Сенатда “Фуқаролик ташаббуси” миллий мукофоти танловини ўтказиш бўйича Ташкилий қўмитанинг биринчи мажлиси бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 25 август куни Сенат Раиси биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев бошчилигида “Фуқаролик ташаббуси” миллий мукофоти танловини ўтказиш бўйича Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ва Сенати аъзолари, қатор вазирлик ва идоралар вакилларидан иборат Ташкилий қўмитанинг дастлабки мажлиси ўтказилди.
Таъкидлаш керакки, “Фуқаролик ташаббуси” миллий мукофоти Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 26 августдаги “Фуқаролик жамияти институтларини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони асосида таъсис этилган.
“Фуқаролик ташаббуси” миллий мукофоти танловини мамлакатимизда эркин фуқаролик жамиятини шакллантириш ва ривожлантиришга муносиб ҳисса қўшган фуқаролик жамияти институтлари, фаол жамоатчилик вакиллари ҳамда ташаббускор фуқароларни рағбатлантириш мақсадида Олий Мажлис ҳузуридаги Фуқаролик жамияти институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди томонидан ҳар икки йилда ўтказиш назарда тутилган. Ушбу танлов жорий йилда илк маротаба ташкил этилмоқда.
Танловда қуйидаги 8 та номинация бўйича ғолиблар аниқланади:
− инсон ҳуқуқ ва эркинликларининг самарали ҳимоячиси;
− ёшлар сиёсати соҳасидаги ташаббускор етакчи;
− маҳаллалардаги жамоатчилик тузилмаларининг фаоли;
− энг фаол жамоатчилик назоратчиси;
− экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш, ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш бўйича фаол ва ташаббускор;
− ижтимоий инновациялар ва ривожланиш бўйича энг фаол ва ташаббускор;
− инклюзив жамият барпо этиш бўйича энг фаол ташаббускор;
− меценатлик фаолияти бўйича энг фаол ва ташаббускор.
Ғолиблар Ташкилий қўмита хулосаси ҳамда кенг жамоатчилик фикри асосида аниқланади ҳамда номинациялари бўйича биринчи ўрин БҲМнинг 50 баравари, иккинчи ўрин БҲМнинг 40 баравари, учинчи ўрин БҲМнинг 30 баравари миқдорида пул мукофоти, махсус статуэтка ва сертификат билан тақдирланиши таъкидланди.
Танловда иштирок этиш учун 2025 йилнинг 1 октябрига қадар Олий Мажлис ҳузуридаги Фуқаролик жамияти институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди ва унинг ҳудудий бўлинмаларига сўнгги икки йилда фаолият юритаётган фуқаролик жамияти институтлари, фаол жамоатчилик вакиллари ва ташаббускор фуқаролар шахсий маълумотлари ҳамда фаолияти ва эришган ютуқларини акс эттирувчи ҳужжатлар билан бирга ариза топширишлари мумкин.
Мажлис якунида танлов ҳақида кенг жамоатчиликни хабардор қилиш, ғолибларни шаффоф тизим орқали аниқлаш ҳамда танловни ўтказиш билан боғлиқ бошқа ташкилий масалалар юзасидан келишиб олинди.

В Сенате состоялось первое заседание Организационного комитета по проведению конкурса на национальную премию «Гражданская инициатива»
25 августа текущего года под руководством первого заместителя Председателя Сената Содика Сафоева состоялось первое заседание Организационного комитета по проведению конкурса на национальную премию «Фукаролик ташаббуси» («Гражданская инициатива»), в состав которого вошли депутаты Законодательной палаты и члены Сената Олий Мажлиса, представители ряда министерств и ведомств.
Следует отметить, что национальная премия «Гражданская инициатива» учреждена на основе Указа Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственной поддержки институтов гражданского общества» от 26 августа 2024 года.
Отмечалось, что установлено проведение Общественным фондом по поддержке институтов гражданского общества при Олий Мажлисе каждые два года конкурса национальной премии «Гражданская инициатива» в целях поощрения институтов гражданского общества, представителей активной общественности и инициативных граждан, внесших достойный вклад в формирование и развитие свободного гражданского общества в стране. Этот конкурс организуется впервые в этом году.
В конкурсе будут определены победители в следующих 8 номинациях:
– эффективный защитник прав и свобод человека;
− инициативный лидер в сфере молодежной политики;
− активист общественных структур в махаллях;
− самый активный общественный контролер;
– активист и инициатор по вопросам экологии и охраны окружающей среды, благоустройства и озеленения;
− самый активный и инициативный в области социальных инноваций и развития;
− самый активный инициатор построения инклюзивного общества;
− самый активный и инициативный в меценатской деятельности.
В ходе заседания отмечалось, что победители будут определены на основе заключения Организационного комитета и мнения широкой общественности, а также награждены денежными призами в размере 50 БРВ за первое место, 40 БРВ за второе место и 30 БРВ за третье место, а также специальной статуэткой и сертификатом.
Для участия в конкурсе институты гражданского общества, активные представители общественности, инициативные граждане, осуществляющие свою деятельность в течение последних двух лет, могут до 1 октября 2025 года подать в Общественный фонд поддержки институтов гражданского общества при Олий Мажлисе и его региональные отделения заявку с приложением персональных данных и документов, отражающих их деятельность и достижения.
По завершении заседания достигнута договоренность по информированию широкой общественности о конкурсе, определению победителей через прозрачную систему и другим организационным вопросам, связанным с проведением конкурса.