Халқаро биродарлик куни муносабати билан ўтказилган тадбирда Ўзбекистоннинг маданиятлараро тотувлик ва диний бағрикенгликни мустаҳкамлаш бўйича тажрибаси тақдим этилди
НЬЮ-ЙОРК, 5 февраль. /«Дунё» АА/. Кеча Нью-Йоркда БМТ Тамаддунлар альянси томонидан Халқаро биродарлик куни муносабати билан видеоанжуман шаклида тадбир ташкил этилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Тадбирда ташкилотга аъзо қатор давлатларнинг доимий вакиллари, таниқли дин ва жамоат арбоблари қатнашди.
Ўзбекистоннинг БМТдаги доимий вакили, элчи Бахтиёр Ибрагимов мамлакатимизнинг диний бағрикенгликни мустаҳкамлаш, турли конфессияларнинг тинч-тотув яшаши борасидаги бой тажрибаси ҳақида батафсил маълумоттақдим қилди. Унда мамлакатимизда яшаётган барча халқларнинг диний эркинлигини таъминлаш, маданияти, анъана ва урф-одатларини асраб-авайлаш ва ривожлантириш борасида мустаҳкам норматив-ҳуқуқий асос яратилгани маълум қилинди.
Кўп томонлама форум иштирокчилари Ўзбекистоннинг халқаро ташкилотлар билан ушбу йўналишдаги ҳамкорлигининг бугунги  ҳолати билан ҳам таништирилди. БМТ дин ва эътиқод эркинлиги масаласи бўйича махсус маърузачиси Аҳмад Шаҳиднинг 2017 йил октябрь ойида мамлакатимизга амалга оширилган муваффақиятли ташрифи маълум қилинди.
Ўзбекистоннинг БМТ майдонида диний бағрикенглик масалаларини тарғиб этишга қўшган улкан ҳиссаси таъкидланди. 2018 йил декабрь ойида БМТ Бош Ассамблеяси томонидан Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан илгари сурилган «Маърифат ва диний бағрикенглик» резолюциясининг бир овоздан қабул қилингани алоҳида қайд этилди.  Бу ҳужжатнинг асосий мақсади – барчанинг таълим олиш ҳуқуқини таъминлашга кўмаклашиш, саводсизлик ва жаҳолатга барҳам беришдан иборат. У бағрикенглик ва ўзаро ҳурматни тарғиб қилиш, дин эркинлигини таъминлаш, диндорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва уларнинг камситилишининг олдини олишга қаратилган.
Ўзбекистоннинг БМТ, ташкилотга аъзо давлатлар ва бошқа манфаатдор томонлар билан динлараро тотувлик ва бағрикенгликни муҳофаза қилиш ва тарғиб қилишда яқин ҳамкорликка содиқлиги тасдиқланди.
Халқаро биродарлик куни 2021 йилдан бери нишонланмоқда. Унинг асосий мақсади динлараро ва маданиятлараро мулоқотни ривожлантириш, инсонлар ўртасида тинчлик, бағрикенглик, бирдамлик ва ҳамжиҳатлик маданиятини мустаҳкамлашдан иборат.

Опыт Узбекистана в области укрепления межкультурного согласия и религиозной толерантности представлен в ООН на мероприятии по случаю Международного дня человеческого братства
НЬЮ-ЙОРК, 5 февраля. /ИА «Дунё»/. Вчера в Нью-Йорке Альянсом цивилизаций ООН в формате видеоконференцсвязи организовано мероприятие по случаю Международного дня человеческого братства, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В работе мероприятия приняли участие постоянные представили ряда государств-членов организации, видные религиозные и общественные деятели.
Постоянный представитель Узбекистана при ООН, Посол Бахтиёр Ибрагимов представил подробную информацию о богатом опыте нашей страны по укреплению религиозной толерантности, мирного сосуществования различных конфессий. Сообщено о созданной прочной нормативно-правой базе в области обеспечения свободного вероисповедания, сохранения и развития культуры, традиций и обычаев проживающих в нашей стране народов.
Участники многостороннего форума также ознакомлены с состоянием сотрудничества Узбекистана с международными организациями в указанном направлении. Сообщено об успешном проведении визита в нашу страну в октябре 2017 года спецдокладчика Совета ООН по вопросам свободы религии и убеждений Ахмеда Шахида.
Подчеркнут вносимый Узбекистаном огромный вклад в продвижение вопросов религиозной толерантности на площадках ООН. Особо отмечено единогласное принятие в декабре 2018 года Генеральной Ассамблей ООН выдвинутой по инициативе Президента Узбекистана резолюции «Просвещение и религиозная толерантность». Основными целями этого документа являются содействие всеобщему доступу к образованию и искоренение неграмотности и невежества. Он призван продвигать толерантность и взаимное уважение, обеспечивать свободу вероисповедания, защищать права верующих и предотвращать их дискриминацию.
В заключение подтверждена приверженность Узбекистана продолжению тесного сотрудничества с ООН, государствами-членами и другими заинтересованными сторонами в вопросах защиты и продвижения межрелигиозного согласия и толерантности.
Международный день человеческого братства отмечается с 2021 года. Его основная цель - продвижение межрелигиозного и межкультурного диалога, укрепление культуры мира, толерантности, присоединения, понимания и солидарности между людьми.