Гендер тенглик қонунчилигини такомиллаштириш: миллий тажриба ва халқаро амалиёт
2022 йил 25 март куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида гендер тенгликни таъминлаш ва хотин-қизларнинг ҳуқуқ-манфаатларини таъминлаш борасида амалга оширилаётган ишлар муҳокамасига бағишланган давра суҳбати бўлиб ўтди. Гибрид шаклда ўтказилган мазкур тадбир АҚШ Халқаро Тараққиёт Агентлиги (USAID) билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Унда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Миллий марказ директори А.Саидов, Сенатнинг Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси аъзоси Г.Маруфова, бир қатор вазирлик ва идоралар масъуллари ҳамда халқаро ташкилотларнинг мамлакатимиздаги вакиллари иштирок этди.
Тадбирда гендер тенглик қонунчилигини такомиллаштириш борасидаги миллий амалиёт ва хорижий тажрибанинг илғор жиҳатлари атрофлича муҳокама қилинди. Бу борада алоҳида ҳуқуқий тўплам ва қўлланмалар тайёрлаш ҳамда нашр этиш таклифлари илгари сурилди.
Давра суҳбатида Ўзбекистонда гендер тенгликни таъминлаш ва хотин-қизларнинг ҳуқуқ-манфаатларини таъминлаш борасида амалга оширилаётган ишлар, ушбу йўналишдаги қонунчиликдаги ўзгаришлар ҳамда халқаро тажриба ва амалиёт таҳлил қилинди.
Гендер тенглик соҳасидаги камситишлар ва аёллар ҳуқуқларининг бузилишининг олдини олиш масалалари, соҳани тартибга солувчи қонунчилик базаси ҳамда Ўзбекистонда хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш борасидаги қонунчилик ҳолати, уни такомиллаштириш билан боғлиқ муаммоларнинг ечимлари алоҳида муҳокама мавзусига айланди.
Шунингдек, “Оила ва хотин-кизлар” илмий-тадқиқот институти ва Юристлар малакасини ошириш маркази экспертлари томонидан давра суҳбати иштирокчиларига  “Хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ва имкониятлар кафолатлари тўғрисида”ги ҳамда “Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги қонунларнинг мазмун-моҳияти ҳақида тушунча берилди.
Аёллар учун муносиб иш ва турмуш шароитини яратиш, уларни ижтимоий ҳимоялаш, ижтимоий-иқтисодий, сиёсий-ҳуқуқий фаоллигини ошириш, мамлакат ҳаётидаги ўрни ва нуфузини янада мустаҳкамлаш, давлат бошқарувида аёллар ҳисобига раҳбар кадрлар сафини кенгайтириш масалалари атрофлича кўриб чиқилди.
Шу билан бирга, тадбирда USAIDнинг Ҳуқуқий  ислоҳотлар  дастури доирасида гендер тенгликни таъминлаш борасида амалга оширилаётган ишлар ва истиқболдаги режалар тўғрисида маълумот берилди. Дастур мутахассислари томонидан иштирокчилар учун гендер таълимнинг долзарблиги, гендер ёндашув борасида самарали иш олиб бориш сабоқлари бўйича фикрлар билдирилди.

Совершенствование законодательства о гендерном равенстве: национальный опыт и международная практика
25 марта 2022 года в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека состоялся «круглый стол», посвященный обсуждению осуществляемой работы по обеспечению гендерного равенства и защите прав и интересов женщин. Мероприятие, проведенное в гибридной форме, организовано совместно  с Агентством США по международному развитию (USAID).
В мероприятии приняли участие первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра А.Саидов, член Комитета Сената по вопросам женщин и гендерного равенства Г.Маруфова, ответственные работники ряда министерств и ведомств, а также представители международных организаций.
В ходе мероприятия подробно обсуждены передовые аспекты национальной практики и зарубежного опыта по совершенствованию законодательства о гендерном равенстве. Выдвинуты предложения по подготовке и изданию отдельных правовых сборников и пособий по данной тематике.
В ходе «круглого стола» проанализирована осуществляемая в Узбекистане работа по обеспечению гендерного равенства, прав и интересов женщин, изменения в законодательстве в этом плане, а также международный опыт и практика.
Отдельной темой обсуждения стали вопросы предупреждения в сфере гендерного равенства дискриминации и нарушений прав женщин, законодательной базы, регулирующей эту сферу, и состояния законодательства в области защиты женщин от притеснения и насилия в Узбекистане, решения проблем, связанных с его совершенствованием.
Также экспертами научно-исследовательского института «Семья и женщины» и Центра повышения квалификации юристов участникам «круглого стола» представлена информация о сути и значимости законов «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин» и «О защите женщин от притеснения и насилия».
Всесторонне рассмотрены такие вопросы, как создание достойных условий труда и жизни для женщин, их социальная защита, повышение их социально-экономической, политико-правовой активности, дальнейшее укрепление их роли и авторитета в жизни страны, расширение числа руководящих кадров за счет женщин в государственном управлении.
Вместе с тем, на мероприятии представлена информация о проводимой работе по обеспечению гендерного равенства в рамках Программы правовых реформ USAID и планах на перспективу. Специалистами программы высказаны мнения об актуальности гендерного образования для участников, уроках эффективной работы с гендерным подходом.