Ўзбекистон қийноқларга қарши курашни кучайтирмоқда: Термизда суд-тиббиёт экспертлари учун халқаро стандартлар бўйича тренинг ўтказилди
Термиз шаҳрида 21-22 апрель кунлари "Истанбул протоколига мувофиқ қийноқ ва шафқатсиз муомалани суд-тиббий ҳужжатлаштириш" мавзусида тренинг бўлиб ўтди. Тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ва ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчисининг қўшма лойиҳаси доирасида ташкил этилди.
Ўқув машғулотида Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жазони ижро этиш департаментининг тиббиёт мутахассислари ва Республика суд-тиббий экспертиза илмий-амалий марказининг суд-тиббий экспертлари иштирок этди.
Тадбирда асосий эътибор мутахассисларнинг Истанбул протоколига мувофиқ қийноқлар ва шафқатсиз муомалани самарали ҳужжатлаштириш бўйича халқаро стандартлар ҳақидаги билимларини оширишга қаратилди.
Тренинг очилишида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А.Саидов, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчисининг лойиҳалар бўйича катта маслаҳатчиси Э.Юрковски, қамоқхоналар ислоҳоти ва инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро маслаҳатчи, IPPF халқаро пенитенциар жамғармасининг МДҲ мамлакатлари бўйича вакили А.Шамбилов (Испания), Истанбул протоколи бўйича халқаро эксперт, Истанбул протоколини ишлаб чиқиш бўйича ишчи гуруҳ аъзоси, суд тиббиёти профессори, Тбилиси давлат тиббиёт университети суд тиббиёти кафедраси мудири Р.Бериашвили (Грузия), шунингдек, Республика суд-тиббий экспертиза илмий-амалий маркази Сурхондарё вилояти филиаллари раҳбарлари, вилоят пенитенциар муассасалари вакиллари сўзга чиқди.
А.Саидов таъкидлаганидек, 2020-2024 йилларда ЕХҲТ кўмагида қийноқ ҳолатларини самарали текшириш ва ҳужжатлаштириш бўйича ўндан ортиқ ўқув тадбири ўтказилган. Ўз навбатида, ушбу тренинг БМТнинг Қийноқларга қарши конвенцияси 40 йиллигини нишонлаш бўйича чора-тадбирлар дастурининг бир қисми ҳисобланади.
Янги Ўзбекистон жазони ижро этиш тизимини инсонпарварлаштириш ва инсон ҳуқуқларини мустаҳкамлаш соҳасида сезиларли ютуқларга эришмоқда, маҳбуслар билан муомала қилиш соҳасидаги халқаро стандартларни фаол жорий этмоқда. Мамлакатда қамоқда сақлаш шароитларини яхшилаш ва маҳбусларнинг ҳуқуқларини таъминлашга қаратилган бир қатор муҳим қонун ҳужжатлари қабул қилинган.
А.Саидов қайд этганидек, шафқатсиз муомала ва қийноқлардан холи бўлиш халқаро ҳужжатларда ҳам, миллий қонунчиликда ҳам мустаҳкамланган асосий ҳуқуқдир. Янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясида ҳар қандай ҳолатда ва истисносиз тарзда қийноққа солиш ва шафқатсиз муомалада бўлиш қатъиян тақиқланган.
Ўқув машғулотлари давомида иштирокчилар Истанбул протоколи қоидалари билан батафсил танишдилар. Қийноқларнинг олдини олишга оид асосий халқаро ҳужжатлар ва миллий қонунчиликни ўргандилар.
Шунингдек, Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги миллий қонунчилигининг ўзига хос хусусиятлари таҳлил қилиниб, қийноқларнинг олдини олиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Иштирокчилар халқаро ва миллий миқёсда қийноқларнинг олдини олишга қаратилган турли механизмлар ҳақида зарур маълумотларга эга бўлдилар.
Қийноқларга дучор бўлган шахсларга тиббий ёрдам кўрсатиш, қийноқларни ҳужжатлаштириш ва олдини олиш жараёнида тиббиёт ходимларининг роли масалаларига алоҳида эътибор берилди.
Иштирокчилар, шунингдек, инсон ҳуқуқларига риоя қилиш ва қийноқларнинг олдини олиш масалалари бўйича келгусидаги ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилдилар.

Узбекистан усиливает борьбу с пытками: тренинг по международным стандартам для судебно-медицинских экспертов в г. Термезе
В Термезе 21-22 апреля состоялся тренинг на тему «Судебно-медицинская документация пыток и жестокого обращения в соответствии со Стамбульским протоколом». Мероприятие организовано в рамках совместного проекта Национального центра Республики Узбекистан по правам человека и Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане.
Участие в тренинге приняли медицинские специалисты Департамента исполнения наказаний при МВД, а также судебно-медицинские эксперты Республиканского научно-практического центра судебно-медицинской экспертизы.
Цель мероприятия — повысить осведомлённость специалистов о международных стандартах эффективного документирования пыток и жестокого обращения в соответствии со Стамбульским протоколом.
На открытии к участникам обратился директор Национального центра по правам человека А. Саидов, старший Советник по проектам Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане Э. Юрковски, международный консультант по тюремной реформе и правам человека, представитель Международного пенитенциарного фонда IPPF по странам СНГ (Испания) А. Шамбилов, международный жксперт по Стамбульскому протоколу, член Рабочей группы по разработке Стамбульского протокола, профессор судебной медицины, заведующий кафедрой судебной медицины Тбилисского государственного медицинского университета (Грузия) Русудан Бериашвили, а также руководители областных филиалов Республиканского научно-практического центра судебно-медицинской экспертизы, представители пенитенциарных учреждений Сурхандарьинской области.
А. Саидов отметил, что в 2020–2024 годах при поддержке ОБСЕ проведено более десяти учебных мероприятий по вопросам эффективной проверки и документирования случаев пыток. Эти тренинги являются частью Программы мер, приуроченной к празднованию 40-летия Конвенции ООН против пыток.
Современный Узбекистан демонстрирует значительные достижения в сфере гуманизации пенитенциарной системы и укрепления прав человека, активно имплементирует международные стандарты в области обращения с заключенными. В стране принят ряд важных законодательных актов, направленных на улучшение условий содержания под стражей и обеспечение прав заключенных.
Как отмечает А. Саидов, свобода от жестокого обращения и пыток — фундаментальное право, закреплённое как в международных документах, так и в национальном законодательстве. В новой редакции Конституции Республики Узбекистан прямо запрещается применение пыток и жестокого обращения при любых обстоятельствах и без исключений.
В ходе тренингов участники подробно ознакомились с положениями Стамбульского протокола, изучили ключевые международные документы и национальное законодательство, касающееся предотвращения пыток.
Также изучены особенности национального законодательства Узбекистана в сфере прав человека, с акцентом на вопросы предотвращения пыток. Участники получили информацию о различных механизмах, направленных на предотвращение пыток, как на международном, так и на национальном уровнях.
Особое внимание уделено вопросам оказания медицинской помощи лицам, подвергшимся пыткам, и роли медицинских работников в процессе документирования и предотвращения пыток.
Участники также обсудили перспективы дальнейшего взаимодействия и сотрудничества по вопросам соблюдения прав человека и предотвращения пыток.