Ўзбекистоннинг болалар ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларини бажаришга оид миллий механизмлар
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг парламент сайловидан кейинги илк йиғилишида давлатимиз раҳбари алоҳида эътибор қаратган масалалардан бири – ёш авлод ҳимояси бўлди. Президентимиз жамиятда болаларга нисбатан тазйиқ ва зўравонлик ҳолатлари кузатилаётганини таъкидлаб, бундай миллий қадриятларимизга зид иллатларга қарши муросасиз кураш олиб бориш зарурлигини қатъий белгилаб берди. Давлатимиз раҳбарининг ушбу масалани шахсан ўз назоратига олиши – Ўзбекистонда бола ҳуқуқларини ҳимоя қилиш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири эканлигининг яққол ифодасидир.
11 февраль куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг Инсон ҳуқуқлари уйида ўз ишини бошлаган “Ўзбекистон Республикасининг болалар ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларини амалга ошириш ва ушбу мажбуриятларни бажаришнинг миллий механизмлари” мавзусидаги икки кунлик семинарда шу ҳақда cўз борди. Тадбир Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси, ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ва БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий ваколатхонаси томонидан ташкил этилди.
Семинар Ўзбекистоннинг болалар ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларини амалга оширишга қаратилган чора-тадбирлар муҳокамасига бағишланган. Шунингдек, БМТнинг Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитаси тавсияларини амалга ошириш ва Миллий ҳаракатлар режасида назарда тутилган чора-тадбирларни янада самарали амалга ошириш йўллари атрофлича кўриб чиқилади.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг ўринбосари Мавлудахон Ходжаева, ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Реҳина Кастижио ва БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси Марказий Осиё учун минтақавий бўлимининг инсон ҳуқуқлари бўйича маслаҳатчиси Омер Фишер ўз табрик сўзлари билан семинарни очиб берди.
Хусусан, А.Саидов таъкидлаганидек, бугунги кунда Ўзбекистонда 18 ёшгача бўлган болалар 13 млн нафарни, яъни жами аҳолининг қарийб 35 фоизини ташкил этади. Шу маънода, Ўзбекистон учун бола ҳуқуқларини таъминлаш масаласи принципиал аҳамиятга эга ҳисобланади.
Ўзбекистон мустақилликка эришганидан сўнг, 1992 йил 9 декабрда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро конвенциялар қаторида биринчи бўлиб Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияга қўшилган. Мамлакатимиз 2008 йил 11 декабрда Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияга доир “Болалар савдоси, болалар фоҳишабозлиги ва болалар порнографиясига тааллуқли Факультатив протокол”ни, 2008 йил 12 декабрда Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияга доир “Болаларнинг қуролли можароларда иштирокига тааллуқли Факультатив протокол”ни ратификация қилди.
Ҳозирги кунда БМТ Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясининг мурожаат қилиш жараёнларига тааллуқли 3-Факультатив протоколига Ўзбекистон Республикасининг қўшилиши масаласи экспертлар даражасида ўрганиб чиқилмоқда. Мазкур ҳужжатнинг мамлакатимиз парламенти томонидан ратификация қилиниши бўйича тайёргарлик кўрилмоқда.
Мавлуда Ходжаева эътироф этганидек, Конституциянинг 78-моддасида боланинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш ҳамда ҳимоя қилиш, унинг жисмоний, ақлий ва маданий жиҳатдан тўлақонли ривожланиши учун энг яхши шарт-шароитларни яратиш давлатнинг мажбурияти эканлиги белгилаб қўйилганлиги эътиборга молик.
Ўзбекистон ўтган давр ичида 80 дан зиёд халқаро шартномага қўшилган. Ўзбекистон халқаро мажбуриятларга сўзсиз амал қилишга, болаларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилишга катта аҳамият қаратган давлатлардан биридир. Бу мажбуриятларнинг ижроси юзасидан миллий марузалар БМТнинг ва бошка халқаро ташкилотларнинг тегишли қўмиталарига тақдим этиб келинмоқда.
ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Регина Кастижио сўзларига кўра, парламентнинг роли мамлакат қонунчилик базаси ва сиёсатининг БМТнинг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси каби халқаро инсон ҳуқуқлари шартномалари доирасидаги мажбуриятларга мувофиқлигини таъминлашдан иборат. Қонунчилик, бюджет ва ҳимоя соҳасидаги парламент назорати болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш учун шароит яратишга ёрдам беради.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон болалар манфаатларига қаратилган давлат сиёсатини амалга оширар экан, “ҳеч бир бола эътибордан четда қолмайди” тамойилига амал қилмоқда. Мамлакатда болалар ҳуқуқларини таъминлашга доир 40 дан ортиқ қонун ва қонуности ҳужжатлар қабул қилиниб, улар асосида болаларнинг маънавий, интеллектуал, жисмоний ва ахлоқий жиҳатдан камол топишига кўмаклашишнинг ҳуқуқий механизми яратилди.
Муҳими, қабул қилинаётган қонунлар “Боланинг энг яхши манфаатлари” принципини ҳаётга жорий этишга хизмат қилмоқда. Мамлакат ўзининг халқаро мажбуриятларига, жумладан, БМТнинг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясига мувофиқ қабул қилинган мажбуриятларга содиқдир. Мазкур сиёсатни такомиллаштиришда БМТ конвенциявий органлари, ЮНИСЕФ ва халқаро экспертларнинг тавсияларига катта эътибор қаратилмоқда.
Ўзбекистон БМТнинг Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитасига Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциянинг бажарилиши тўғрисида доимий равишда ҳисоботлар тақдим этиб бормоқда. Бугунги кунга қадар Ўзбекистон Республикаси томонидан БМТ Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси бажарилиши юзасидан БМТнинг Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитасига 5 та даврий ҳисобот тақдим этилди.
Шуни таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари бола ҳуқуқларига оид халқаро стандартларни миллий қонунчиликка имплементация қилиш, мавжуд қонунларни такомиллаштириш ва янги қонунлар қабул қилиш орқали ҳуқуқий асосни мустаҳкамламоқда. Жумладан, 2024 йил 14 ноябрда “Болаларни зўравонликнинг барча шаклларидан ҳимоя қилиш тўғрисида”, 2024 йил 29 февралда “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Бола ҳуқуқлари бўйича вакили (Болалар омбудсмани) тўғрисида”ги қонунлар қабул қилингани бунинг яққол намунасидир.
Тадбирда сўзга чиққан экспертлар Янги Ўзбекистонда бола ҳуқуқлари соҳасидаги ислоҳотлар қатъий, узвий ва изчил тарзда давом эттирилаётганига эътиборни қаратдилар. Бу борадаги самарали саъй-ҳаракатлар миллий, минтақавий ва халқаро даражаларда кенг қўллаб-қувватланаётгани эътироф этилди.
Хусусан, БМТнинг Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитаси раиси ўринбосари Софи Киладзе эътирофича, Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция ва унинг факультатив протоколларида мустаҳкамлаб қўйилган ҳуқуқларни ҳимоя қилиш ва рағбатлантиришда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси муҳим ўрин тутади.
Тадбир иштирокчиларига Ўзбекистон Республикасининг бола ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятлари ва уларни амалга ошириш механизмлари, Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциянинг асосий қоидалари, БМТнинг Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитаси тавсиялари юзасидан атрофлича маълумотлар берилди. Парламент назоратининг самарали механизмлари орқали болалар манфаатларини ҳимоя қилиш, уларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш борасида муҳим натижаларга эришилаётгани ҳақида ҳам батафсил сўз юритилди.
Семинар ўз ишини 12 февралда давом эттиради. Тадбирда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, Олий Мажлис Сенати аъзолари, шунингдек, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва Сенати ҳузуридаги Ёшлар парламенти аъзолари, халқаро экспертлар иштирок этмоқда.

Узбекистан выполняет международные обязательства в сфере прав ребенка
11 февраля в Доме прав человека при Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека начал работу двухдневный семинар на тему «Исполнение международных обязательств Республики Узбекистан в сфере прав ребенка и национальные механизмы их реализации». Мероприятие организовано Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с Законодательной палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Представительством ЮНИСЕФ в Узбекистане и Региональным офисом Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии.
На первом заседании палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан после парламентских выборов одним из вопросов, которому глава нашей страны уделил особое внимание, стала защита молодого поколения. Президент Узбекистана Ш.М. Мирзиёев подчеркнул, что в обществе продолжают наблюдаться случаи давления и насилия в отношении детей, и четко обозначил необходимость непримиримой борьбы с такими явлениями, противоречащими национальным ценностям. Личное внимание главы государства к этой проблеме является ярким выражением приоритетности защиты прав ребенка в государственной политике Узбекистана.
На семинаре рассмотрены меры, направленные на выполнение международных обязательств Узбекистана в сфере прав ребенка. Кроме того, обсуждаются пути более эффективного выполнения рекомендаций Комитета ООН по правам ребенка и мероприятий, предусмотренных в Национальном плане действий.
Приветственными словами семинар открыли директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов, заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Мавлудахон Ходжаева, глава Представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Регина Кастильо и советник Регионального офиса Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии Омер Фишер.
В своей приветственной речи А. Саидов отметил, что на сегодняшний день в Узбекистане проживает 13 миллионов детей в возрасте до 18 лет, что составляет около 35% всего населения страны. В этом смысле вопрос обеспечения прав ребенка имеет принципиальное значение для Узбекистана.
Первым документом, к которому присоединился Узбекистан после обретения независимости, стала Конвенция о правах ребенка. Страна стала участником данной Конвенции 9 декабря 1992 года. 11 декабря 2008 года Узбекистан ратифицировал Факультативный протокол к Конвенции о правах ребенка, касающийся торговли детьми, детской проституции и детской порнографии, а 12 декабря 2008 года – к Факультативному протоколу Конвенции о правах ребенка, касающейся участия детей в вооруженных конфликтах.
В настоящее время на экспертном уровне изучается вопрос о присоединении Узбекистана к Третьему Факультативному протоколу Конвенции о правах ребенка, касающемуся процедуры подачи жалоб. Ведется подготовка к его ратификации в парламенте страны.
Как отметила Мавлуда Ходжаева, в статье 78 Конституции закреплено, что обеспечение и защита прав, свобод и законных интересов ребенка, а также создание наилучших условий для его полноценного физического, умственного и культурного развития являются обязанностью государства.
Следует отметить, что Узбекистан за прошедший период присоединился и ратифицировал более 80 международных соглашений. Я хочу особо подчеркнуть, что Узбекистан является одной из стран, придающих большое значение безусловному выполнению международных обязательств и защите прав детей. В рамках их исполнения национальные доклады представляются в соответствующие комитеты ООН и других международных организаций.
По славам главы офиса ЮНИСЕФ в Узбекистане Рехина Кастижио, роль Парламента заключается в том, чтобы законодательная база и политика страны соответствовали обязательствам по международным договорам в области прав человека, таким как Конвенция ООН о правах ребенка. Парламентский контроль в области законодательства, бюджетирования, адвокатирования способствует созданию условий, в которых защищаются и продвигаются права детей.
В последние годы, реализуя государственную политику в интересах детей, Узбекистан следует принципу «ни один ребенок не останется без внимания». В стране принято более 40 законов и подзаконных актов, направленных на обеспечение прав ребенка, которые формируют правовой механизм для содействия его духовному, интеллектуальному, физическому и нравственному развитию.
Наиболее важным является то, что принимаемые законы служат внедрению в жизнь принципа «наилучшие интересы ребенка». Узбекистан остается верным своим международным обязательствам, включая Конвенцию ООН о правах ребенка. В совершенствовании данной политики уделяется большое внимание рекомендациям договорных органов ООН, ЮНИСЕФ и международных экспертов.
Узбекистан также регулярно представляет отчеты в Комитет ООН по правам ребенка о выполнении Конвенции. На сегодняшний день страна направила в Комитет пять периодических отчетов.
Следует отметить, что парламент Узбекистана укрепляет правовую основу для защиты прав детей путем имплементации международных стандартов в национальное законодательство, совершенствования существующих законов и принятия новых.
Так, ярким примером этого являются недавно принятые законы:
• 29 февраля 2024 года – Закон Республики Узбекистан «О представителе Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам ребенка (Детском омбудсмене)»
• 14 ноября 2024 года – Закон Республики Узбекистан «О защите детей от всех форм насилия»
Выступавшие на мероприятии эксперты подчеркнули, что реформы в сфере защиты прав ребенка получают широкую поддержку на национальном, региональном и международном уровнях.
Заместитель председателя Комитета ООН по правам ребенка Софи Киладзе отметила, что Олий Мажлис Республики Узбекистан играет важную роль в защите и продвижении прав ребенка, закрепленных в Конвенции и ее факультативных протоколах.
Участникам семинара была представлена детальная информация о международных обязательствах Республики Узбекистан в сфере прав ребенка и механизмах их реализации, основных положениях Конвенции о правах ребенка и рекомендациях Комитета ООН по правам ребенка. В ходе обсуждений подробно рассматривались эффективные механизмы парламентского контроля за защитой интересов детей и обеспечением их прав и свобод.
Семинар продолжит свою работу 12 февраля. В мероприятии принимают участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, члены Сената Олий Мажлиса, а также члены Молодежного парламента при палатах Олий Мажлиса, международные эксперты.