Ўзбекистон делегацияси Беларусдаги пенитенциар муассасага ташриф буюрди
Ўзбекистон делегацияси Беларусь Республикаси Ички ишлар вазирлиги Жазони ижро этиш департаментига қарашли Тергов ҳибсхонаси ва Маҳкумлар учун республика шифохонасини бориб кўрди. Ушбу тадбир делегациямиз аъзоларининг Минск шаҳрида бўлиб ўтган МДҲ Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссиясининг халқаро анжуманидаги иштироки доирасида ташкил этилди.
Тадбирда МДҲ Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссияси аъзоси, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари М.Тиллабоев, Омбудсман девонининг етакчи маслаҳатчиси Д.Тўраев, Ўзбекистон Республикасининг Минск шаҳридаги консули Н.Усаров ҳамда МДҲ Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссияси раиси Е. Парамонова иштирок этди.
Бунда пенитенциар муассасада сақланаётган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари билан учрашув ўтказиш, уларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларига риоя этилиши масалаларини ўрганиш ҳамда зарур консуллик-ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш масалалари асосий диққат марказида бўлди.
Ташриф чоғида тергов ҳибсхонасида сақланаётган Ўзбекистон фуқаролари билан суҳбат ўтказилди. Уларга ўз ҳуқуқларини рўёбга чиқариш, ваколатли органларга мурожаат қилиш имкониятлари ҳамда консуллик муассасаси билан ўзаро алоқа қилиш тартибига оид айрим масалалар тушунтирилди.
Мулоқот асносида ҳибсхонасида сақланаётган юртдошларимизнинг процессуал кафолатларга риоя этиш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш тартиби тўғрисида зарур ахборот олишини таъминлаш ҳолатлари ўрганилди. Уларнинг консуллик ёрдамидан фойдаланиш имкониятини яратиш, шунингдек, яқинлари билан алоқа қилиб туриши каби масалаларга алоҳида эътибор қаратилди.
Мамлакатмиз делегациясининг мазкур тергов ҳибсхонасида бўлиши ва Ўзбекистон Республикаси фуқаролари билан учрашиши МДҲ Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссияси фаолияти доирасида давлатлараро ҳамкорликни мустаҳкамлашга, Беларусь Республикаси ҳудудида бўлиб турган фуқароларимизни ҳуқуқий қўллаб-қувватлаш ва уларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилишга қаратилган муҳим амалий тадбир бўлди.

Делегация Узбекистана посетила пенитенциарное учреждение в Беларуси
В рамках участия делегации Узбекистана в работе международной конференции Комиссии по правам человека СНГ состоялось посещение следственного изолятора и Республиканской больницы для осужденных Департамента исполнения наказаний МВД Республики Беларусь.
В мероприятии приняли участие член Комиссии по правам человека СНГ, первый заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека М. Тиллабаев, ведущий советник Аппарата Омбудсмана Д. Тураев, консул Республики Узбекистан в Минске Н. Усаров, а также председатель Комиссии по правам человека СНГ Е. Парамонова.
Целью посещения являлось проведение встречи с гражданами Республики Узбекистан, находящимися в пенитенциарном учреждении, изучение вопросов соблюдения их прав и законных интересов, а также оказание им необходимого консульско-правового содействия.
В ходе посещения была проведена беседа с гражданами Республики Узбекистан, содержащимися в следственном изоляторе. Им были разъяснены отдельные вопросы, связанные с реализацией их прав, возможностями обращения в компетентные органы, а также порядком взаимодействия с консульским учреждением. Особое внимание было уделено вопросам соблюдения процессуальных гарантий, получения необходимой информации о порядке защиты их прав и законных интересов, обеспечения доступа граждан к консульской поддержке, а также поддержания связи с родственниками.
Посещение следственного изолятора и встреча с гражданами Республики Узбекистан стали важным практическим мероприятием в рамках деятельности Комиссии по правам человека СНГ, направленным на укрепление межгосударственного взаимодействия, обеспечение правовой поддержки и защиту прав граждан Республики Узбекистан, находящихся на территории Республики Беларусь.