БМТ резолюциясини амалга ошириш янги босқичи бошланди
БМТ Хавфсизлик Кенгашининг “Аёллар, тинчлик ва хавфсизлик тўғрисида”ги 1325-сонли резолюцияси ижросини таъминлаш мақсадида 2026–2030 йилларга мўлжалланган Миллий ҳаракатлар режаси лойиҳаси муҳокамасига бағишланган миллий маслаҳатлашув бўлиб ўтди.
Мазкур тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ, Олий Мажлис Сенати, Оила ва хотин-қизлар қўмитаси ҳамда Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг (ЕХҲТ) Ўзбекистондаги лойиҳалар мувофиқлаштирувчиси ҳамкорлигида ташкил этилди.
Сенатнинг Ёшлар, аёллар, маданият ва спорт масалалари қўмитаси раиси Орзигул Қозихонова ўз чиқишида Янги Ўзбекистон стратегиясида 2030 йилгача гендер тенгликни таъминлаш муҳим мақсад этиб белгиланганини, хотин-қизлар ва болаларни зўравонликдан ҳимоя қилиш бўйича муҳим қонунлар қабул қилинганини алоҳида таъкидлади.
Тадбирда 2022–2025 йилларда амалга оширилган Миллий ҳаракатлар режаси доирасидаги ютуқлар таҳлил қилинди, шунингдек, янги давр учун устувор вазифалар белгилаб олинди.
2026–2030 йилларга мўлжалланган Миллий ҳаракатлар режаси аёлларнинг тинчлик жараёнларидаги фаол иштирокини таъминлаш, уларнинг хавфсизлиги ва ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ҳамда гендер тенгликни чуқурлаштиришга қаратилган.
Маслаҳатлашув доирасида иштирокчилар тўрт гуруҳга бўлиниб, хотин-қизларга нисбатан зўравонликнинг олдини олиш, уларнинг тинчлик жараёнларидаги иштирокини кенгайтириш, аҳолининг хабардорлигини ошириш ва киберхавфсизликни таъминлаш бўйича таклифлар ишлаб чиқди.

Начался новый этап реализации резолюции ООН
В целях обеспечения реализации резолюции Совета Безопасности ООН №1325 «О женщинах, мире и безопасности» состоялась национальная консультация, посвященная обсуждению проекта Национального плана действий на 2026–2030 годы.
Данное мероприятие организовано совместно Национальным центром по правам человека, Сенатом Олий Мажлиса, Комитетом семьи и женщин и Координатором проектов Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) в Узбекистане.
Председатель Комитета Сената по вопросам молодежи, женщин, культуры и спорта Орзигул Козихонова в своем выступлении особо отметила, что в Стратегии Нового Узбекистана в качестве важной цели определено обеспечение гендерного равенства до 2030 года, приняты важные законы по защите женщин и детей от насилия.
В ходе мероприятия проанализированы достижения в рамках Национального плана действий на 2022–2025 годы, а также определены приоритетные задачи на новый период.
Национальный план действий на 2026–2030 годы направлен на обеспечение активного участия женщин в мирных процессах, защиту их безопасности и прав, а также углубление гендерного равенства.
В рамках консультации участники разделились на четыре группы и разработали предложения по предупреждению насилия в отношении женщин, расширению их участия в мирных процессах, повышению осведомленности населения и обеспечению кибербезопасности.