзо давлатлар ҳуқуқлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон делегацияси раҳбари Мирзатилло Тиллабоев ўз чиқишида Ўзбекистон инсон ҳуқуқлари миллий институтлари томонидан инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишда эришилган сўнгги муваффақиятлар ва мамлакатимизнинг БМТ инсон ҳуқуқлари тузилмалари ҳамда Ислом ҳамкорлик ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссияси билан яқин ҳамкорлигига оид маълумотларни ўртоқлашди.
Сессия доирасида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси миллий маркази ва ИҲТ Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссияси ўртасида Ўзаро англашув  Меморандумини имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Ҳужжатни Ўзбекистон томонидан Мирзатилло Тиллабоев, ИҲТ Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссияси номидан -  комиссия раиси Ҳожи Али Ачикгюл имзолади.

Узбекистан участвует в работе сессии Независимой постоянной комиссии ОИС по правам человека
ЭР-РИЯД, 24 мая. /ИА «Дунё»/. Узбекистан принимает участие в работе 19-й сессии Независимой постоянной комиссии по правам человека (НПКПЧ) Организации исламского сотрудничества (ОИС), которая начала свою работу в городе Джидде (Саудовская Аравия), сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Делегацию нашей страны возглавляет первый заместитель директора Национального центра по правам человека (НЦПЧ) Мирзатилло Тиллабаев и Постоянный представитель Узбекистана в ОИС, посол Улугбек Максудов.
Тема текущей сессии – «Роль национальных институтов по правам человека в продвижении и защите прав человека в государствах-членах ОИС».
Сессию открыл председатель комиссии хаджи Али Ачикгюль, который обратился с приветственными словами к участникам мероприятия – членам НПКПЧ ОИС, представителям стран-членов и государств-наблюдателей организации, национальных правозащитных институтов, экспертам международных организаций.
В ходе тематической сессии, которая впервые проводится совместно с Управлением Верховного комиссара по правам человека ООН, обсуждены перспективы формирования наиболее оптимальных национальных моделей защиты всех прав человека, включая продвижение прав на развитие в государствах-членах организации исламского сотрудничества.
Глава узбекской делегации Мирзатилло Тиллабаев в своем выступлении информировал о последних достижениях, достигнутых национальными правозащитными институтами Узбекистана в сфере защиты прав человека, тесном сотрудничестве НЦПЧ со структурами по правам человека ООН и НПКПЧ ОИС.
В рамках сессии состоялась церемония подписания Меморандума о взаимопонимании между НЦПЧ и НПКПЧ ОИС.
Документ подписали с узбекской стороны первый заместитель директора НЦПЧ Мирзатилло Тиллабаев, со стороны НПКПЧ ОИС – председатель комиссии хаджи Али Ачикгюль.