Мустақил изланувчиликка қабул
2022 йилнинг 17 февраль куни 12.00.04 – Фуқаролик процессуал ҳуқуқи. Хўжалик процессуал ҳуқуқи. Ҳакамлик жараёни ва медиация, 12.00.07 - Суд ҳокимияти. Прокурор назорати. Ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолиятини ташкил этиш. Адвокатура, 12.00.08 – Жиноят ҳуқуқи, ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш. Криминология. Жиноят-ижроия ҳуқуқи, 12.00.09 – Жиноят процесси. Криминалистика, тезкор-қидирув ҳуқуқ ва суд экспертизаси ихтисосликлари бўйича мустақил изланувчиликка (PhD) қабул қилиш бўйича навбатдаги танлов ўтказилди.
Суҳбатда Бош прокуратура Академияси, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси миллий маркази, Тошкент давлат юридик университети, Жамоат хавфсизлиги университетининг етакчи олим ва мутахассислари иштирок этди.
Суҳбатда талабгорларнинг суд-ҳуқуқ соҳасида мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг мазмун-моҳияти борасидаги билимлари, илмий изланишларни амалга ошириш бўйича кўникмалари, шунингдек тадқиқот мавзуларининг долзарблиги ва аҳамиятига алоҳида эътибор қаратилди.
Мустақил изланувчиликка (PhD) қабул қилиш юзасидан навбатдаги танлов якуни бўйича тегишли қарор қабул қилинди.

Проведение отбора на самостоятельное соискательство
17 августа 2022 года проведен очередной отбор на самостоятельное соискательство (PhD) по специальностям: «12.00.04 – Гражданское процессуальное право. Хозяйственное процессуальное право. Третейский процесс и медиация», «12.00.07 – Судебная власть. Прокурорский надзор. Организация правоохранительной деятельности. Адвокатура», «12.00.08 – Уголовное право. Профилактика правонарушений. Криминология. Уголовно-исполнительное право», а также «12.00.09 – Уголовный процесс. Криминалистика, оперативно-розыскное право и судебная экспертиза».
Собеседование проведено комиссией из числа ведущих ученых и специалистов Академии, Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Ташкентского государственного юридического университета, Университета общественной безопасности.
В ходе собеседования уделялось внимание уровню знаний претендентов о ходе судебно-правовых реформ, осуществляемых в нашей стране, навыкам претендентов по осуществлению научных изысканий, а также актуальности и значимости тем исследований.
По итогам очередного отбора на самостоятельное соискательство (PhD) принято соответствующее решение.