Олий суд раиси Бахтиёр Исломов Ўзбекистонга ташриф буюрган БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг Муносиб турар жой масалалари бўйича махсус маърузачиси Балакришнан Ражагопал билан учрашди.
Меҳмонга мамлакатимизда инсон қадрини улуғлаган ҳолда унинг ҳуқуқ ва эркинликлари, халқ манфаатини таъминлашга қаратилган кенг қамровли ислоҳотлар амалга оширилаётгани ҳамда одил судлов соҳасида юз берган ўзгаришлар ҳақида маълумот берилди.
Таъкидланганидек, амалга оширилаётган ислоҳотларнинг асосий мақсади суд ҳокимиятининг мустақиллиги, фуқаролар ҳуқуқ ва эркинликларининг ишончли ҳимоясини таъминлаш ҳамда одил судловга эришиш даражасини оширишдан иборат.
Жамиятимизнинг барча соҳаларида изчиллик билан амалга оширилаётган ислоҳотлар давомида фуқароларнинг шахсий ҳуқуқ ва эркинликлари, шу жумладан, турар жойга бўлган ҳуқуқларини таъминлаш борасида институционал асослар яратилгани алоҳида қайд этилди.
Конституциямизда фуқароларнинг турар жойга бўлган ҳуқуқлари кафолатларини миллий қонунчилигимизга имплементация қилиш жараёнида халқаро стандартларга мувофиқлаштириш масаласига алоҳида аҳамият берилди.
Шунингдек, турар жойга бўлган ҳуқуқ тўғрисидаги қонун нормаларини қўллашда ягона суд амалиётини шакллантириш масаласида қабул қилинган Олий суд пленумининг “Хусусийлаштирилган турар жойларга эгалик қилиш, улардан фойдаланиш ва уларни тасарруф қилиш билан боғлиқ ишлар бўйича суд амалиёти ҳақида”, “Фуқаролик кодексини татбиқ қилишда суд амалиётида вужудга келадиган айрим масалалар тўғрисида” ва “Уй-жой низолари бўйича суд амалиёти ҳақида”ги қарорларини амалдаги қонунчилик ҳужжатларига киритилаётган ўзгартириш ва қўшимчаларга мувофиқлаштириш ишлари амалга оширилди.
Б.Ражагопал мамлакатимизда муносиб турар жойга бўлган ҳуқуқни таъминлаш соҳасида олиб борилаётган ишлар ҳақида ўзининг ижобий фикрларини билдириб, бу борадаги халқаро андозалар ва жаҳон амалиёти асосида ўз тавсияларини берди.
Ўз навбатида, Б.Исломов Ўзбекистон БМТнинг қонун устуворлиги ва инсон ҳуқуқларини, айниқса, фуқароларнинг муносиб турар жойга бўлган ҳуқуқи кафолатларини таъминлашга қаратилган барча саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлашини таъкидлади.
Мулоқотда Ўзбекистон Республикаси Олий суди ва БМТ ўртасида кенг кўламли ҳамкорлик муносабатлари ўрнатилгани таъкидланиб, олиб борилаётган ўзаро ҳамкорлик келгусида ҳам самарали натижалар кўрсатишига ишонч билдирилди.

Спецдокладчик ООН посетил Верховный суд
Председатель Верховного суда Бахтиер Исламов встретился с прибывшим в Узбекистан Специальным докладчиком ООН по праву на достаточное жилище Совета ООН по правам человека Балакришнаном Раджагопалом.
Гостя проинформировали об осуществляемых в стране масштабных реформах, направленных на обеспечение прав и свобод человека, интересов народа, а также об изменениях в сфере правосудия.
Как отмечалось, основная цель реализуемых реформ – обеспечение независимости судебной власти, надежная защита прав и свобод граждан, повышение уровня достижения правосудия.
Особо отмечалось, что в ходе реформ, последовательно реализуемых во всех сферах жизни нашего общества, созданы институциональные основы обеспечения личных прав и свобод граждан, в том числе их права на жилище.
В процессе имплементации в национальное законодательство закрепленных в нашей Конституции гарантий прав граждан на жилище особое внимание было уделено вопросу гармонизации таких норм с международными стандартами.
Также проведена работа по приведению в соответствие с вносимыми в законодательство изменениями и дополнениями постановлений пленума «О судебной практике по делам, связанным с владением, пользованием и распоряжением приватизированными жилыми помещениями», «О некоторых вопросах, возникающих в судебной практике в связи с применением Гражданского кодекса» и «О судебной практике по жилищным спорам», принятых в вопросе формирования единой судебной практики при применении норм законодательства о праве на жилище.
Б.Раджагопал положительно оценил работу, проводимую в сфере обеспечения права на достойное жилье в нашей стране, и дал свои рекомендации, основанные на международных стандартах и мировой практике.
В свою очередь Б.Исламов подчеркнул, что Узбекистан поддерживает все усилия ООН, направленные на обеспечение верховенства закона и прав человека, особенно гарантий права граждан на достойное жилье.
В ходе диалога было отмечено, что между Верховным судом Республики Узбекистан и ООН установлены широкомасштабные связи сотрудничества. Стороны также выразили уверенность в том, что осуществляемое взаимное сотрудничество покажет эффективные результаты в будущем.