Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 7 февралдаги ПҚ-46-сон қарори ва унга илова Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастурини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси”нинг ижроси юзасидан МАЪЛУМОТ
Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 7 февралдаги ПҚ-46-сон Қарори ва унга илова Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастурини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси”нинг ижроси юзасидан 2024 йил 25 июль ҳолатидаги мониторинг натижаларига кўра қуйидагиларни маълум қилади.
Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастурини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” 7 та йўналиш, 30 та банддан иборат бўлиб, шундан 13 та банди ( 43.3 %) бажарилган, 16 та банд  (53.3 %) бажарилмоқда, 1  та банд (3.3 %) тўлиқ бажарилмаган.
Қарор ижроси доирасида қуйидаги ишлар амалга оширилди:
Биринчидан, Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан 11 та тиббиёт олий таълим муассасаларининг барча таълим йўналишлари учун “Инсон ҳуқуқлари” ўқув дастури ишлаб чиқилди ва тасдиқланди ҳамда 2023/2024-ўқув йилида жами 11 та тиббиёт олий таълим муассасаларининг барча 3-босқич талабалари учун мазкур “Инсон ҳуқуқлари” модул дастури асосида жами 60 соат, шундан 30 соат аудитор ва 30 соат мустақил таълимда ўқув жараёни ташкил этилди.
Иккинчидан, Давлат ташкилотлари ҳамда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари учун қийноқларни олдини олиш бўйича 5 та, ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқлари мавзусида 20 дан ортиқ ҳамда мигрантлар ҳуқуқлари бўйича 5 та ва инсон ҳуқуқлари ва гендер тенглиги мавзусида 15 та ўқув курслари ташкил этилди.
Хусусан, Давлат бошқаруви академияси ҳудудий филиалларида 1 245 нафар ҳудудлардаги ўрта ва қуйи бўғин раҳбар кадрлари учун 1 ҳафталик ўқув курслари мунтазам ташкил этилмоқда. 2024 йилнинг январь-июнь ойларида Миллий кадрлар захирасига киритилган 667 нафар номзодлар, 807 нафар таркибий бўлинма раҳбарлари, туман (шаҳар) прокуратура,ички ишлар ва солиқ органлари, жами 49 нафар раҳбар кадрлари учун малака ошириш курслари бўлиб ўтди.
Шунингдек, Республиканинг 5 та ҳудудида – Тошкент вилояти (30 апрель ва 1 май), Қорақалпоғистон Республикаси (21-22 май) ва Хоразм вилояти (23-24 май), Сурхондарё вилояти (2-3 июль), Қашқадарё (4-5 июль) вилоятларида “Қийноққа солишга қарши курашиш: халқаро амалиёт ва миллий тажриба” мавзусида ўқув курслари ташкил этилди. Ўқув курсларида ҳар бир ҳудуддан терговга қадар текширув, суриштирув, дастлабки терговни амалга оширувчи ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва жазони ижро этиш муассасаларининг жами 309 нафар ходимлари иштирок этди.
Бундан ташқари, 2024 йил 14-17 май кунлари ИҲММ мажлислар залида “Инсон ҳуқуқларига риоя этиш ва уни ҳимоя қилишнинг халқаро стандартлари: амалиёт ва ҳисобот”  мавзусида онлайн ва офлайн форматда ўқув курслари ташкил этилди.
Машғулотларда Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларини бажаришда фаол иштирок этаётган вазирлик ва идораларнинг 20 дан ортиқ масъул ходими қатнашди.
2024 йил январь-июнь ойлари давомида Бухоро, Жиззах, Қашқадарё, Навоий, Наманган, Самарқанд, Сирдарё, Сурҳандарё, Фарғона, Хоразм вилоятлари ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Давлат меҳнат назорат инспекцияси ходимлари томонидан ҳудудлардаги корхона ва ташкилотларда ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари бўйича семинар-тренинглар дастури асосида, уларнинг меҳнат ҳуқуқлари бўйича тушунтириш ишлари олиб борилди.
Ўзбекистон Республикаси янги таҳрирдаги Меҳнат кодекси билан биргаликда ногиронлиги бўлган шахсларнинг меҳнат ҳуқуқлари бўйича жойларда 170 маротаба семинар-тренинглар ташкил этилди. Семинар йиғилишларида 3074 тага яқин ходимлар иштирок этди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Янги таҳрирдаги Меҳнат кодекси билан биргаликда ногиронлиги бўлган шахсларнинг меҳнат ҳуқуқлари бўйича жойларда оммавий ахборот воситаларида 20 та маротаба чиқишлар қилинган бўлиб, шундан маҳаллий рўзномаларда 9 маротаба чиқишлар ташкил этилган.
2024 йил йил 25-27 март кунлари Миграция бўйича халқаро ташкилотнинг Ўзбекистон Республикасидаги ваколатхонаси томонидан “Ўзбекистон фуқаролари Буюк Британияда хавфсиз, тартибли ва қонуний меҳнат қилиш” мавзусида тадбир ташкил этилди.
Учинчидан, Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва тарбияни мустаҳкамлаш, инсон ҳуқуқлари миллий тизими ҳақида туркум радио ва теледастурлар, кўрсатувлар Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясининг “O‘zbekiston 24”, “Yoshlar”, “Toshkent”, “Dunyo bo‘ylab” телерадиоканалларида эфирга узатилмоқда.
2024 йил 1-ярим йиллигида жами 111 та материал ОАВда эълон қилинган. Шулардан босма нашрларда 13 та, ижтимоий тармоқларда 33 та, “Телеграм” мессенжерида 35 та, Интернет веб-сайтларида 8 та, республика телеканалларида 16 та, радиоканалларида 6 та материал чоп этилди.
Шунингдек, Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги миллий таълим дастури ижроси доирасида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги билан ҳамкорликда 3 та мониторинг ўтказилди. Мониторинг давомида “Инсон ҳуқуқлари”, “Аёллар ҳуқуқлари” ва “Бола ҳуқуқлари” фанларини ўқитиш сифати ўрганилди. Мониторинг ўтказилган таълим муассасалари ахборот-ресурс марказларининг ҳар бирига 80 та китобдан иборат адабиёт жамланмалари топширилди. Хусусан мониторинг қуйидаги ҳудудларда ўтказилди:
1. 2024 йил 21-22 май кунлари Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат университети, Қорақалпоғистон Республикаси Юридик техникуми, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг Қорақалпоқ академик лицейида
2.  2024 йил 27 май куни Урганч давлат университетида
3.  2024 йил 2-3 июль кунлари Қашқадарё вилояти Термиз муҳандислик-технология институти, Термиз давлат педагогика институти, Термиз давлат университетида.

ИНФОРМАЦИЯ о реализации Национальной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан и “Дорожной карты”, утвержденной Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-46 от 7 февраля 2023 года
Национальный центр по правам человека по итогам мониторинга реализации Национальной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан и “Дорожной карты”, утвержденной Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-46 от 7 февраля 2023 по состоянию на 25 июля 2024 года сообщает следующее:
«Дорожная карта» реализации Национальной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан включает в себя 7 направлений и 30 пунктов. Из них выполнено 13 пунктов (43,3%), выполняются 16 пунктов (53,3%) и
1 пункт (3,3%) остаётся частично невыполненным.
В рамках реализации Постановления были выполнены следующие работы:
Во-первых, Министерством здравоохранения была разработана и утверждена учебная программа «Права человека» для всех образовательных направлений в 11 медицинских вузах. В 2023/2024 учебном году эта программа была введена для всех студентов 3-го курса. В этих вузах на основе модульной программы организовано 60 часов занятий, из которых 30 часов проходят под руководством ассистента и 30 часов отведено для самостоятельного обучения.
Во-вторых, для сотрудников государственных организаций и правоохранительных органов организованы учебные курсы: 5 курсов по предотвращению пыток, более 20 курсов по правам лиц с ограниченными возможностями, 5 курсов по правам мигрантов и 15 курсов по теме прав человека и гендерного равенства.
В частности, в региональных филиалах Академии государственного управления регулярно организуются недельные курсы повышения квалификации для управленческого персонала среднего и низшего звена в 1245 регионах. За период с января по июнь 2024 года курсы повышения квалификации прошли 667 кандидатов, включенных в национальный кадровый резерв, 807 руководителей структурных подразделений районных (городских) прокуратур, органов внутренних дел и налоговых органов, а также 49 руководителей.
Также в пяти регионах республики были организованы обучающие курсы на тему «Борьба с пытками: международная практика и национальный опыт»: в Ташкентской области (30 апреля и 1 мая), Республике Каракалпакстан (21-22 мая), Хорезмской области (23-24 мая), Сурхандарьинской области (2-3 июля) и Кашкадарьинской области (4-5 июля). Всего в курсах повышения квалификации приняли участие 309 сотрудников, включая правоохранительных органов, занимающихся следствием, предварительным расследованием и исполнением наказаний в каждом регионе.
Кроме того, с 14 по 17 мая 2024 года в зале заседаний Национального центра по правам человека были организованы онлайн и офлайн учебные курсы на тему «Международные стандарты соблюдения и защиты прав человека: практика и отчетность». В тренинге приняли участие более 20 должностных лиц из министерств и ведомств, активно участвующих в выполнении международных обязательств Узбекистана в области прав человека.
В январе-июне 2024 года в Бухарской, Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской, Самаркандской, Сырдарьинской, Сурхандарьинской, Ферганской и Хорезмской областях, а также сотрудниками государственной инспекции труда Республики Каракалпакстан были проведены семинары и тренинги по правам инвалидов на предприятиях и в организациях регионов. Также была проведена разъяснительная работа по вопросам трудовых прав инвалидов.
Проведено 170 семинаров и тренингов по трудовым правам лиц с ограниченными возможностями в связи с новой редакцией Трудового кодекса Республики Узбекистан. В этих мероприятиях приняли участие около 3074 сотрудников.
Кроме того, в местных средствах массовой информации было сделано 20 выступлений по вопросам трудовых прав лиц с ограниченными возможностями, а также организовано 9 публикаций в местных газетах.
С 25 по 27 марта 2024 года представительство Международной организации по миграции в Республике Узбекистан организовало мероприятие на тему «Безопасная, упорядоченная и легальная работа для граждан Узбекистана в Великобритании».
В-третьих, в Республике Узбекистан для укрепления образования и воспитания в области прав человека, а также для освещения национальной системы прав человека транслируются серии радиопередач и телепередач на каналах Национальной телерадиокомпании Узбекистана «O‘zbekiston 24», «Yoshlar», «Toshkent», и «Dunyo bo‘ylab».
В первом полугодии 2024 года в средствах массовой информации было опубликовано всего 111 материалов. Из них 13 материалов в печатных изданиях, 33 в социальных сетях, 35 в мессенджере «Телеграм», 8 на интернет-веб-сайтах, 16 на республиканских телеканалах и 6 на радиоканалах.
Кроме того, в рамках реализации национальной учебной программы по правам человека Национальным центром по правам человека Республики Узбекистан совместно с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан было проведено три мониторинга. В ходе мониторинга оценивалось качество преподавания дисциплин «Права человека», «Права женщин» и «Права ребенка». Каждому информационно-ресурсному центру образовательных учреждений, где проводился мониторинг, были переданы сборники литературы, состоящие из 80 книг.
Мониторинг был проведен в следующих регионах:
1. 21-22 мая 2024 года в Каракалпакском государственном университете имени Бердаха, Каракалпакстанском юридическом техникуме и Академическом лицее МВД Республики Узбекистан в Каракалпакстане.
2. 27 мая 2024 года в Ургенчском государственном университете.
3. 2-3 июля 2024 года в Термезском Институте инженерии и технологии, Термезском государственном педагогическом институте и Термезском государственном университете.