“Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги Қонунга қўшимча ва ўзгартиришлар киритилмоқда
Сенатнинг эллик учинчи ялпи мажлисида “Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига қўшимча ва ўзгартиришлар киритиш ҳақида”ги Қонун муҳокама қилинди.
Мамлакатимизда ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқларини таъминлаш учун зарур шарт-шароитлар яратиш, шунингдек инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари соҳасидаги умумэътироф этилган халқаро нормалар ва стандартларни миллий қонунчиликка изчил имплементация қилиш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Таъкидланганидек, ногиронлиги бўлган шахсларга бошқа фуқаролар билан тенг равишда инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини амалга ошириш имкониятини берувчи қўшимча шарт-шароитлар яратиш мақсадида ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисидаги қонунчилик янада такомиллаштирилмоқда.
Ушбу Қонун билан “Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги Қонунга ногиронлиги бўлган шахсларнинг одил судловдан фойдаланиш, сайлаш ва сайланиш, референдумда иштирок этиш, шунингдек таълим олишга бўлган ҳуқуқларини таъминлаш учун қўшимча шарт-шароитлар яратилишини назарда тутувчи ўзгартиришлар киритилмоқда.
Бундан ташқари, Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенцияга асосан “Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги Қонун ногиронлиги бўлган шахслар билан мулоқот қилиш учун қулай мулоқот шаклларини, шунингдек ижтимоий инфратузилма объектларини ногиронлиги бўлган шахсларнинг уларга монеликсиз кириши учун мослаштириш асосларини белгиловчи нормалар билан тўлдирилмоқда.
Сенаторларнинг фикрича, мазкур Қонун инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари соҳасидаги умумэътироф этилган халқаро нормалар ва стандартларни миллий қонунчиликка имплементация қилиш орқали ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари ҳимоя қилинишини таъминлашга хизмат қилади.

В Закон «О правах лиц с инвалидностью» вносятся дополнения и изменения
На пятьдесят третьем пленарном заседании Сената обсуждался закон «О внесении дополнений и изменений в Закон Республики Узбекистан «О правах лиц с инвалидностью».
В стране проведена масштабная работа по созданию условий, необходимых для обеспечения прав лиц с инвалидностью, а также последовательной имплементации в национальное законодательство общепризнанных международных норм и стандартов в области прав и свобод человека.
Отмечалось, что совершенствуется законодательство о правах лиц с инвалидностью в целях создания лицам с инвалидностью дополнительных условий, предоставляющих им возможность осуществления прав и свобод человека наравне с другими гражданами
Этим Законом вносятся изменения в Закон Республики Узбекистан «О правах лиц с инвалидностью», предусматривающие создание дополнительных условий для обеспечения прав лиц с инвалидностью на доступ к правосудию, избирать и быть избранными, участвовать в референдуме, а также на получение образования.
Кроме того, Закон «О правах лиц с инвалидностью» на основе Конвенции о правах инвалидов дополняется нормами, определяющими формы общения, которые могут использоваться для общения с лицами с инвалидностью, а также основания для приспособления объектов социальной инфраструктуры для беспрепятственного доступа к ним лиц с инвалидностью.
По мнению сенаторов, данный Закон служит обеспечению защиты прав лиц с инвалидностью путем имплементации в национальное законодательство общепризнанных международных норм и стандартов в области прав и свобод человека.