Ўзбекистоннинг бир қатор халқаро рейтинглардаги ўрни яхшиланди
Жорий йил 23 декабрь куни Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўйича республика кенгашининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси, Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўйича Республика кенгаши раиси Танзила Нарбаева олиб борди.
Видеоконференцалоқа тарзида ўтказилган йиғилишда Кенгаш аъзолари, вазирлик ва идоралар мутасаддилари иштирок этди.
Қайд этилганидек, 2021 йилда Ўзбекистон учун устувор ҳисобланган Статистик салоҳият индекси, Жаҳон мамлакатлари демократияси индекси, Ҳуқуқ устуворлиги индекси, Рақобатбардош саноат унумдорлиги индекси, Глобал инновацион индекси, Бошқарув сифати индикаторлари каби бир қатор халқаро рейтинглардаги ўрни яхшиланди.
Хусусан, Жаҳон банкининг Статистик салоҳият индексида Ўзбекистон 2020 йилда 2019 йилга нисбатан 16 поғонага кўтарилиб, 146 та мамлакат орасида 61-ўринни (2019 йилда – 76-ўрин) эгаллади.
Жаҳон одил судлов лойиҳаси ташкилоти томонидан эълон қилинган Ҳуқуқ устуворлиги индексининг 2021 йилги нашрида Ўзбекистон 14 поғона кўтарилган. Ўзбекистон учун берилган баҳолар 4,1 фоизга ошиб, бу борада энг яхши натижа кўрсатган 3 та давлатдан бирига айланди.
Глобал инновацион индексида Ўзбекистон 2021 йилда ўтган йилга нисбатан 7 поғонага кўтарилиб, 132 та давлат орасида 86 ўринни эгаллади, шу сабабли энг катта поғона юқорилаган мамлакатлар топ 10 талигига кирди.
Пандемия даврида республикамиз аҳолисининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш тизимининг яратилиши, жамиятда фаол фуқаролик ташаббусларининг кўрсатилиши Жаҳон хайрия индексида Ўзбекистон 114 та мамлакат орасида 2018 йилдаги 53-ўриндан 2021 йилда 29-ўринга кўтарилиб (деярли икки баравар), топ-30 таликка кирди.
Умуман олганда, сўнгги беш йилда мамлакатимизда инвестиция ва бизнес муҳитини яхшилаш, тадбиркорликни ривожлантириш, фискал ва ташқи хатарларни камайтириш борасида олиб борилган ислоҳотлар натижасида ижтимоий-иқтисодий соҳага оид халқаро рейтингларда 156 та мамлакат ичида Ўзбекистон 88 ўринни эгаллади.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикасининг ижтимоий-иқтисодий ва сиёсий-ҳуқуқий соҳага оид устувор халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрнини яхшилаш бўйича 2021 йилга мўлжалланган чора-тадбирлар режасининг III чоракдаги ижроси кўриб чиқилди.
Унда ижтимоий-иқтисодий ҳамда сиёсий-ҳуқуқий соҳаларга оид халқаро рейтинг ва индекслар бўйича самарадорликнинг энг муҳим кўрсаткичларига (KPI) эришиш бўйича келгусидаги режалар хусусида фикр юритилди.
Хусусан, мамлакатимизда ҳуқуқ устуворлиги ва суд мустақиллигини таъминлаш, бизнес юритиш учун қулай ишбилармонлик муҳитини яратиш, чет эл инвестицияларини фаол жалб қилиш ва инвесторларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, инновацион ишланмаларни рағбатлантириш, юқори технологиялар ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш, статистика тизимини такомиллаштириш борасида Республика кенгаши олдида турган долзарб вазифалар кўриб чиқилди.
Шунингдек, мамлакатимизнинг сиёсий-ҳуқуқий соҳада халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрнига ижобий таъсир кўрсатувчи халқаро шартномаларга қўшилишнинг мақсадга мувофиқлиги кўриб чиқилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикасининг ижтимоий-иқтисодий ва сиёсий-ҳуқуқий соҳага оид устувор халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрнини яхшилаш бўйича 2022 йилга мўлжалланган ташкилий чора-тадбирлар режаси лойиҳасини ишлаб чиқиш, бунда мамлакатимизда юзага келаётган тизимли муаммоларга эътибор қаратиш лозимлиги таъкидланди.
Тадбиркорлик муҳитини янада яхшилаш мақсадида Бизнес индикатор натижалари юзасидан халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари мажлисларида масъул раҳбарларнинг ҳисоботларини эшитиб, ҳудудда бизнес муҳитини янада яхшилаш чораларини кўриб бориш тавсия этилди.
Тадбир якунида мамлакатимизда ижтимоий-иқтисодий ҳамда сиёсий-ҳуқуқий соҳалардаги тармоқларни баҳолаш мақсадида миллий рейтинг тизимини ишлаб чиқиш, ушбу жараёнга илмий доира вакиллари, нодавлат нотижорат ташкилотлар, оммавий ахборот воситалари ҳамда кенг жамоатчиликни жалб қилиш таклиф этилди.
Йиғилишда масъул вазирлик ва идоралар ахбороти эшитилиб, йўл қўйилган камчиликларни бартараф этиш ва белгиланган вазифалар ижроси юзасидан Республика кенгашига тегишли таклифлар киритилиши вазифаси қўйилди.

Узбекистан улучшил свои позиции в ряде международных рейтингов
23 декабря текущего года состоялось очередное заседание Республиканского совета по работе с международными рейтингами и индексами.
Вела заседание Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Республиканского совета по работе с международными рейтингами и индексами Танзила Нарбаева.
В заседании, прошедшем в режиме видеоконференцсвязи, приняли участие члены Республиканского совета, руководители министерств и ведомств.
Отмечалось, что в 2021 году Узбекистан улучшил свои позиции в ряде международных рейтингов, таких как Индекс статистического потенциала, Индекс демократии стран мира, Индекс верховенства права, Индекс конкурентоспособности промышленности, Глобальный инновационный индекс, Индикаторы качества управления, которые являются для Узбекистана приоритетными.
В частности, в Индексе статистического потенциала Всемирного банка Узбекистан в 2020 году поднялся по сравнению с 2019 годом на 16 позиций и занял 61 место среди 146 стран (в 2019 году – 76 место).
Отмечалось, что в Индексе верховенства закона, опубликованном в издании 2021 года организацией Всемирный проект правосудия, Узбекистан поднялся на 14 позиций. Оценки, данные Узбекистану, выросли на 4,1%, благодаря чему страна стала одной из трех стран с налучшими результатами.
В Глобальном инновационном индексе в 2021 году Узбекистан поднялся на 7 позиций по сравнению с предыдущим годом, занял 86 место среди 132 стран, благодаря этому вошел в топ-10 стран, показавших наилучший результат.
В стране создана система всесторонней поддержки социально незащищенных слоев населения республики в период пандемии, в обществе осуществляются активные гражданские инициативы, благодаря чему Узбекистан поднялся во Всемирном индексе благотворительности с 53-го места в 2018 году на 29-е в 2021 году (почти вдвое) среди 114 стран и вошел в топ-30.
В целом, в результате реформ, осуществляемых в стране за последние пять лет по улучшению инвестиционной и бизнес-среды, развитию предпринимательства, сокращению фискальной нагрузки и внешних вызовов, Узбекистан занял 88 место среди 156 стран в международных рейтингах социально-экономической сферы.
На заседании рассмотрен вопрос исполнения в III квартале плана мероприятий на 2021 год по улучшению позиций Республики Узбекистан в приоритетных международных рейтингах и индексах социально-экономической и политико-правовой сфер.
При этом обсуждались возникающие системные проблемы при достижении ключевых показателей эффективности (KPI) в международных рейтингах и индексах, касающихся социально-экономической и политико-правовой сфер, а также пути их устранения.
В частности, перечислены некоторые допущенные ошибки при обеспечении приоритета права и судебной независимости, создании благоприятной деловой среды для ведения бизнеса, активном привлечении иностранных инвестиций и всесторонней поддержке инвесторов, стимулировании инновационных разработок, повышении объемов производства высоких технологий, совершенствовании статистической системы.
На мероприятии также рассмотрен вопрос целесообразности присоединения к международным договорам, оказывающим положительное воздействие на позицию страны в международных рейтингах и индексах политико-правовой сферы.
В ходе мероприятия подчеркивалась необходимость разработки проекта плана мероприятий на 2022 год по улучшению позиции Республики Узбекистан в приоритетных международных рейтингах и индексах социально-экономической и политико-правовой сфер, а также уделения внимания возникающим в стране системным проблемам.
В целях дальнейшего улучшения сферы предпринимательства местным Кенгашам народных депутатов рекомендовано принимать меры по дальнейшему улучшению деловой среды территории, заслушивая на заседаниях местных Кенгашей народных депутатов отчеты ответственных руководителей относительно результатов Бизнес-индикатора.
По завершению мероприятия в целях оценки отраслей социально-экономической и политико-правовой сфер предложено разработать национальную рейтинговую систему,  привлекать в этот процесс представителей научных кругов, негосударственных некоммерческих организаций, средств массовой информации и широкой общественности.
На заседании заслушана информация ответственных министерств и ведомств и определена ​​задача внесения в Республиканский совет соответствующих предложений по устранению недостатков и исполнению намеченных задач.