Ўзбекистонда олиб борилаётган жадал ислоҳотлар БМТ томонидан изчил қўллаб-қувватланмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш 30 июнь – 1 июль кунлари расмий ташриф билан мамлакатимизда бўлди.
Ташрифнинг асосий тадбирлари 1 июль куни бўлиб ўтди.
Президент Шавкат Мирзиёев шу куни Кўксарой қароргоҳида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш билан учрашув ўтказди.
Суҳбат аввалида БМТ Бош котиби давлатимиз раҳбарига Ўзбекистонга келиш таклифи ва кўрсатилаётган самимий қабул учун чуқур миннатдорлик билдирди.
Олий мартабали меҳмонни самимий қутлаб, давлатимиз раҳбари А.Гутерришнинг республикамизга бу галги, иккинчи ташрифи "Ўзбекистон – 2030" стратегияси доирасида амалга оширилаётган ортга қайтмас ислоҳотлар БМТ томонидан ҳар томонлама қўллаб-қувватланаётганининг тасдиғи эканини таъкидлади.
Музокаралар чоғида глобал ва минтақавий тинчлик, барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлаш, Ўзбекистон ва БМТ ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари, Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишга қаратилган қўшма лойиҳаларни амалга ошириш ҳолати муҳокама қилинди.
Ҳамкорликнинг жадал суръати ва мисли кўрилмаган юқори даражаси катта мамнуният билан қайд этилди.
140 та қўшма дастур ва лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилмоқда. Кейинги йилларнинг ўзида Ўзбекистон ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеясининг 10 та махсус резолюцияси қабул қилинди.
Йил бошидан буён БМТ Бош котибининг бешта ўринбосари Ўзбекистонга ташриф буюрди. Ўтган ойда мамлакатимиз Иқтисодий ва ижтимоий кенгаш (ECOSOC) таркибига ва Халқаро меҳнат ташкилотининг Маъмурий кенгашига сайланди. Ўзбекистон вакили биринчи марта БМТ Инсон ҳуқуқлари қўмитаси аъзоси бўлди. Тошкентда БМТнинг яна бир махсус муассасаси – Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш бўйича халқаро жамғарманинг ваколатхонаси иш бошлади.
Биргаликда глобал кун тартибига оид йирик халқаро тадбирлар, жумладан, озиқ-овқат хавфсизлиги, туризмни ривожлантириш, камбағаллик ва иқлим ўзгаришига қарши курашиш ҳамда биохилма-хилликни муҳофаза қилиш бўйича тадбирлар ўтказилмоқда. Келгуси йилда Самарқандда ЮНЕСКОнинг 43-бош конференцияси бўлиб ўтади.
Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик муаммолар юзасидан ҳам фикр алмашилди. Давлатимиз раҳбари Бош котибнинг халқаро хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш, БМТ ва унинг асосий органларини ислоҳ қилиш ҳамда жорий йилда Нью-Йорк шаҳрида Келажак саммитини ўтказиш ташаббусларини қатъий қўллаб-қувватлашини билдирди.
Минтақада транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқликни ривожлантириш, озиқ-овқат, энергетика ва ахборот хавфсизлигини таъминлаш соҳасида ҳамкорлик масалалари кўриб чиқилди.
Афғонистонда юзага келаётган вазият муҳокама қилиниб, афғон халқига гуманитар ёрдамни кенгайтириш, жаҳон ҳамжамиятининг бу мамлакатга нисбатан умумий стратегиясини ишлаб чиқиш зарурлиги таъкидланди.
Учрашув якунида 2026-2030 йилларда Ўзбекистоннинг Барқарор ривожланиш мақсадлари бўйича БМТ билан ҳамкорликнинг ҳадли дастурини биргаликда ишлаб чиқиш юзасидан келишувга эришилди.
Шундан сўнг Кўксарой қароргоҳида БМТ Бош котиби Антониу Гутерришга жаҳонда ҳамжиҳатлик ва бирдамликни фаол илгари суриш, ташкилот фаолияти самарадорлигини ошириш, шунингдек, мамлакатимиз ва БМТ ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашдаги хизматлари учун Ўзбекистоннинг олий давлат мукофотларидан бири – "Олий Даражали Дўстлик" орденини тантанали топшириш маросими бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари мукофотни топширар экан, А.Гутерришнинг Ўзбекистон ва БМТ ўртасидаги ҳамкорликнинг бугунги юксак даражага етишига қўшган шахсий ҳиссасини алоҳида эътироф этди.
Бош котиб Ўзбекистонда амалга оширилаётган глобал ва минтақавий аҳамиятга молик кенг кўламли ислоҳотлар ва ташаббусларни, шунингдек, БМТ институтларининг республикамиздаги фаолияти кенгайишини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаётгани таъкидланди.
БМТ раҳбарининг халқаро хавфсизлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш, глобал бошқарув институтларини ислоҳ қилиш, Барқарор ривожланиш мақсадларини илгари суриш, иқлим ўзгаришига қарши курашиш, "яшил" ва рақамли тараққиёт, озиқ-овқат ва энергетика хавфсизлигини таъминлаш борасидаги кўп йиллик саъй-ҳаракатлари қайд этилди.
Олий даражадаги музокаралар якунида Кўксарой қароргоҳида дарахт экиш маросими бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш йўлида кенг кўламли ҳамкорликни янада кенгайтириш борасидаги қатъий интилишлар ифодаси сифатида Фахрий меҳмонлар хиёбонида дарахт экдилар.
Шу куни Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш Юқори Чирчиқ туманидаги қуввати 200 мегаватт бўлган "ACWA POWER RIVERSIDE SOLAR" қуёш фотоэлектр станцияси фаолияти билан танишди.
Олий мартабали меҳмонга 2030 йилгача Ўзбекистонда яшил энергетикани ривожлантириш стратегияси, муқобил энергия ишлаб чиқариш соҳасида қувватларни яратиш дастури ҳақида тақдимот қилинди.
Жумладан, Саудия Арабистонининг “ACWA Power” компанияси томонидан Тошкент вилоятида қиймати 400 миллион долларлик, 200 мегаватт қувватига эга бўлган лойиҳа амалга оширилди. Бунинг учун 460 гектар ер майдони ажратилган. Ҳозирги кунда 150 мегаватт электр энергияси ишлаб чиқарилмоқда. Бундан ташқари, кейинчалик Паркент туманида 500 мегаватт электр энергиясини сақлаш тизими ишга туширилади.
Мазкур саъй-ҳаракатлар натижасида 130 миллион куб метр табиий газ тежалишига эришилиб, атмосферага 180 минг тонна зарарли газлар чиқишининг олди олинади.
Асосий мақсад аҳоли ва иқтисодиёт тармоқларини энергия ресурслари билан барқарор таъминлаш, электр энергияси ишлаб чиқаришда табиий газдан фойдаланишни камайтириш ҳамда қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш кўламини кенгайтиришдир.
БМТ Бош котиби мамлакатимизда қуёш ва шамол энергетикасини ривожлантириш учун улкан салоҳият мавжудлигини айтиб ўтди. Бу борада амалга оширилаётган саъй-ҳаракатлар иқлим ўзгаришига қарши курашиш соҳасидаги мақсад ва вазифаларга эришишга хизмат қилиши таъкидланди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш Олий Мажлис Сенатида бўлди.
Ўзбекистоннинг БМТ ва унинг институтлари билан кўп қиррали ҳамкорлигини янада кенгайтириш, глобал сиёсат ва минтақавий масалалар бугунги куннинг муҳим мавзуларидандир.
Учрашувда Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга ошириш билан боғлиқ, жумладан, гендер тенглигини таъминлаш масалалари ҳам муҳокама қилинди. Сўнгги йилларда гендер тенгликка эришиш, хотин-қизлар ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, уларга тенг имкониятлар яратиш борасида Ўзбекистонда тизимли ишлар амалга оширилаётгани, бунда БМТнинг тавсиялари ҳам муҳим ўрин тутаётгани алоҳида таъкидланди.
Хусусан, парламентлараро муносабатлар кўлами, гендер тенглик, аёлларнинг таълим олиш ҳуқуқлари, глобал иқлим ўзгаришлари шароитида амалга ошириш лозим бўлган вазифаларга алоҳида тўхталиб ўтилди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш пойтахтимизнинг Яккасарой туманидаги Дилбулоқ маҳалласида ҳам бўлди.
Маҳалла миллий қадриятлар маскани саналади. Кўплаб хайрли ишлар, эзгу ташаббуслар маҳаллаларда, халқ билан маслаҳатлашилган ҳолда амалга оширилади.
Олий мартабали меҳмонга кейинги йилларда бу тизим босқичма-босқич ривожлантирилиб, энди маҳалла масъуллари янада кенг имконият ва ваколатларга эга бўлгани ҳақида сўзлаб берилди.
Маҳалла раиси, ҳоким ёрдамчиси, хотин-қизлар фаоли, ёшлар етакчиси ҳамда профилактика инспекторидан иборат тизимга солиқчи ва ижтимоий хизмат ходими ҳам қўшилиб, “маҳалла еттилиги” жорий этилгани таъкидланди. Улар ўз ҳудудларида тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлиги ва ҳамжиҳатлигини таъминлаш, ижтимоий-ҳуқуқий ҳимояга муҳтож қатламни қўллаб-қувватлаш каби масалаларни ҳал қилишда биргаликда фаолият олиб бориши қайд этилди.
Шу ерда маҳалла аҳли, нуронийлар билан мулоқот бўлди. Унда маҳалла ҳаёти, бу ердаги бошқарув тизими ҳақида сўз борди. Шунингдек, ҳудуддаги кичик хизмат кўрсатиш ва ишлаб чиқариш объектлари фаолияти билан танишилди.
Дилбулоқда 6 минг 700 нафардан зиёд аҳоли яшайди. Маҳаллада боғча, оилавий поликлиника, спорт мактаби, савдо, саноат ва хизмат кўрсатиш шохобчалари фаолият юритмоқда.
Маҳалла идораси янги қурилган. Кўп қаватли уйлар йўлаги ва ички кўчалар таъмирланган. Ҳудуддан ўтувчи анҳор бўйи тартибга келтирилиб, обод сайилгоҳга айлантирилган. Ишкомлар, мевали ва манзарали дарахтлар, пиёдалар йўлаклари маҳаллага кўрк бағишлаб турибди.
БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш маҳалла мамлакат тараққиётида муҳим ўрин тутувчи ноёб институт эканини алоҳида таъкидлади. Ўзбекистонда аҳоли турмуш шароитини янада яхшилаш учун бу тузилма имкониятларидан кенг фойдаланилаётганини юқори баҳолади.

ООН всесторонне поддерживает проводимые в Узбекистане реформы
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш 30 июня – 1 июля с официальным визитом пребывал в нашей стране.
Основные мероприятия визита проводились 1 июля.
В этот день Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в резиденции «Куксарой» провел встречу с Генеральным секретарем Организации Объединенных Наций Антониу Гутерришем.
В начале беседы Генеральный секретарь ООН выразил искреннюю признательность главе нашего государства за приглашение посетить Узбекистан и оказываемый радушный прием.
Тепло поприветствовав высокого гостя, лидер нашей страны отметил, что нынешний, уже второй визит А. Гутерриша в нашу республику свидетельствует о всемерной поддержке ООН осуществляемых необратимых реформ в рамках Стратегии «Узбекистан-2030».
В ходе переговоров были рассмотрены вопросы обеспечения глобального и регионального мира, стабильности и устойчивого развития, дальнейшего расширения многопланового сотрудничества между Узбекистаном и ООН, ход реализации совместных проектов, направленных на достижение Целей устойчивого развития.
С глубоким удовлетворением отмечена интенсивная динамика и беспрецедентно высокий уровень сотрудничества.
Успешно реализуются 140 совместных программ и проектов. Только за последние годы по инициативе узбекской стороны принято 10 специальных резолюций Генеральной Ассамблеи ООН.
С начала года Узбекистан посетили пять заместителей Генерального секретаря ООН. В прошлом месяце наша страна была избрана в состав Экономического и Социального Совета (ЭКОСОС) и Административный совет Международной организации труда. Представитель Узбекистана впервые стал членом Комитета по правам человека ООН. В Ташкенте начало свою работу представительство еще одного специального учреждения ООН – Международного фонда сельскохозяйственного развития.
Совместно проводятся крупные международные мероприятия с глобальной повесткой, в частности, по вопросам продовольственной безопасности, развития туризма, борьбы с бедностью и изменением климата, а также защиты биоразнообразия. В следующем году в Самарканде пройдет 43-я Генеральная конференция ЮНЕСКО.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным международным и региональным проблемам. Глава нашего государства выразил решительную поддержку инициативам Генерального секретаря по обеспечению международной безопасности и стабильности, реформированию ООН и ее основных органов, проведению в текущем году в городе Нью-Йорке Саммита будущего.
Рассмотрены вопросы взаимодействия в области развития транспортной взаимосвязанности, обеспечения продовольственной, энергетической и информационной безопасности в регионе.
Обсуждена складывающаяся ситуация в Афганистане, подчеркнута необходимость расширения гуманитарной помощи афганскому народу, выработки консолидированной стратегии мирового сообщества в отношении этой страны.
По итогам встречи достигнута договоренность о совместной разработке Рамочной программы сотрудничества с ООН в Целях устойчивого развития Узбекистана на 2026–2030 годы.
В резиденции «Куксарой» состоялась торжественная церемония вручения одной из высших государственных наград Узбекистана – ордена «Олий Даражали Дўстлик» Генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу за активное продвижение солидарности и единства в мире, повышение эффективности деятельности данной организации, а также укрепление сотрудничества между нашей страной и ООН.
Вручая награду, глава нашего государства особо отметил личный вклад А. Гутерриша в достижение современного беспрецедентно высокого уровня сотрудничества между Узбекистаном и ООН.
Подчеркнута всесторонняя поддержка Генеральным секретарем проводимых в нашей стране широкомасштабных реформ и инициатив Узбекистана, имеющих глобальное и региональное значение, а также расширения деятельности институтов ООН в республике.
Отмечены многолетние усилия главы ООН по укреплению международной безопасности и стабильности, реформированию институтов глобального управления, продвижению Целей устойчивого развития, борьбе с изменением климата, обеспечению «зеленого» и цифрового развития, продовольственной и энергетической безопасности.
По завершении переговоров на высшем уровне в резиденции «Куксарой» состоялась церемония посадки дерева.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш посадили дерево на Аллее почетных гостей в знак твердых намерений дальнейшего наращивания полномасштабного сотрудничества по достижению Целей устойчивого развития.
В этот день Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш ознакомился с солнечной фотоэлектрической станцией «ACWA Power Riverside Solar» мощностью 200 мегаватт в Юкоричирчикском районе.
Высокопоставленному гостю была предоставлена информация о стратегии развития «зеленой» энергетики в стране до 2030 года, программе создания мощностей в сфере производства альтернативной энергии.
Отмечалось, что компания «ACWA Power» Саудовской Аравии на 460 гектарах реализовала в Ташкентской области проект мощностью 200 мегаватт стоимостью 400 миллионов долларов. В настоящее время выработка электроэнергии составляет 150 мегаватт. В дальнейшем в Паркентском районе будет запущена система хранения электроэнергии мощностью 500 мегаватт-час.
В результате будет достигнута экономия 130 миллионов кубических метров природного газа и устранен выброс в атмосферу 180 тысяч тонн вредных газов.
Одной из главных целей являются обеспечение населения и отраслей экономики энергоресурсами, уменьшение количества природного газа при производстве электроэнергии, расширение использования возобновляемых источников энергии.
Генеральный секретарь отметил большой потенциал развития солнечной и ветровой энергии в нашей стране, а также изменения в энергетическом секторе. Он подчеркнул, что все это имеет важное значение в обеспечении устойчивого роста и повышения благосостояния населения. Создание фотоэлектрических и ветровых электростанций будет способствовать достижению целей и задач в области борьбы с изменением климата, что полностью созвучно усилиям ООН в данной области.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш посетил Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Главными темами дня стали дальнейшее расширение многогранного сотрудничества Узбекистана с ООН и его институтами, вопросы глобальной политики и региональных проблем.
В ходе встречи обсуждались вопросы реализации Целей устойчивого развития, в том числе обеспечения гендерного равенства. Отмечалось, что в последние годы в Узбекистане осуществляется системная работа по достижению гендерного равенства, обеспечению прав и интересов женщин, и в этом важную роль играют рекомендации ООН.
Особое внимание акцентировалось на межпарламентских отношениях, правах женщин на образование и задачах, которые следует реализовать в условиях глобального изменения климата.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш посетил махаллю «Дилбулок» в Яккасарайском районе.
Махалля считается обителью национальных ценностей. По согласованию с жителями в махаллях осуществляются многие добрые дела и благородные инициативы.
Высокопоставленному гостю рассказали, что эта система постепенно развивалась, и теперь у ответственных лиц махалли появилось еще больше возможностей и полномочий.
Было отмечено, что к системе, состоящей из председателя махалли, помощника хокима, женской активистки, лидера молодежи и инспектора по профилактике, присоединились налоговый инспектор и работник социальной службы, образовав «махаллинскую семерку». Они совместно решают такие вопросы, как развитие предпринимательства, обеспечение занятости, поддержка слоев населения, нуждающихся в социально-правовой помощи.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш побеседовал с жителями и аксакалами махалли, осмотрел функционирующие на территории небольшие объекты сферы услуг и производства.
В махалле «Дилбулок» проживают более 6700 человек. Здесь функционируют детский сад, семейная поликлиника, спортивная школа.
Здание махалли построено недавно, отремонтированы подъезды многоквартирных домов и внутренние дороги, создан красивый парк. Красоту махалли приумножают виноградники, фруктовые и декоративные деревья.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш особо отметил, что махалля является уникальным институтом, играющим важную роль в развитии страны, и способствует улучшению условий жизни населения Узбекистана.