Ҳуқуқ соҳаси тараққиётида илм-фаннинг ўрни
26 июнь куни Россиянинг Екатеринбург шаҳрида жойлашган В.Яковлев номидаги Урал давлат юридик университетида "С.Алексеевнинг ҳуқуқ ҳақидаги таълимоти: қисқача илмий таржимаи ҳоли" номли монографиянинг оммавий муҳокамаси бўлиб ўтди. Монография муаллифи юридик фанлар доктори, профессор, Гуманитар университет юридик факультети декани, Россия Федерацияси Олий касбий таълимнинг фахрий ходими Алексей Павлович Семитко ҳисобланади.
Тадбир видеоконференцалоқа тизимидан фойдаланган ҳолда онлайн ва офлайн шаклда ўтказилди. Унда ҳуқуқ назарияси соҳасидаги етакчи маҳаллий ва хорижий олимлар, илмий-тадқиқот ва таълим муассасалари вакиллари, амалиётчи ҳуқуқшунослар иштирок этди.
Муҳокама аввалида Урал давлат юридик университетининг илмий ишлар ва стратегик ривожланиш бўйича проректори, профессор А.Винницский, Россия Федерацияси Президенти ҳузуридаги С.Алексеев номидаги Хусусий ҳуқуқ тадқиқот маркази тижорат ҳуқуқи ва жараёни кафедраси мудири А.Алексеева, шунингдек, тадбир модератори – Урал давлат юридик университетининг Давлат ва ҳуқуқ назарияси кафедраси мудири, профессор Д.Грибанов сўзга чиқди.
Тадбирнинг асосий қисмида монография муаллифи – профессор А.Семитко китобни тақдим этар экан, асардаги асосий ғоялар ва илмий йўналишларга батафсил тўхталди. Россия Фанлар академияси мухбир- аъзоси С.Алексеевнинг мамлакат ҳуқуқ фани ривожига қўшган ҳиссаси, унинг назарий мероси ва ҳуқуқни замонавий тушуниш нуқтаи назаридан тутган аҳамиятига алоҳида эътибор қаратилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, академик, Россия Фанлар академиясининг хорижий аъзоси А.Саидов тақдим этилган монографиянинг илмий-методологик даражасига юқори баҳо бериб, С. Алексеевнинг асарлари инсонпарвар ва ҳуқуқий давлатни шакллантириш йўллидаги ёрқин маёқ эканлигини таъкидлади. Ўзбек ҳуқуқшуноси глобал муаммолар ва ҳуқуқий тизимларнинг ўзгариши шароитида С.Алексеев асарларида талқин қилинган ҳуқуқ устуворлиги ғояси алоҳида долзарблик касб этаётганини қайд этди.
Муҳокамаларда Россия ҳуқуқ фанининг етакчи вакиллари – О.Кутафин номидаги Москва давлат юридик университети, Санкт-Петербург давлат университети, Россия Федерацияси Ҳукумати ҳузуридаги Қонунчилик ва қиёсий ҳуқуқшунослик институти, Лобачевский номидаги Нижний Новгород университети, Байкал давлат университети, Россия Фанлар академияси Урал бўлимининг илмий-тадқиқот институти – Фалсафа ва ҳуқуқ институти ҳамда бошқа муассасалар олимлари иштирок этдилар.
Тадбир давомида эксперт томонидан профессор С. Алексеевнинг илмий мероси муносиб баҳоланди. Олимнинг замонавий ҳуқуқ тушунчаси бўйича изланишлари, умуман, юридик назария ва амалий қонунчилик тараққиётига кўрсатган ижобий таъсири юзасидан бир қатор фикр ва тавсиялар билдирилди.

Роль науки в развитии права
26 июня 2025 года в Уральском государственном юридическом университете имени В.Ф. Яковлева (г. Екатеринбург, Российская Федерация) состоялось публичное обсуждение монографии доктора юридических наук, профессора, декана юридического факультета Гуманитарного университета, Почётного работника высшего профессионального образования Российской Федерации Алексея Павловича Семитко – «Учение С.С. Алексеева о праве: краткая научная биография».
Мероприятие прошло в очно-дистанционном формате с использованием видеоконференцсвязи и объединило ведущих отечественных и зарубежных учёных в области теории права, представителей научно-исследовательских и образовательных учреждений, правоведов-практиков.
С вступительным словом к участникам обратились проректор по научной работе и стратегическому развитию УрГЮУ им. В.Ф. Яковлева профессор А.В. Винницкий, заведующая кафедрой коммерческого права и процесса Исследовательского центра частного права им. С.С. Алексеева при Президенте Российской Федерации А.А. Алексеева, а также модератор мероприятия — заведующий кафедрой теории государства и права имени С.С. Алексеева УрГЮУ профессор Д.В. Грибанов.
В рамках основной части мероприятия состоялась презентация монографии, представленная её автором — профессором А.П. Семитко, который подробно осветил ключевые идеи и научные акценты, заложенные в работе. Отдельное внимание было уделено вкладу члена-корр. РАН С.С. Алексеева в развитие отечественной правовой науки, его теоретическому наследию и его значению в контексте современного понимания право.
Директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, академик, иностранный член Российской академии наук, А. Саидов, дал высокую оценку научно-методологическому уровню представленной монографии, подчеркнув, что труды С.С. Алексеева являются непреходящим ориентиром для формирования гуманитарного и правового государства. Он отметил, что в условиях глобальных вызовов и трансформации правовых систем идея верховенства права, как она интерпретировалась в трудах С.С. Алексеева, приобретает особую актуальность.
В последующем обсуждении приняли участие ведущие представители правовой науки России — учёные из МГЮА им. О.Е. Кутафина, СПбГУ, ИЗиСП при Правительстве РФ, ННГУ им. Лобачевского, Байкальского государственного университета, Института философии и права УрО РАН и других учреждений.
В ходе мероприятия прозвучал целый спектр экспертных оценок и рекомендаций, касающихся научного наследия С.С. Алексеева, его влияния на современные понимания право, юридическую теорию и прикладное законодательство.