Тошкент халқаро миграция форуми меҳнат мигрантлари ва уларнинг оила аъзолари ҳуқуқлари ҳимоясига бағишланди
18-19 май кунлари пойтахтимизда “Меҳнат мигрантлари ва уларнинг оила аъзоларини ижтимоий-ҳуқуқий ҳимоя қилиш” мавзусида “Халқаро миграция форуми-2026” бўлиб ўтди. Ушбу биринчи Тошкент халқаро миграция форуми Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миграция агентлиги ҳамда Миграция бўйича халқаро ташкилот (IOM) ҳамкорлигида ташкил этилди.
Бугунги глобаллашув жараёнида миграция масаласи дунё давлатлари олдидаги муҳим мавзулардан бирига айланди. Айниқса, меҳнат миграцияси, мигрантлар ҳуқуқини ҳимоя қилиш, хавфсиз ва қонуний миграция тизимини ривожлантириш масалалари халқаро ҳамкорликни талаб этмоқда. Шу нуқтаи назардан, Тошкент халқаро миграция форуми халқаро миқёсда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Асосий мақсади Марказий Осиё ва бошқа давлатлар билан миграция соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш, хавфсиз, тартибли ва мунтазам миграцияни таъминлашдан иборат мазкур форум хавфсиз, тартибли ва қонуний миграцияни ривожлантириш мақсадида дунёнинг 40 дан ортиқ давлати вакиллари – 600 га яқин иштирокчини бир майдонга жамлади.
Форумда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори академик Акмал Саидов иштирок этди ва  “Янгиланишлар даврида миграция бошқаруви: ислоҳотлардан – натижаларга” мавзуида маъруза қилди. А.Саидов қайд этганидек, 2023 йилда янги таҳрирда қабул қилинган Ўзбекистон Республикаси Конституциясида инсон, унинг ҳаёти, эркинлиги, шаъни, қадр-қиммати ва ҳуқуқлари олий қадрият экани мустаҳкамланди.
Энг муҳими, Янги Ўзбекистонда миграция ва меҳнат мигрантлари ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалалари алоҳида эмас, балки барқарор ривожланиш, инсон капиталини юксалтириш, камбағалликни қисқартириш ва ижтимоий адолатни мустаҳкамлаш вазифалари билан узвий боғлиқ ҳолда кўрилади. Шу асосда сўнгги йилларда Ўзбекистонда меҳнат миграциясини тартибга солиш ва фуқароларни миграция жараёнининг барча босқичларида қўллаб-қувватлашга қаратилган яхлит тизим шакллантирилди.
Ўзбекистон меҳнат миграциясининг хавфсиз, тартибли ва қонуний каналларини ривожлантириш тарафдори бўлиб келмоқда. Бинобарин, қонуний миграция эксплуатация ва инсон ҳуқуқлари бузилиши хавфини камайтиради, меҳнат мигрантларининг ижтимоий ва ҳуқуқий ҳимоясини кучайтиради, давлатлар ва иш берувчилар манфаатларига хизмат қилади ҳамда барқарор ижтимоий-иқтисодий ривожланишга ҳисса қўшади.
Халқаро миграция ташкилотининг 2026 йилги ҳисоботига кўра, дунё бўйича 304 миллионга яқин халқаро мигрант мавжуд. Шундан 168 миллиони меҳнат мигрантларидир. Улар жаҳон меҳнат бозори ва иқтисодий ўсишга салмоқли ҳисса қўшмоқда. Мигрантлар оилаларига қарийб 905 миллиард доллар миқдорида пул ўтказмалари йўналтирилган.
Ўз навбатида, 38 миллиондан зиёд аҳолиси бор ва Марказий Осиёдаги энг кўп аҳоли яшайдиган Ўзбекистон минтақада энг ёш демографик таркибга эга. Бугунги кунда пул ўтказмалари мамлакат иқтисодиёти тараққиётининг муҳим омилларидан бирига айланган. Айни пайтда 1 миллион 200 нафар фуқаромиз хорижда расмий меҳнат фаолиятини олиб бормоқда.
Мухтасар айтганда, Ўзбекистон БМТ томонидан Миграция бўйича глобал битим (ГCМ) мақсадига мувофиқ миграцияни бошқариш соҳасидаги ислоҳотни фаол илгари сураётган, илғор тажриба намойиш этаётган мамлакат сифатида эътироф этилмоқда. Форумда иштирок этган халқаро экспертлар ҳам мамлакатимизда миграция соҳасида амалга оширилган ижобий ишларни юқори баҳолади.

Законная миграция снижает риск нарушения прав человека
Законная миграция снижает риски эксплуатации и нарушения прав человека, усиливает социальную и правовую защиту трудовых мигрантов, служит интересам государств и работодателей, а также способствует устойчивому социально-экономическому развитию.
Это отметил директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека академик Акмал Саидов, выступая на Ташкентском международном миграционном форуме.
Состоявшийся 18-19 мая Первый Ташкентский международный миграционный форум на тему «Социально-правовая защита трудовых мигрантов и членов их семей» был организован Агентством по внешней трудовой миграции при Кабинете Министров Республики Узбекистан совместно с Международной организацией по миграции (МОМ).
Как подчеркнул А. Саидов, в Конституции страны, принятой в новой редакции в 2023 году, закреплено, что человек, его жизнь, свобода, честь, достоинство и права являются высшей ценностью.
В Новом Узбекистане вопросы миграции и защиты прав трудовых мигрантов рассматриваются в неразрывной связи с задачами устойчивого развития, сокращения бедности и укрепления социальной справедливости. На этой основе в последние годы в Узбекистане сформирована целостная система, направленная на регулирование трудовой миграции и поддержку граждан на всех этапах миграционного процесса.
Узбекистан является сторонником развития безопасных, упорядоченных и законных каналов трудовой миграции.
Согласно докладу Международной организации по миграции, сегодня в мире насчитывается около 304 миллионов международных мигрантов, из которых 168 миллионов — трудовые мигранты. Они вносят весомый вклад в мировой рынок труда и экономический рост.
Узбекистан, который с населением более 38 миллионов человек является самой густонаселенной страной Центральной Азии, имеет наиболее молодой демографический состав в регионе.
В настоящее время порядка 1 миллиона 200 тысяч наших граждан официально осуществляют трудовую деятельность за рубежом. При этом их денежные переводы сегодня являются немаловажным фактором развития экономики страны.
Благодаря постоянному вниманию к миграционной сфере, Новый Узбекистан признан страной, активно продвигающей реформы и демонстрирующей передовой опыт в сфере управления миграцией в соответствии с целями Глобального договора о безопасной, упорядоченной и регулируемой миграции (GCM). Позитивную работу, проводимую страной в сфере миграции также высоко оценили международные эксперты, участвовавшие в форуме.
Добавим, что Первый Ташкентский международный миграционный форум собрал на одной площадке около 600 участников, представляющих более 40 стран мира. Его главной целью стало укрепление сотрудничества в сфере миграции со странами Центральной Азии и другими государствами, а также обеспечение безопасной, упорядоченной и регулярной миграции.
В условиях современной глобализации вопрос миграции стал одной из важнейших тем, стоящих перед государствами мира. В частности, вопросы трудовой миграции, защиты прав мигрантов, развития системы безопасной и законной миграции требуют международного сотрудничества. В этом контексте Ташкентский международный миграционный форум приобретает особую важность на международном уровне.