Сививе Гварубе: Ўзбекистон ЮНЕСКО Бош конференциясини муваффақиятли ўтказмоқда
САМАРҚАНД, 31 октябрь. /"Дунё" АА/. Самарқандда ўтаётган ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессияси иштирокчиси, Жанубий Африка Республикаси таълим вазири Сививе Гварубе "Дунё" АА учун интервьюсида мазкур анжуманнинг аҳамияти ҳақидаги фикрларини билдирди:
– Аввало, биз Ўзбекистонни Бош конференциянинг ажойиб ташкил этилгани билан табрикламоқчимиз. Биз ўзимиз ҳам G20 саммитини Африка заминида биринчи марта ўтказиш тажрибасига эгамиз. Шунинг учун анъанавий равишда бундай конференцияларни ўтказмайдиган мамлакатлар энди буни қилаётганидан хурсанд бўлишимиз мумкин.
Менимча, бу ерда ҳозир бўлганларнинг барчаси Ўзбекистон ушбу конференцияга юқори даражада тайёргарлик кўрганига гувоҳ бўляпти. ЮНЕCКО каби ташкилотлар томонидан ўтказилган муҳокамалар фақат Париждаги бош қароргоҳи билан чекланиб қолмаслиги муҳим. Биз Ўзбекистон дуч келаётган муаммолар Жанубий Африкадаги муаммолар билан бир хил эканлигини тушунишимиз муҳим. Бу муаммолар глобалдир ва шунинг учун биз ушбу платформаларни биргаликда баҳам кўришимиз керак.
Биз учун энг муҳими, Самарқандда эканлигимиз. Яқинда биз G20 Таълим бўйича ишчи гуруҳига мезбонлик қилдик ва бу тарихий учрашувлардан бири бўлиб, унда дунёнинг тобора кучайиб бораётган бўлинишларга қарамай, таълимнинг муайян тамойиллари бўйича келишиб олганини кўрдик.
Биз ЮНЕСКО кун тартибига содиқ қоламиз. Баъзи мамлакатлар ЮНЕСКОни тарк этаётгани жуда ачинарли. Биласизми, кўп томонлама муносабатларни ривожлантириш ва бутун дунё бўйлаб давом этаётган бўлинишларни бартараф этиш муҳим, деб ўйлайман. Биз бутун дунё дуч келаётган муаммоларнинг универсаллигини – молиявий чекловларми ёки таълим натижаларини яхшилаш истагими барини тушунишимиз керак. Булар ҳаммамизга, жумладан, ЮНЕСКОга аъзо давлатлар учун ҳам умумий муаммолардир.

Сививе Гварубе: Узбекистан успешно справился с организацией Генеральной конференции ЮНЕСКО
САМАРКАНД, 31 октября. /ИА «Дунё»/. Министр базового образования Южной Африки Сививе Гварубе поделилась с ИА «Дунё» своим мнением относительно значения открывшейся 30 октября в городе Самарканде 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО:
‑ Прежде всего, мы хотим поздравить Узбекистан с отличной организацией Генеральной конференции. У нас самих есть опыт проведения саммита «G20» впервые на африканской земле, поэтому мы можем быть благодарны странам, которые традиционно не принимали бы подобные конференции, и теперь принимают их.
Я думаю, любой, кто присутствует здесь, согласится, что Узбекистан проделал отличную работу. Потому что важно, чтобы обсуждения, которые ведут такие организации, как ЮНЕСКО, не ограничивались только штаб-квартирой в Париже. Мы должны понимать, что проблемы, с которыми сталкивается Узбекистан, такие же, с какими сталкиваются и в Южной Африке. Эти вопросы глобальны, и поэтому нужно делиться такими платформами.
Для нас главное то, что мы здесь. Недавно мы принимали у себя в стране рабочую группу «G20» по образованию, и это была одна из тех исторических встреч, где мы увидели, как мир в условиях растущего разногласия согласовал определённые принципы образования.
Мы по-прежнему привержены повестке дня ЮНЕСКО. Очень печально, что некоторые страны выходят из ЮНЕСКО. Я думаю, вы знаете, важно заботиться о многосторонности и бороться с теми разногласиями, которые мы наблюдаем во всём мире. Нужно понимать универсальность проблем, с которыми мы сталкиваемся во всём мире – будь то финансовые ограничения или стремление улучшить результаты образования – всё это общие вызовы для всех нас и для государств-членов ЮНЕСКО.