Ўзбекистон ва БМТ: истиқболли ҳамкорлик йўлида
2022 йил 30 март куни Тошкент давлат юридик университетининг Халқаро ҳуқуқ ва инсон ҳуқуқлари кафедраси томонидан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази билан биргаликда "Ўзбекистон ва БМТ: истиқболли ҳамкорлик йўлида" мавзуида илмий-амалий конференция ташкил этилди. "Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ва Ўзбекистон ойлиги" доирасида ўтказилган ушбу анжуман мамлакатимиз БМТга аъзо бўлганининг 30 йиллигига бағишланди.
Конференцияда ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги вакиллари, Халқаро Қизил Хоч қўмитасининг Марказий Осиёдаги ва Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг Ўзбекистондаги вакиллари иштирок этди.
Шунингдек, тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Ташқи ишлар вазирлиги, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман), Адлия вазирлиги ҳузуридаги Юристлар малакасини ошириш маркази, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети ҳамда бошқа бир қатор манфаатдор ташкилот ва муассасалар вакиллари қатнашди.
Конференцияда Ўзбекистон билан БМТ ўртасидаги 30 йиллик ҳамкорлик давомида амалга оширилган ишлар, эришилган натижалар ва ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди.
Бундан ташқари, Ўзбекистоннинг замонавий халқаро ҳуқуқдаги роли ва ташаббуслари, халқаро ва миллий ҳуқуқий тизимларининг ўзаро боғлиқлиги, БМТ Халқаро суди фаолиятини такомиллаштириш масалалари, ЮНИСЕФ ва Ўзбекистон ҳамкорлиги, инсон ҳуқуқларини таъминлашда Омбудсманнинг ўрни каби халқаро ҳуқуқнинг долзарб масалалари хусусида атрофлича сўз борди.
Илмий-амалий анжуман якунида билдирилган хулоса ва таклифлар мамлакатимизда халқаро ҳуқуқ ва инсон ҳуқуқларини янада ривожлантиришга хизмат қилади.

Узбекистан и ООН: на пути к будущему сотрудничеству
В рамках «Месяца Организации Объединенных Наций и Узбекистана» 30 марта 2022 года кафедрой Международного права и прав человека Ташкентского государственного юридического университета была организована научно-практическая конференция «Узбекистан и ООН: на пути к будущему сотрудничеству» посвященная 30-летию членства Республики Узбекистан в ООН.
На конференции из представителей международных организаций приняли участие представители ЮНИСЕФ в Узбекистане, Всемирной организации здравоохранения в Узбекистане, Международного комитета Красного Креста в Центральной Азии.
Из национальных экспертов на конференции приняли участие представители Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Национального центра по правам человека Республики Узбекистан, Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман), Центра повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции Республики Узбекистан, Университета мировой экономики и дипломатии и ряд других заинтересованных организаций и органов государственной власти Республики Узбекистан.
В ходе конференции стороны обсудили 30-летнее сотрудничество между Узбекистаном и ООН, проделанную работу перспективы сотрудничества.
Кроме того, обсуждались такие актуальные вопросы международного права, как роль и инициативы Узбекистана в современном международном праве, новые очертания проявляющейся в результате глобализации картины соотношения международных и национальных правовых систем, и режимов, вопросы совершенствования деятельности Международного  суда ООН,  сотрудничество ЮНИСЕФ и Республики Узбекистан, роль Омбудсмена в обеспечении прав человека и др.
Выводы и предложения, полученные в завершении данной конференции будут служить дальнейшему развития международного права и прав человека в Республике Узбекистан.