Сенатор инсон ҳуқуқлари бўйича ташкил қилинган семинарда иштирок этди
Ўтган ҳафтада Тошкент вилоятида вазирлик ва давлат идоралари масъул ходимлари учун “Инсон ҳуқуқлари бўйича барча механизмлар тавсияларини бажариш юзасидан ҳисобот бериш ва келгуси чоралар бўйича миллий механизмни мустаҳкамлаш, шу жумладан, тавсияларни кузатиш бўйича миллий маълумотлар базасидан фойдаланиш тўғрисида” семинар бўлиб ўтди.
Унда Олий Мажлиси Сенати ва Қонунчилик палатаси вакиллари, йигирмага яқин давлат ташкилотлари, Олий суд, Бош прокуратура, Бола ҳуқуқлари бўйича вакил институти ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг масъул ходимлари иштирок этди.
Муҳокама доирасида Олий Мажлис Сенати Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитасида доимий тарзда ишловчи сенатор Гулнора Маруфова ўз маърузасида БМТ шартномавий қўмиталари якуний хулосаларини ҳамда миллий ҳаракатлар режасини ишлаб чиқиш, қабул қилиш ва мониторинг қилишда парламентнинг тутган ўрни борасида батафсил маълумот бериб ўтди.
Семинар якунида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги тавсияларни кузатиш бўйича миллий маълумотлар базасини тўлиқ ишга тушириш, универсал даврий ҳисобот доирасида Ўзбекистоннинг Тўртинчи миллий маърузаси кўриб чиқилиши якунлари юзасидан ҳар 6 ойда умумлаштирилган ҳисобот тақдим қилиш таклифи ҳам кўриб чиқилди.

Сенатор приняла участие в семинаре, посвященном правам человека
На прошлой неделе в Ташкентской области для ответственных работников министерств и госучреждений проведен семинар «Отчетность по выполнению рекомендаций всех механизмов по правам человека и укрепление национального механизма по будущим мерам, в том числе использование Национальной базы данных по отслеживанию рекомендаций».
В нем приняли участие представители Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, около двадцати государственных организаций, ответственные работники Верховного суда, Генеральной прокуратуры, Института Уполномоченного по правам ребенка и Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
В рамках дискуссии Гулнара Маруфова, сенатор, работающая на постоянной основе в Комитете Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, в своем выступлении дала подробную информацию о роли парламента в разработке, принятии и мониторинге окончательных выводов договорных комитетов ООН, а также Национального плана действий.
По завершении семинара также рассмотрено предложение о полноценном запуске Национальной базы данных по отслеживанию рекомендаций в области прав человека, представлении каждые 6 месяцев обобщенного отчета по итогам рассмотрения Четвертого национального доклада Узбекистана в рамках универсального периодического отчета.