Ногиронлик муаммолари бўйича иккинчи Глобал саммитда Ўзбекистон тажрибаси эътироф этилди
ТОШКЕНТ, 19 февраль. /«Дунё» АА/.  Шу йил 16-17 февраль кунлари Ногиронлик муаммолари бўйича иккинчи Глобал саммит (GDS22) бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ матбуот хизматидан олинган маълумотга кўра, халқаро анжуман Норвегия ва Гана ҳукуматлари ҳамда Ногиронлик муаммолари бўйича халқаро альянс (IDA) томонидан онлайн шаклда ташкил этилди.
Глобал саммитда БМТ ва унинг минтақалардаги муассасалари, нуфузли халқаро ташкилотлар раҳбарлари, давлат бошлиқлари ва ҳукумат раҳбарлари, алоқадор вазирлик ва ташкилотлар мутасаддилари, хусусий сектор вакиллари ва фуқаролик жамияти фаоллари – жами 4 мингдан зиёд вакил иштирок этди.
Саммитни Норвегия Бош вазири Йонас Гар Стёре очар экан, мазкур халқаро анжуман бутун дунёдаги имконияти чекланган инсонлар ҳаётини яхшилаш бўйича саъй-ҳаракатларни фаоллаштиришга йўл очишини таъкидлади.
БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш, ўз навбатида, ногиронлиги бўлган шахсларни ҳимоя қилишнинг қатор устувор йўналишларини илгари сурди. Хусусан, Бош котибнинг фикрича, ногиронлиги бўлган шахслар ҳамма жойда ҳар қандай имкониятлардан тенг фойдалана олишига шароит яратиш учун инвестициялар зарур. Бу эса катта миқдордаги молиялаштиришни тақозо этади.
Ногиронлик муаммолари бўйича иккинчи Глобал саммитда сўзга чиққан Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директори Акмал Саидов Ўзбекистон томонидан 2021 йил 7 июнь куни БМТ Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясининг ратификация қилингани ушбу соҳада самарали ислоҳотларни давом эттиришнинг ёрқин намунаси бўлганини қайд этди. 2020 йилда қабул қилинган «Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида»ги қонун мазкур Конвенциянинг асосий қоидаларини амалга оширишга қаратилган.
Таъкидланганидек, мамлакатимизда ушбу Конвенцияни амалга ошириш бўйича Миллий ҳаракатлар режаси ишлаб чиқилган.
Ўзбекистон БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг аъзосидир. Шу маънода, мамлакатимиз Конвенцияни миллий қонунчиликка имплементация қилиш ва ҳуқуқни қўллаш амалиётига татбиқ этиш бўйича мазкур Миллий ҳаракатлар режасини тасдиқлашни зиммасига  олади. Кейинги, яъни 2023 йилда Ўзбекистон БМТ Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясининг бажарилиши бўйича дастлабки ҳисоботини тегишли тартибда тақдим этади.
Глобал саммитда 20 нафар олий даражадаги спикер иштирок этди ва сўзга чиқди.
Халқаро анжуман иштирокчилари БМТ Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясининг ижросини таъминлаш ва унинг бажарилишини мунтазам мониторинг қилиб бориш жуда муҳимлигини қайд этди. Шунда имконияти чекланган инсонларнинг ҳуқуқларини тўлиқ таъминлаш масаласи инсониятнинг барқарор ва фаровон жамият барпо этиш борасидаги глобал фаолиятининг диққат марказида туришига эришилади.

Узбекистан представит в 2023 году свой первоначальный отчет о выполнении Конвенции ООН о правах инвалидов
ТАШКЕНТ, 19 февраля. /ИА “Дунё”/. Первый заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра по правам человека, академик Акмал Саидов принял участие в состоявшемся 16-17 февраля Втором Глобальном саммите по вопросам инвалидности (GDS22), организованном правительствами Норвегии и Ганы и Международным альянсом лиц с ограниченными возможностями (IDA), сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
В состоявшемся в онлайн-формате глобальном саммите приняли участие более 4 тысяч представителей ООН и ее региональных агентств, руководители влиятельных международных организаций, главы государств и правительств, должностные лица профильных министерств и организаций, представители частного сектора и активисты гражданского общества.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш в своём выступлении обозначил ряд приоритетов для защиты людей с инвалидностью. В частности, генсек считает, что необходимы инвестиции для обеспечения того, чтобы инвалиды везде имели равный доступ ко всем возможностям. Это требует значительного  объема финансирования.
Выступая на саммите, первый заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов подчеркнул, что ратификация нашей страной 7 июня 2021 года Конвенции ООН о правах инвалидов продолжит эффективные реформы в этой области. В Узбекистане уже в 2020 году был принят закон о правах инвалидов, который направлен на реализацию основных положений данной Конвенции.
Подчеркивалось, что в Узбекистане также иёт работа над Национальным планом действий по реализации Конвенции. Его проект разработан Правительством страны в тесном сотрудничестве с институтами гражданского общества, международными организациями и зарубежными партнерами.
Узбекистан, как член Совета ООН по правам человека, обязуется утвердить Национальный план действий по имплементации Конвенции в национальное законодательство и правоприменительную практику. Первоначальный отчет о выполнении страной Конвенции ООН о правах инвалидов планируется предоставить в 2023 году.
В ходе саммита выступили 20 спикеров высокого уровня, представляющих Европейский союз, ООН, организации людей с ограниченными возможностями и другие важные заинтересованные стороны. Они представили свои политические обязательства перед Глобальным саммитом по вопросам инвалидов, объяснив, как они сделают их реальностью для всех людей с ограниченными возможностями в регионе. Обсуждения были сосредоточены на инклюзивном развитии в области здравоохранения, образования, занятости, гуманитарной ситуации и укреплении гражданского общества, в том числе, на правах женщин.