Ўзбекистон Президентининг Францияга давлат ташрифи бошланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Франция Республикаси Президенти Эммануэль Макроннинг таклифига биноан давлат ташрифи билан Париж шаҳрига келди.
Самолёт олдида Ўзбекистон етакчисини Франция миллий таълим, олий таълим ва илмий тадқиқотлар вазири Элизабет Борн, Париж ҳарбий округи қўмондони генерал Лоик Мизон ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.
"Орли" халқаро аэропортида олий мартабали меҳмон шарафига икки мамлакат давлат байроқлари кўтарилди, фахрий қоровул саф тортди.
Мамлакатимиз делегацияси жойлашган қароргоҳ олдида Францияда ўқиётган, ишлаётган ва илмий изланишлар олиб бораётган бир гуруҳ ватандошларимиз Президент Шавкат Мирзиёевни катта хурсандчилик билан кутиб олди. Давлатимиз раҳбари улар билан самимий суҳбатлашди, ўқиш ва изланишларига муваффақият тилади.
Ташрифнинг асосий тадбирлари бугун, 12 март кунига мўлжалланган.
Дастурга мувофиқ, Елисей саройида олий даражадаги Ўзбекистон-Франция музокаралари бўлиб ўтади.
Шунингдек, давлатимиз раҳбари ЮНЕСКО бош директори Одри Азуле билан учрашув ҳамда Франциянинг етакчи компания ва банклари вакиллари билан давра суҳбати ўтказади.

Начался государственный визит Президента Узбекистана во Францию
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Французской Республики Эммануэля Макрона прибыл с государственным визитом в город Париж.
У самолета лидера Узбекистана встретили министр национального просвещения, высшего образования и научных исследований Франции Элизабет Борн, командующий военным округом Парижа генерал Лоик Мизон и другие официальные лица.
В почетном павильоне международного аэропорта «Орли» в честь высокого гостя были подняты государственные флаги двух стран и выстроен почётный караул.
У резиденции, где расположилась делегация Узбекистана, Президента Шавката Мирзиёева с большой радостью встретила группа наших соотечественников, учащихся и работающих, а также занимающихся наукой во Франции. Глава нашего государства искренне побеседовал с ними, пожелал успехов в учебе и исследованиях.
Основные мероприятия визита намечены на сегодня, 12 марта.
В соответствии с программой пребывания в Елисейском дворце состоятся узбекско-французские переговоры на высшем уровне.
Глава нашего государства также проведет встречу с генеральным директором ЮНЕСКО Одри Азуле и «круглый стол» с представителями ведущих французских компаний и банков.