Ўзбекистон Улан-Батордаги семинарда БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича механизмларида парламент иштироки тажрибасини тақдим этди
23-24 июнь кунлари Улан-Батордаги Давлат саройида "БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича механизмлари билан парламент ҳамкорлигини мустаҳкамлаш: Универсал даврий шарҳ ва Хотин-қизларга нисбатан камситишни бартараф этиш қўмитаси – эътибор марказида" мавзусида миллий семинар бўлиб ўтди. Анжуман Парламентлараро Иттифоқ ва Мўғулистон Буюк давлат хурали томонидан ташкил этилди.
Семинар ишида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, академик Акмал Саидов иштирок этди. Ўзбекистон вакили БМТ Инсон ҳуқуқлари қўмитасининг Женевадаги 144-сессиясида параллел иштирок этаётгани муносабати билан Улан-Батордаги миллий семинарда видеомурожаат орқали сўзга чиқди.
Профессор А.Саидов БМТ доирасидаги Универсал даврий шарҳ ва Хотин-қизларга нисбатан камситишни бартараф этиш қўмитасининг инсон ҳуқуқлари бўйича механизмларида Ўзбекистон парламенти иштирокини таъминлаш борасидаги амалий тажрибани – миллий маърузаларни тайёрлашдан тортиб, уларнинг бажарилишини назорат қилишгача бўлган кейинги барча босқичларигача – батафсил баён қилди. У Ўзбекистон парламенти вазирликлар, фуқаролик жамияти ва инсон ҳуқуқлари бўйича институтлар иштирокида ҳисоботларни шакллантириш, парламент эшитувларини ўтказиш, шунингдек, тавсияларни амалга ошириш бўйича Миллий ҳаракатлар режасини ишлаб чиқиш борасида етакчи роль ўйнашини таъкидлади.
А.Саидов, шунингдек, халқаро стандартларни миллий ҳуқуқ тизимларига самарали жорий этиш учун парламентлараро ҳамкорлик, мамлакатлар ўртасида билим ва тажриба алмашиш муҳимлигини қайд этди.
Тадбирда Мўғулистон парламенти аъзолари, давлат органлари, фуқаролик жамияти, халқаро ташкилотлар вакиллари ва мустақил экспертлар қатнашди. Семинар давомида Мўғулистоннинг 2025 йилда Универсал даврий шарҳ бўйича миллий ҳисоботини тайёрлаш, Хотин-қизларга нисбатан камситишни бартараф этиш қўмитаси тавсияларини амалга оширишда мамлакат парламенти иштирокини кучайтириш, шунингдек, гендер тенгликни илгари суриш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Улан-Батордаги семинарда Ўзбекистон томонининг юқори даражадаги иштироки Ўзбекистон Республикасининг халқаро майдонда инсон ҳуқуқлари соҳасида очиқлик, мулоқот ва амалий ҳамкорлик тамойилларига содиқлигининг тасдиғидир.

Парламентский опыт Узбекистана представлен в Улан-Баторе
23–24 июня 2025 года в Монголии проходит национальный семинар, посвященный развитию парламентского взаимодействия с механизмами ООН по правам человека. В нём принимает участие депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека, академик Акмал Саидов.
Организаторами семинара «Укрепление парламентского взаимодействия с механизмами ООН по правам человека: в фокусе - Универсальный периодический обзор (УПО) и Комитет по ликвидации дискриминации в отношении женщин (КЛДЖ)» выступили Межпарламентский союз (МПС) и Великий государственный хурал Монголии.
А. Саидов выступил перед участниками семинара с видеообращением в связи с параллельным участием в 144-й сессии Комитета по правам человека ООН в Женеве.
В своём выступлении профессор подробно изложил практический опыт Узбекистана в обеспечении парламентского участия на всех этапах механизмов УПО и КЛДЖ от подготовки национальных докладов до последующего мониторинга их выполнения. Он подчеркнул, что парламент Узбекистана играет ведущую роль в формировании отчетности, в проведении парламентских слушаний с участием министерств, гражданского общества и правозащитных институтов, а также в разработке Национального плана действий по реализации рекомендаций.
А. Саидов также отметил важность межпарламентского сотрудничества, обмена знаниями и практиками между странами для эффективной имплементации международных стандартов в национальные правовые системы.
В мероприятии, которое проходит в Государственном дворце Улан-Батора, принимают участие члены парламента Монголии, представители государственных органов, гражданского общества, международных организаций и независимые эксперты. В ходе семинара обсуждаются вопросы подготовки национального отчета Монголии к УПО в 2025 году, усиления участия парламента в реализации рекомендаций КЛДЖ, а также продвижения гендерного равенства.
Участие узбекской стороны на высоком уровне подтвердило приверженность Республики Узбекистан принципам открытости, диалога и конструктивного взаимодействия в сфере прав человека на международной арене.