Инсон ҳуқуқлари бўйича таълимда олий таълим муассасалари бирдамлигининг ўрни
2022 йил 19 апрель куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида Миллий марказ ҳузуридаги Илмий-мувофиқлаштирувчи кенгашнинг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Унда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимни ривожлантириш бўйича халқаро тажриба муҳокама қилинди.
Гибрид форматда ўтказилган тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ва Россиянинг Қозон федерал университети ҳамкорлигида ташкил этилди.
Учрашувда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимнинг халқаро ҳуқуқий асослари кўриб чиқилди. Ушбу йўналишда илмий тадқиқотларни рағбатлантириш тажрибасини ўрганишга алоҳида эътибор қаратилди.
Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва халқаро инсон ҳуқуқлари нормалари ва тамойиллари тўғрисидаги маълумотларни кенг ёйиш масаласи билан БМТ деярли ташкил топган пайтидан буён доимий равишда шуғулланиб келмоқда. Бу ҳақда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов ўз нутқида атрофлича тўхталди.
Таъкидланганидек, инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликларига тўлиқ риоя қилиш учун маърифат ва таълимнинг муҳимлиги ҳақидаги қоида 1948 йилги Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясида аллақачон мустаҳкамлаб қўйилган.
Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари бўйича қўшма магистратура йўналишини очиш мақсадида ташкил этилган мамлакатимиз юридик таълим муассасалари консорциумининг расмий иш бошлагани бу борада муҳим воқеа бўлди. Консорциум таркибига мамлакатимиз Бош прокуратураси Академияси, Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказ, Тошкент давлат юридик университети, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети кирган.
Учрашувда Қозон федерал университети вакиллари, хусусан, Халқаро алоқалар бўйича факультет декани ўринбосари, юридик фанлар доктори Рустем Давлетгилдеев, Халқаро ва Европа ҳуқуқи кафедраси раҳбари, юридик фанлар доктори, профессор Адел Абдуллин, Ҳуқуқ факультети декани, юридик фанлар доктори, профессор Лилия Бакулина Россия университетлари консорциумининг инсон ҳуқуқлари бўйича таълим соҳасидаги тажрибаси билан ўртоқлашдилар.
Консорциум 10 та университетни ўз ичига олган. Анжуманда  ушбу тузилманинг “Инсон ҳуқуқларини халқаро ҳимоя қилиш” магистратура дастурини амалга ошириш бўйича тажрибаси тақдим этилди.
Илмий-мувофиқлаштирувчи кенгаш йиғилишида инсон ҳуқуқлари бўйича таълим соҳасида илмий ва таълим муассасаларининг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари ва давлат тизими амалиётчилари билан ҳамкорлиги ва ўзаро шериклиги даражасини ошириш зарурлиги қайд этилди.
Шунингдек, инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим олишда янги ахборот технологияларидан фойдаланиш мақсадга мувофиқлиги таъкидланди.

НЦПЧ: Роль объединения ВУЗов для развития образования в области прав человека
19 апреля 2022 года в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека состоялось очередное заседание Научно-координационного совета при НЦПЧ, на котором рассмотрен  международный опыт развития образования в области прав человека.
Организаторами мероприятия, которое состоялось в гибридном формате,  выступили Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека и Казанский федеральный университет.
Целью заседания стал обзор международно-правовых основ образования в сфере прав человека и изучение опыта стимулирования научных исследований в этом направлении.
Вопрос образования в области прав человека и распространения информации о международных правозащитных нормах и принципах рассматривался в ООН практически с самого ее основания. Это подчеркнул в своей речи Акмал Саидов, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор НЦПЧ.
Он отметил, что тезис о важности просвещения и образования в сфере прав человека и основных свобод для их полного соблюдения, был закреплён уже во Всеобщей декларации прав человека 1948 года.
В Узбекистане в этом направлении знаковым событием стал официальный запуск консорциума юридических школ страны, создаваемого с целью открытия совместной магистерской программы по правам человека. В состав консорциума вошли Академия Генеральной прокуратуры страны, Национальный центр по правам человека, Ташкентский государственный юридический университет, Университет мировой экономики и дипломатии.
В ходе заседания опытом Консорциума университетов России в сфере образования по правам человека поделились представители Казанского федерального университета, в частности, замдекана  по международной деятельности д. ю. н. Рустем Давлетгильдеев, зав. кафедрой международного и европейского права д. ю. н., профессор Адель Абдуллин, декан юридического факультета д. н., профессор, Лилия Бакулина.
Был представлен опыт данного Консорциума, в состав которого входят 10 ВУЗов, по реализации магистерской программы «Международная защита прав человека».
На заседании НКС было отмечено, что необходимо повысить уровень сотрудничества и взаимодействия научных и образовательных учреждений с национальными институтами по правам человека и практическими работниками государственной системы в сфере образования прав человека.
Была также подчёркнута, необходимость использования новых информационных технологий для образования в области прав человека.