Юридик фанларни ривожлантириш бўйича мувофиқлаштирувчи кенгашлар қўшма йиғилиши
12 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Давлат ва ҳуқуқ институтида Ўзбекистон Республикасида юридик фанларни ривожлантириш бўйича мувофиқлаштирувчи кенгаш ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳузуридаги Илмий-мувофиқлаштирувчи кенгашнинг қўшма йиғилиши бўлди.
Унда ҳар икки Кенгаш аъзолари, Миллий марказ ҳамда Давлат ва ҳуқуқ институти илмий ходимлари, юридик ва турдош олий ўқув юртлари, вазирлик-идоралар, мамлакатимизнинг академик ҳамжамияти ва таҳлил марказлари вакиллари, соҳанинг етакчи олимлари, ёш тадқиқотчилар иштирок этди.
Йиғилишга Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, академик Акмал Саидов модераторлик қилди.
Академик А.Саидов “Ўзбекистон – 2030” стратегиясини “Атроф-муҳитни асраш ва яшил иқтисодиёт” йилида амалга оширишга оид давлат дастури ва юридик фанлар олдида турган долзарб вазифалар ҳақида атрофлича тўхталди.
Жумладан, мамлакатимизда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ва сиёсий-ҳуқуқий ислоҳотларга оид ҳуқуқий ишланмалар самарасини ошириш борасидаги ишларни ташкил этиш, кун тартибидаги масалалар юзасидан соҳа мутахассисларининг илмий хулосаларга асосланган фикр-мулоҳазаларини тинглаш, айни йўналишдаги халқаро тажриба ва амалиётни ўрганиш, таҳлил этиш, уларни амалга оширишнинг назарий ва амалий жиҳатларини ўзаро уйғунлаштириш, шунингдек, илм-фан ривожига салмоқли ҳисса қўшган таниқли ҳуқушунос олимларни хотирлаш билан боғлиқ бир қатор таклифлар илгари сурилди.
Ўз навбатида, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари, юридик фанлар доктори, профессор Мирзатилло Тиллабоев ”Ўзбекистон – 2030” стратегиясини “Атроф-муҳитни асраш ва яшил иқтисодиёт йили”да амалга оширишга оид давлат дастурида белгиланган инсон ҳуқуқларини таъминлаш бўйича узоқ муддатли миллий стратегияни ишлаб чиқиш истиқболлари ҳақида сўз юритди.
Шундан сўнг, йиғилиши кун тартибига кўра, Ўзбекистон Республикасида юридик фанларни ривожлантириш бўйича мувофиқлаштирувчи кенгаш таркибини тасдиқлаш масаласи кўриб чиқилди. Ушбу масала юзасидан Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Давлат ва ҳуқуқ институти директори Муроджон Турғунов сўзга чиқди.
Юридик фанларни ривожлантириш бўйича мувофиқлаштирувчи кенгашнинг 2025 йилдаги иш режаси ҳам муҳокама қилинди ва тасдиқланди.
Йиғилиш якунида академик А.Саидов муаллифлигидаги “Янги Ўзбекистон Конституцияси” дарслик-хрестоматиясининг тақдимоти ўтказилди.
Тақдимотда сўз олган Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди раисининг ўринбосари Асқар Ғафуров, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази бўлим бошлиғи Ўткирбек Очилов ва бошқалар янги дарсликнинг долзарб аҳамияти ва мазмун-моҳияти ҳақида ўз фикр-мулоҳазаларини билдирдилар.

Обсуждены актуальные задачи, стоящие перед юридической наукой
12 февраля состоялось очередное совместное заседание Координационного совета по развитию юридических наук в Республике Узбекистан и Научно-координационного совета при Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека. Оно прошло в Институте государства и права Академии наук Республики Узбекистан
В мероприятии приняли участие члены совета, научные сотрудники Института государства и права Академии наук Республики Узбекистан, юридических и смежных высших учебных заведений, министерств и ведомств Узбекистана, а также академической общественности и аналитических центров нашей страны, ведущие ученые отрасли, а также молодые исследователи.
Цель – обсуждение актуальных задач, стоящих перед юридической наукой в ходе реализации Государственной программы по реализации Стратегии «Узбекистан – 2030» в «Год охраны окружающей среды и «зеленой экономики», а также разработка предложений и рекомендаций по составлению плана научно-практических работ в данной области.
Основные задачи: организация работы по повышению эффективности правовых разработок, направленных на определение дальнейших перспектив социально-экономических и политико-правовых реформ, реализуемых в нашей стране, заслушивание мнений специалистов отрасли по поднимаемым проблемам на основе научных выводов, изучение и анализ международного опыта и практики в этой области, гармонизация теоретических и практических аспектов их реализации, согласование конкретных задач в этой связи, обсуждение планов издания печатной литературы и проведения мемориальных церемоний в честь выдающихся ученых-юристов, внесших значительный вклад в развитие правовой науки Узбекистана.
По инициативе Президента Республики Узбекистан в результате коренных реформ в сфере науки и образования в нашей стране, возрожденные в последние годы Институты и другие научно-исследовательские центры системы Академии наук, в частности, Институт государства и права, профессорско-преподавательский состав юридических вузов, академий, факультетов и юридических техникумов, готовящих юристов, ставят перед собой, перед правоведами ряд актуальных задач.
Во-первых, изложенные в духе разработки законодательной концепции Республики Узбекистан в книге Президента Шавката Мирзиёева «Стратегия развития нового Узбекистана» цели, идеи и реформы, объединяют в себе семь направлений и сто целей, поставленных главой государства, и опираются  на методы правового прогнозирования, актуальность которых имеет непреходящий характер.
Во-вторых, разработка обоснованных предложений по проведению конституционных реформ в Узбекистане исходит из требований жизни, развития общества и государства на основе глубокого изучения отечественного конституционного прогресса и опыта, включая международное право и передовой зарубежный опыт развития конституционализма.
В-третьих, на основе глубокого изучения теории и практики кодификации, юридического прогнозирования необходимо систематизировать наше законодательство и максимально отказаться от отсылочных норм (ad hoc).
В-четвертых, следует кардинально пересмотреть и утвердить систему юридического образования, переподготовки и послевузовского образования, включая, программы по юридическим дисциплинам.
В частности, подготовка квалифицированных кадров в области права, реализация фундаментальных, практических и инновационных проектов является требованием реализуемых сегодня в Узбекистане реформ.