Женевада Ўзбекистоннинг ирқий камситишга қарши халқаро мажбуриятлари ижроси муҳокама қилинди
Швейцариянинг Женева шаҳрида БМТнинг Ирқий камситишни тугатиш қўмитасининг 117-сессияси бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон делегацияси ҳам иштирок этди.
Сессия доирасида Ўзбекистоннинг Ирқий камситишнинг барча шаклларини тугатиш тўғрисидаги халқаро конвенция қоидаларини бажариши юзасидан XIII ва XIV бирлашган даврий маърузалари кўриб чиқилди.
Делегация аъзолари томонидан мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини таъминлаш, камситишнинг барча шаклларига қарши курашиш ва миллатлараро тотувликни мустаҳкамлашга қаратилган изчил ислоҳотлар ҳақида ахборот берилди.
Хусусан, қонунчиликни такомиллаштириш, институционал механизмларни кучайтириш ҳамда амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижаларига алоҳида эътибор қаратилди.
БМТ Бош Ассамблеясининг 1965 йил 21 декабрдаги резолюцияси асосида қабул қилинган мазкур конвенция доирасидаги мажбуриятларнинг бажарилиши юзасидан қўмитага тақдим этилган XIII ва XIV бирлашган даврий маърузалар асосида амалга оширилган ишлар ҳақида батафсил маълумот тақдим этилди.

Обсуждены вопросы исполнения международных обязательств
В Женеве состоялась 117-я сессия Комитета ООН по ликвидации расовой дискриминации. В мероприятии приняла участие делегация Узбекистана.
В рамках сессии рассмотрены объединенные XIII и XIV периодические доклады Узбекистана по выполнению положений Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации.
Члены делегации представили информацию об осуществляемых в республике последовательных реформах, направленных на обеспечение прав человека, борьбу со всеми формами дискриминации и укрепление межнационального согласия. В частности, особое внимание уделено совершенствованию законодательства, усилению институциональных механизмов и результатам реализуемых мер.
Представлены подробные сведения о проделанной работе на основе объединенных XIII и XIV периодических докладов.