Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги ибратли амалиёти эътироф этилди
2022 йил 5 апрель куни Тошкент шаҳрида низоли ҳудудлардан олиб келинган репатриантлар, шу жумладан Сурия, Ироқ ва  Афғонистондан қайтган аёллар ва болаларни жамият ҳаётига интеграциялаштириш ҳамда мослаштириш бўйича тадбирларни мониторинг қилиш ва баҳолаш соҳасида Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари роли ва имкониятларини оширишга бағишланган давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ва Бола ҳуқуқлари бўйича вакили (Болалар омбудсмани), шунингдек, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий офиси томонидан ташкил этилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов иштирокчиларни қутлар экан, Ўзбекистон Ҳукумати олиб бораётган инсонпарварлик сиёсати доирасида 2019-2021 йилларда Сурия, Ироқ ва Афғонистон мамлакатлари ҳудудидан Ўзбекистон фуқароларини олиб чиқиш бўйича бешта махсус операция амалга оширилганига эътиборни қаратди.
“Меҳр” деб номланган ана шу операциялар натижасида Ўзбекистонга “қайноқ нуқта”лардан жами 531 нафар фуқаро олиб келинган. Шундан 24 нафарини – эркаклар, 121 нафарини – хотин-қизлар, 379 нафарини – болалар ва 7 нафарини хорижий фуқаролар ташкил этади.
Мамлакатимиз ҳукумати томонидан репатриантлар, яъни Ватанга қайтарилган фуқароларни жамиятга мослаштириш мақсадида тегишли норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинди. Республика комиссияси ва ҳудудий идоралараро комиссиялар тузилди ҳамда улар таркибидан маҳаллий ҳокимият органлари, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш, соғлиқни сақлаш, халқ таълими, адлия, бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирликларининг вакиллари жой олди.
Комиссияларнинг асосий вазифаси низоли минтақалардан олиб келинган аёллар ва болаларни реабилитация қилиш ва жамиятга мослаштириш билан боғлиқ тадбирларни амалга оширишдан иборат этиб белгиланди. Комиссиялар зиммасига, шунингдек, репатриант аёлларга ишга жойлашишда ва психологик ёрдам кўрсатиш, улар билан профилактика ишлари олиб бориш, болаларни боғча ва мактабларга жойлаштириш каби муҳим вазифалар юкланди.
Ватанга қайтарилган фуқаролар икки босқичда реабилитациядан ўтди. Ушбу аниқ чора-тадбирлар натижасида уларнинг аксарияти экстремистик ғоялардан бутунлай воз кечиб, дунёвий ҳаёт тарзини танладилар.
2022 йил 15 март куни БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 49-сессияси доирасида Терроризмга қарши курашда инсон ҳуқуқларини рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш масалалари бўйича махсус маърузачи Фионнуала Ни Аолайннинг мамлакатимизга 28 ноябрь – 7 декабрь кунлари амалга оширган ташрифи якунларига бағишланган маърузаси тингланди. БМТ Махсус маърузачиси Ўзбекистоннинг “Меҳр” операцияси доирасида фуқароларни мамлакатга қайтариш, реабилитация ва реинтеграция қилиш борасидаги саъй-ҳаракатларини юксак баҳолади.
Айни вақтда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази тегишли вазирлик ва ташкилотлар билан ҳамкорликда БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши Терроризмга қарши курашда инсон ҳуқуқларини рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш масалалари бўйича махсус маърузачисининг Ўзбекистонга ташрифи якунлари юзасидан тақдим этган тавсияларини амалга ошириш бўйича Миллий ҳаракатлар режасини ишлаб чиқмоқда.
Миллий ҳаракатлар режаси лойиҳасига репатриация ва реинтеграция билан боғлиқ тавсияларни бажаришга доир чора-тадбирлар ва уларни амалга ошириш механизмлари киритилади. Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки,  “қайноқ нуқта”лардан қайтган аёллар ва болаларни жамият ҳаётига интеграциялаштириш ҳамда мослаштириш бўйича тадбирларни мониторинг қилиш ва баҳолаш соҳасида Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари муҳим ўрин тутади.
Давра суҳбати якунида таъкидланганидек, Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан амалга оширилаётган ушбу дастур низоли минтақаларда оввора-ю сарсон юрган ватандошларимизни, улар ёки оила аъзолари томонидан оғир жиноятлар содир этилганидан қатъи назар, бехавф ва бехатар олиб келишга йўналтирилгани жуда муҳимдир.
Шу маънода, фуқаролари ҳали ҳам Сурия ва Ироқдаги қочоқлар лагерларида сақланаётган кўплаб мамлакатлар учун ушбу дастур намуна бўлиши, қолаверса, Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги ибратли амалиёти сифатида қабул қилиниши мумкин.

НЦПЧ представил опыт Узбекистана по репатриации своих граждан
В Узбекистан в 2019-2021 гг. из неблагополучных регионов, таких как Сирия, Ирак, а также из Афганистана были возвращены более 530 человек. Это отметил в выступлении на тематическом «круглом столе» Акмал Саидов, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека (НЦПЧ).
«Круглый стол» на тему «Усиление роли и возможностей Национальных институтов по правам человека Узбекистана в области мониторинга и оценки мероприятий по реинтеграции и ресоциализации репатриантов из зон конфликтов, включая женщин и детей из Сирии, Ирака и Афганистана» состоялся 5 апреля 2022 года в Ташкенте.
Его организаторами выступили Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Уполномоченные Олий Мажлиса по правам человека и по правам ребенка, НЦПЧ, Региональный офис УВКПЧ ООН для Центральной Азии.
Как было подчёркнуто А. Саидовым, Правительством Республики Узбекистан в рамках гуманной политики было проведено 5 специальных операций «Мехр»  по вывозу граждан Узбекистана из указанных выше стран. Из общего числа возвращенных – более 120 женщин и около 380 детей.
Правительством Узбекистана в целях восстановления репатриантов, возращенных в рамках программ «Мехр» и их социальной адаптации приняты нормативно-правовые акты, созданы Республиканская и территориальные межведомственные комиссии, которыми осуществлялись реабилитационные и социально-адаптационные мероприятия в отношении репатриируемых, их трудоустройство, психологическая помощь, размещение детей в детских садах и школах и т.д.
В ходе первого этапа реабилитации в течение месяца для репатриантов в санатории «Бустон» Ташкентской области были проведены медицинские осмотры, приняты меры по восстановлению документов, удостоверяющих личность, а также по выдаче свидетельств о рождении детям, родившимся в сирийско-иракской зоне в рамках действующего законодательства.
Далее, в рамках второго периода адаптации в местах репатриантам в местах их постоянного проживания была оказана помощь в трудоустройстве или продолжении образования, привлечению их к активной социальной жизни.
Психологи и другие специалисты организовали работу с родственниками, чтобы оказать положительное профилактическое воздействие на репатриированных граждан в семейных условиях. Моральная поддержка близких родственников и друзей оказалась ключевым фактором успешной ресоциализации репатриантов. Осуществлены другие меры по социальной адаптации данных граждан страны.
15 марта 2022 года в рамках 49-й сессии Совета по правам человека ООН был заслушан доклад Специального докладчика ООН по вопросам о поощрении и защите прав человека и основных свобод в условиях борьбы с терроризмом Фионнуалы ни Аолейн по итогам визита в Узбекистан 29 ноября - 7 декабря текущего года.
Она высоко оценила деятельность правительства Узбекистана по репатриации и реинтеграции женщин и детей из Сирии, Ирака и Афганистана. По ее словам, «Модель репатриации, созданная в Узбекистане и основанная на семье и сообществе – пример передового опыта репатриации, с обеспечением наилучших интересов ребенка и   полноценной реинтеграцией женщин, возвращающихся из зон конфликта в качестве приоритета политической, правовой и общественной деятельности».
В целом программа, реализуемая Руководством Узбекистана по такой репатриации граждан страны, несмотря на совершенное ими в прошлом, может служить примером для многих стран, граждане которых все еще находятся в лагерях беженцев в Сирии и Ираке, а также воспринимается как образцовая работа в области обеспечения прав человека.