Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази 2026 – йил учун олий ўқув юртидан кейинги таълим институтига 12.00.13 – “Инсон ҳуқуқлари” ихтисослиги бўйича докторантура (DSc)  ва таянч докторантура (Phd)га танлов асосида қабул эълон қилади
Таянч докторантура (PhD) ва докторантура (DSc)га ўқишга талабгорлар 2025 йил 5 октябрдан 5 ноябрга қадар http://daraja.ilmiy.uz веб-сайти орқали рўйхатдан ўтгач, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказига қуйидаги ҳужжатларни ўрнатилган тартибда тақдим этишлари талаб этилади:
Талабгорлар таянч докторантурага (Phd):
–  ариза;
–  қисқача биографик маълумотнома;
–  меҳнат дафтарчасининг белгиланган тартибда тасдиқланган нусхаси (ишлаётган талабгорлар учун);
– олий таълим муассасаси магистратураси дипломи нусхаси;
–  нашр этилган илмий ишлар рўйхати, шунингдек уларнинг нусхалари; (талабгорнинг диссертация тадқиқоти асосини ташкил қилиши мумкин бўлган илмий натижалар, шу жумладан илмий журналларда чоп этилган камида битта мақола ҳамда тегишли йўналишлар бўйича иккитадан кам бўлмаган илмий ишлар тўпламларига киритилган маъруза тезисларига эга бўлиши зарур)
–  паспорт нусхаси;
–  Ўзбекистон Республикаси Президенти Давлат стипендияси соҳиблари тегишли ҳужжат нусхаси; (мавжуд бўлса)
–  В2 даражадаги миллий ёки унга мос даражадаги халқаро сертификат. (Ўрта махсус, профессионал, олий ва олий таълимдан кейинги таълимга киришда тан олинадиган хорижий тилларни билиш даражасини белгиловчи миллий ва халқаро сертификатлар https://lex.uz/docs/6943986)
Талабгорлар докторантурага (DSc):
–  қисқача биографик маълумот;
–  олий маълумот, фан номзоди ёхуд фалсафа доктори (PhD) ёки хорижий давлатларда унга тенглаштирилган илмий даражага эга бўлганлиги тўғрисидаги диплом нусхаси;
–  тадқиқот мавзуси бўйича илмий маъруза ва фан доктори (DSc) илмий даражасини олиш учун тайёрланган докторлик диссертацияси режасининг батафсил лойиҳаси;
–  нашр этилган илмий ишлар рўйхати, шунингдек уларнинг нусхалари (камида 3 та мақола ва 2 та тезис);
–  илмий ютуқлари (Ўзбекистон Республикаси Президенти Давлат стипендияси ҳужжат нусхаси);

Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека объявляет прием в стажерство-исследовательство, базовую докторантуру (PhD) и докторантуру (DSC) по специальности 12.00.13 – “Права человека”
Претендентам на обучение в базовой докторантуре (PhD) и докторантуре (DSC) необходимо с 5 октября по 5 ноября 2025 г. пройти регистрацию и оставить заявку на сайте http://daraja.ilmiy.uz, а также предоставить в Национальный Центр следующие документы:
Претенденты  на обучение в базовой докторантуре (Phd):
–  заявление;
–  справку-объективку;
–  копию трудовой книжки, заверенную в установленном порядке (для работающих претендентов);
–  копию диплома магистра;
–  список опубликованных научных работ, а также их копии; (научные результаты, в том числе минимум одну научную статью, опубликованную в научном журнале, и не менее двух тезисов докладов в сборниках научных трудов по соответствующим научным направлениям, которые могут составить основу диссертационного исследования на соискание ученой степени доктора философии)
–  Обладатели Государственной стипендии Президента Республики Узбекистан представляют копию соответствующего документа; (если имеется)
–  Национальный или соответствующий ему международный сертификат уровня В2. (перечня сертификатов государственного и международного признания, определяющих уровень владения иностранными языками и общеобразовательными предметами https://lex.uz/docs/6951100)
Претенденты на докторантуру (DSc):
• копия трудовой книжки заверенная в установленном порядке (для работающих претендентов);
• копия диплома о высшем образовании кандидата наук или доктора философии (PhD) или эквивалентной ученой степени в зарубежных странах;
• научный доклад по теме исследования и развернутый проект плана докторской диссертации на соискание ученой степени доктора наук (DSc);
• список опубликованных научных работ, а также их копии (не менее 3 статей и 2 тезисов);
• копия паспорта;
• научные достижения (копия документа Государственной стипендии Президента Республики Узбекистан);
• национальный или соответствующий ему международный сертификат уровня В2. (перечня сертификатов государственного и международного признания, определяющих уровень владения иностранными языками и общеобразовательными предметами https://lex.uz/docs/6951100 )