Инсон ҳуқуқлари бўйича IV Самарқанд форуми Хитой ОАВ диққат марказида
ПЕКИН, 12 июнь. /"Дунё" АА/. Хитойнинг оммабоп "Lookwe" электрон нашрида 13-14 июнь кунлари бўлиб ўтадиган Инсон ҳуқуқлари бўйича IV Самарқанд форумига бағишланган мақола эълон қилинди, деб хабар бермоқда "Дунё" АА мухбири.
Нашрда таъкидланганидек, бу галги Самарқанд форумининг асосий мақсади – иқлим ўзгаришларининг инсон ҳуқуқларига таъсири билан боғлиқ масалаларни кенг кўламда ва ахборотлар таҳлили негизида атрофлича муҳокама қилишдир. Халқаро анжуман иштирокчилари ушбу соҳада зарур билимлар олиш билан бир қаторда, халқаро ҳамжамият доирасида ўзаро тажриба алмашиш ва энг мақбул амалиётлар билан танишиш имконига эга бўлади.
"Форумда асосий эътибор иқлим ўзгаришларининг инсон ҳуқуқларига кўрсатадиган салбий таъсирини юмшатишга оид аниқ тавсия ва ечимлар тайёрлашга қаратилади, – дейилади мақолада. – Бу борадаги мунозаралар Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш ва ўзгараётган иқлим шароитида ҳар бир инсоннинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш учун кўмаклашадиган самарадор стратегия ва ёндашувларни ишлаб чиқиш учун турли соҳа мутахассисларига қулай майдон бўлиб хизмат қилиши кутилмоқда".
Хабар қилинганидек, форумнинг миллий ташкилотчилари – Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий маркази ва Ўзбекистон Адлия вазирлиги ҳамда "Тараққиёт стратегияси" марказидир.

Журнал "Lookwe": 13-14 июня состоится IV Самаркандский форум по правам человека
ПЕКИН, 12 июня. /ИА "Дунё"/. На страницах популярного китайского издания "Lookwe" опубликована статья, посвященная предстоящему IV Самаркандскому форуму по правам человека, который пройдет в Узбекистане 13-14 июня текущего года, сообщает корреспондент ИА "Дунё".
По данным издания, основная цель Самаркандского форума в этом году – обсуждение вопросов, связанных с влиянием изменения климата на права человека. Помимо получения необходимых знаний в этой области, у участников международной конференции будет возможность обменяться опытом и ознакомиться с лучшими практиками международного сообщества.
«Форум сосредоточится на разработке конкретных рекомендаций и решений по смягчению негативного воздействия изменения климата на права человека, - говорится в статье. - Ожидается, что дискуссия послужит форумом для экспертов из различных областей для разработки эффективных стратегий и подходов, которые помогут достичь Целей устойчивого развития и защитить права всех людей в условиях меняющегося климата».
Национальными организаторами форума являются Национальный центр по правам человека и Министерство юстиции, а также Центр «Стратегия развития».
В форуме планируется участие 200 экспертов. В частности, были приглашены отечественные и зарубежные эксперты, специалисты по климату, должностные лица государственных организаций, занимающихся вопросами изменения климата, представители институтов гражданского общества, средств массовой информации, научно-исследовательских центров, компаний, деловых кругов и международных организаций, заключает "Lookwe".