Ўзбекистон вакили Санкт-Петербургдаги юридик форумда иштирок этди
Ўзбекистонда, жумладан, инсон ҳуқуқ ва эркинликлари кафолатларини кенгайтиришга қаратилган кенг кўламли қонунчилик ислоҳотлари амалга оширилмоқда. Академик Акмал Саидов 20 май куни Санкт-Петербургда бўлиб ўтган “Конституциявий назорат ва замонамизнинг глобал таҳдидлари” номли халқаро анжумандаги нутқида шу ҳақда сўз юритди.
Россия Федерацияси Конституциявий судининг халқаро анжумани дунёнинг турли мамлакатларидан конституциявий адлия органлари, парламент тузилмалари, илмий-эксперт ҳамжамияти ва халқаро ташкилотлар вакилларини бир ерга тўплади.
Экспертлар ҳамжамияти геосиёсий трансформация, технологияларнинг шиддатли ривожланиши, иқлим ўзгаришлари, сунъий интеллектнинг ёйилиши ҳамда давлатларнинг ҳуқуқий тизимларига таъсир кўрсатувчи бошқа омиллар шароитида конституциявий назорат органлари олдида турган замонавий таҳдидларни муҳокама қилди.
Россия Федерацияси Конституциявий суди раиси Валерий Зоркин анжуманни очар экан, глобал беқарорлик шароитида давлатчилик барқарорлигини таъминлаш, конституциявий қадриятларни ҳимоя қилиш ва қонун устуворлиги тамойилларини мустаҳкамлашда конституциявий одил судлов алоҳида аҳамият касб этишига эътиборни қаратди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, Россия Фанлар академиясининг хорижий аъзоси, академик Акмал Саидов ўз маърузасида конституциявий қадриятлар технологик ва геосиёсий ўзгаришлар даврида ҳуқуқий тартибга солишнинг мустаҳкам асоси бўлиб қолиши зарурлигини таъкидлади. Ўзбекистонда ҳуқуқий ва ижтимоий давлат тамойилларини мустаҳкамлаш, суд ҳокимияти мустақиллигини ва инсон ҳуқуқ ҳамда эркинликлари кафолатларини кенгайтиришга қаратилган кенг кўламли қонунчилик ислоҳотларига алоҳида аҳамият берилаётгани қайд этилди.
Конференция доирасида конституциявий одил судловни ривожлантириш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш механизмларини такомиллаштириш ҳамда конституциявий назорат органлари ўртасидаги халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари юзасидан атрофлича фикр алмашилди.
Форум иштирокчилари замонавий глобал таҳдидларга биргаликда муносабат билдириш мақсадида конституциявий одил судлов соҳасида касбий мулоқотни давом эттириш ва илғор тажрибалар алмашиш муҳимлигини алоҳида таъкидладилар.

Узбекистан принял участие в правовом форуме в Санкт-Петербурге
В Узбекистане проводятся масштабные законодательные реформы, направленные, в том числе, на расширение гарантий прав и свобод человека. Об этом говорил академик Акмал Саидов, выступая на состоявшейся 20 мая в Санкт-Петербурге международной конференции «Конституционный контроль и глобальные вызовы современности».
Международная конференция Конституционного Суда Российской Федерации объединила представителей органов конституционного правосудия, парламентских структур, научно-экспертного сообщества и международных организаций из различных государств мира.
Экспертное сообщество обсудило современные вызовы, стоящие перед органами конституционного контроля в условиях геополитической трансформации, стремительного развития технологий, климатических изменений, распространения искусственного интеллекта и иных факторов, оказывающих влияние на правовые системы государств.
Открывая конференцию, Председатель Конституционного Суда Российской Федерации Валерий Зорькин подчеркнул особую значимость конституционного правосудия в обеспечении устойчивости государственности, защите конституционных ценностей и укреплении принципов верховенства права в условиях глобальной нестабильности.
Директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, иностранный член Российской академии наук академик Акмал Саидов в своём докладе отметил, что конституционные ценности должны оставаться прочной основой правового регулирования в эпоху технологических и геополитических изменений. Особое внимание было уделено проводимым в Узбекистане масштабным законодательным реформам, направленным на укрепление принципов правового и социального государства, независимости судебной власти и расширение гарантий прав и свобод человека.
В рамках конференции состоялся широкий обмен мнениями по вопросам развития конституционного правосудия, совершенствования механизмов защиты прав человека и укрепления международного сотрудничества между органами конституционного контроля.
Участники форума подчеркнули важность продолжения профессионального диалога и обмена лучшими практиками в сфере конституционного правосудия в целях совместного реагирования на современные глобальные вызовы.