Ўзбекистон вакили ИҲТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссиясига сайланди
Туркиянинг Истанбул шаҳрида Ислом ҳамкорлик ташкилоти (ИҲТ) Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг 51-сессияси бўлиб ўтди.
"Ислом ҳамкорлик ташкилоти дунё  ўзгариши шароитида" шиори остида ўтказилган тадбирда ИҲТга аъзо давлатлар ташқи ишлар вазирлари, ИҲТ раҳбарияти ва тузилмалари, шунингдек, халқаро ташкилотлар, илмий-тадқиқот марказлари, дипломатик корпус вакиллари иштирок этди.
Саммит давомида ИҲТ кун тартибидаги долзарб масалалар муҳокама қилинди, Истанбул декларацияси қабул қилинди.
Сессиянинг асосий натижаларидан бири, 2025-2028 йилларга мўлжалланган муддатга ИҲТ Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссиясининг тўққиз нафар янги аъзоси сайлови ўтказилганидир.
Овоз бериш натижаларига кўра, Ўзбекистон вакили – Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари, профессор Мирзатилло Тиллабоев уч йил муддатга ИҲТ Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссиясига аъзо этиб сайланди.
Ушбу воқеа Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро дипломатияда эгаллаган мавқеи тобора ўсиб бораётганини яна бир бор тасдиқлайди. Мамлакатимизнинг кўп томонлама ҳамкорлик, исломий бирдамлик ва асосий эркинликларни ҳимоя қилиш принципларига содиқлигини намойиш этади.
Бундан ташқари, бу натижа Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро институтлар билан ўзаро ҳамкорлигидаги муҳим босқич бўлиб, ИҲТга аъзо давлатларнинг мамлакатда амалга оширилаётган ислоҳотларга бўлган ишончидан далолат беради.
Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссия ИҲТнинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги асосий эксперт органи ҳисобланади. Ушбу комиссия 2011 йилда ташкил этилган бўлиб, уч йил муддатга сайланадиган 18 аъзодан иборат.
Комиссия ИҲТга кенг кўламли масалалар, жумладан, фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар, ижтимоий адолат, озчилик ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, аёлларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш, диний бағрикенглик ва инсонпарварлик муаммолари бўйича маслаҳатлар беради.
ИҲТ Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг 51-сессияси қарорида Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссия фаолиятининг устувор йўналишлари белгиланди. Бу ўринда, жумладан, Фаластин халқи ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, исломофобияга қарши курашиш, аёллар ва болалар ҳуқуқларини илгари суриш, диний бағрикенгликни таъминлаш ва дунёда содир бўлаётган воқеаларга инсонпарварлик билан муносабатда бўлиш масалалари ҳақида сўз бормоқда.
Сессия қарорида акс этган муҳим воқеалар қаторида 2024 йил июнь ойида Ўзбекистон томонидан ташкил этилган Инсон ҳуқуқлари бўйича IV Самарқанд форуми ҳам алоҳида қайд этилган. Форум мисолида мамлакатимиз инсон ҳуқуқлари бўйича глобал мулоқотни ривожлантиришга муносиб ҳиссасини қўшганлиги таъкидланган.
Ўзбекистоннинг аъзолиги ИҲТ комиссияси фаолиятига Марказий Осиё минтақаси томонидан ҳам муносиб ҳисса қўшилиши имконини беради. Бу воқелик, шунингдек, ИҲТга аъзо давлатлар билан қонунчиликни такомиллаштириш, институционал ривожланиш, инсон ҳуқуқларига асосланган бошқарув ва таълим каби соҳаларда ҳамкорликни чуқурлаштириш учун қўшимча имкониятлар очади.

Представитель Узбекистана избран в Независимую постоянную комиссию по правам человека ОИС
В Стамбуле состоялась 51-я сессия Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества (ОИС).
В мероприятии, прошедшем под девизом «Организация исламского сотрудничества в меняющемся мире», приняли участие министры иностранных дел государств-членов ОИС, представители структур ОИС, международных организаций, научно-исследовательских центров и дипломатического корпуса.
Были обсуждены актуальные вопросы повестки дня ОИС, принята Стамбульская декларация.
Одним из главных итогов сессии стали выборы девяти новых членов Независимой постоянной комиссии по правам человека ОИС.
По результатам голосования представитель Узбекистана - первый заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека профессор Мирзатилло Тиллабаев избран членом Независимой постоянной комиссии по правам человека ОИС   на три года. Это событие подтверждает растущие позиции Узбекистана в международной дипломатии в сфере прав человека и демонстрирует приверженность нашей страны принципам многостороннего сотрудничества, исламской солидарности и защиты основных прав и  свобод. Кроме того, это важный этап в сотрудничестве Узбекистана с международными институтами по правам человека. Государства-члены ОИС демонстрируют доверие к  проводимым в нашей стране реформам.
Независимая постоянная комиссия по правам человека является основным экспертным органом ОИС в сфере прав человека. Она создана в 2011 году и состоит из 18 членов, избираемых на трехлетний срок.
Комиссия консультирует ОИС по широкому спектру  вопросов, включая гражданские и политические права, социальную справедливость, защиту прав меньшинств, права женщин,  религиозную толерантность и гуманитарные вопросы.
На сессии были изложены приоритетные направления деятельности Независимой постоянной комиссии по правам человека. В их числе  такие вопросы, как защита прав палестинского народа, борьба с исламофобией, защита  и продвижение  прав женщин и детей, обеспечение религиозной толерантности, гуманный подход к событиям, происходящим в мире. Среди важных событий  выделен IV Самаркандский форум по правам человека, организованный в Узбекистане в июне 2024 года. Отмечено, что посредством данного форума наша страна внесла достойный вклад в развитие глобального диалога по правам человека.
Членство Узбекистана также позволит центральноазиатскому региону внести достойный вклад в деятельность Комиссии ОИС. Это событие открывает еще более широкие  возможности для углубления сотрудничества с государствами-членами ОИС в таких областях, как совершенствование законодательства, институциональное развитие, управление на основе прав человека, образование.