Инсон ҳуқуқлари бўйича IV Самарқанд форуми якунланди
Самарқанд шаҳрида 2024 йил 13-14 июнь кунлари Инсон ҳуқуқлари бўйича IV форум бўлиб ўтди. Мазкур нуфузли халқаро анжуман анъанавий равишда ушбу қадимий ва навқирон шаҳарда ўтказиб келинаётгани учун ҳам Самарқанд форуми номини олган.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича тўртинчи анъанавий Самарқанд форуми иштирокчиларига йўллаган табригида қайд этилганидек, юртимизда илк бор 2018 йилда ўтказилган Инсон ҳуқуқлари бўйича Осиё форуми жаҳон амалиётига ўзига хос “Самарқанд руҳи”ни олиб кирди, десак ҳеч муболаға бўлмайди. Шу тариқа инсон ҳуқуқлари соҳасидаги энг долзарб муаммоларга бағишланган Самарқанд форумларини ўтказиш яхши анъана тусини олди.
Ҳеч шубҳасиз, инсоният тўқнаш келаётган иқлим билан боғлиқ кескин муаммолар оқибатларини юмшатиш инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро ҳамкорликнинг устувор йўналишларидан бири бўлиб қолади.
«Экологик муаммолар: ўзгарувчан дунёда инсон ҳуқуқлари келажаги, барқарор ечимлар топиш» мавзусига бағишланган форум Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Адлия вазирлиги ва «Тараққиёт стратегияси» маркази томонидан ҳамкор халқаро ташкилотлар, жумладан, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси, мазкур бошқарманинг Марказий Осиё бўйича минтақавий бюроси, БМТнинг Ўзбекистондаги жамоаси, ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси ҳамда  Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси, ИҲТ, ШҲТ, МДҲ, ЕИ, ТуркПА, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти, Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш, Фридрих Эберт ҳамда Конрад Аденауэр жамғармалари қўллаб-қувватлаши билан ташкил этилди.
200 нафардан ортиқ халқаро, минтақавий, хорижий ва миллий ташкилотлар вакиллари оффлайн ва онлайн форматда иштирок этган форум доирасида учта ялпи мажлис ўтказилди.
Уларда иқлим ўзгаришларининг инсон ҳуқуқларига таъсири билан боғлиқ масалалар кенг кўламда ва ахборотлар таҳлили негизида атрофлича муҳокама қилинди.
Форумда асосий эътибор иқлим ўзгаришларининг инсон ҳуқуқларига кўрсатадиган салбий таъсирини юмшатишга оид аниқ тавсия ва ечимлар тайёрлашга қаратилди. Бу борадаги жонли мунозаралар Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш ва ўзгараётган иқлим шароитида ҳар бир инсоннинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш учун кўмаклашадиган самарадор стратегия ва ёндашувларни ишлаб чиқиш учун турли соҳа мутахассисларига қулай майдон бўлиб хизмат қилди.
Самарқанд форуми якунлари бўйича бир қатор муҳим натижалар қайд этилди. Хусусан, форум иштирокчилари ўртасида алоқа тармоғини ўрнатиш ва узоқ муддатли ҳамкорликни ривожлантириш, инсон экологик ҳуқуқлари соҳасида доимий ахборот алмашиш ва ҳамкорлик қилиш учун платформа яратишга келишиб олинди.
Ҳукуматлар, халқаро ташкилотлар ва фуқаролик жамияти учун иқлим ўзгаришининг инсон ҳуқуқларига салбий таъсирини юмшатиш бўйича аниқ тавсиялар ишлаб чиқилди ва қизғин муҳокама қилинди. Иқлим ўзгариши ва инсон ҳуқуқлари ўртасидаги муносабатлар тўғрисида жамоатчилик хабардорлигини ошириш мақсадида таълим ва ахборот соҳасидаги ишларни кучайтириш зарурлиги таъкидланди.
Форум тавсияларини бажариш учун унинг иштирокчилари, шу жумладан, ҳукуматлар, ташкилотлар ва фуқаролик жамияти вакилларига аниқ мажбуриятлар белгилаб берилди. Форумдан кейинги даврда иқлим ўзгариши билан боғлиқ муаммоларга самарали жавоб бериш учун тавсияларни амалда қўллашга қаратилган стратегия ва ҳаракат режалари тасдиқланди.
Иқлим ўзгаришига мослашиш стратегияси билан инсон ҳуқуқларини таъминлаш истиқболларига доир вазифаларни бирлаштириш бўйича инновацион ташаббуслар қўллаб-қувватланди.
Энг асосийси, халқаро анжуман доирасида турли мамлакатлар ва минтақалар ўртасида иқлим ўзгариши шароитида инсон ҳуқуқларини янада самарали ҳимоя қилиш борасида ўзаро тажриба ва билим алмашинувига кўмаклашилди.
Форумнинг якуний ҳужжати – «Иқлим ўзгаришлари шароитида  инсон ҳуқуқларини глобал ҳимоя қилиш: барқарор келажак йўлидаги мажбуриятлар ва саъй-ҳаракатлар тўғрисидаги Самарқанд декларацияси» лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Анжуман иштирокчилари Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевга БМТ Бош Ассамблеясининг 76-сессияси ва БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессиясидаги нутқларида мазкур форумни ўтказиш ташаббусини илгари сургани учун миннатдорчилик билдирди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича IV Самарқанд форуми тавсияларини БМТ Бош котибига ва бошқа халқаро ташкилотларга тақдим этишга келишиб олинди.
Форум якунида унинг иштирокчилари қадимий ва навқирон Самарқанд заминига эзгу ният билан ниҳоллар экди.

Завершился IV Самаркандский форум по правам человека
В Самарканде состоялся IV Форум по правам человека. За этим авторитетным мероприятием, традиционно проводимом в этом древнем и вечно молодом городе,  уже закрепилось название Самаркандский форум.
В поздравлении  Президента нашей страны Шавката Мирзиёева участникам  Форума отмечалось, что первый азиатский форум по правам человека, организованный в нашей стране в 2018 году, привнес в мировую практику свой особый «самаркандский дух». Стало доброй традицией проведение в Самарканде форумов, посвященных наиболее актуальным проблемам в области прав человека.
Несомненно, смягчение последствий  изменения климата, с которыми сталкивается человечество, будет оставаться одним из приоритетных направлений международного сотрудничества в сфере прав человека.
Форум по теме «Экологические проблемы: будущее прав человека в меняющемся мире, поиск устойчивых решений» организован Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, Министерством юстиции, Центром «Стратегия развития» при поддержке  международных организаций-партнеров – в том числе Управления Верховного комиссара ООН по правам человека, Регионального отделения Управления Верховного комиссара по правам человека (УВКПЧ) для Центральной Азии, Страновой группы ООН в Узбекистане, Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека, Бюро  Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе и Координатора проектов,  ОЭС, ШОС, СНГ, ЕС, ТюркПА, Организации  по экономическому сотрудничеству, Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии, Парламентской ассамблеи тюркоязычных государств, Фонда имени Фридриха Эберта, Фонда имени  Конрада Аденауэра.
В рамках форума, проходившего в офлайн- и онлайн-форматах, приняли участие более 200 представителей международных, региональных, зарубежных и национальных организаций,  было проведено три пленарных заседания.
Во время заседаний широкомасштабно и на основе анализа информации обсуждались вопросы, связанные с влиянием изменения климата на права человека.
На форуме основное внимание уделялось разработке конкретных рекомендаций и решений по смягчению негативного воздействия изменения климата на права человека. Бурные дискуссии по этому вопросу послужили экспертам из различных областей площадкой  для разработки эффективных стратегий и подходов, способствующих достижению Целей устойчивого развития и защите прав всех людей в условиях меняющегося климата.
По итогам Самаркандского форума достигнута договоренность о создании платформы для постоянного обмена информацией и сотрудничества в сфере экологических прав человека.
В целях повышения осведомленности общественности о взаимосвязи изменения климата и прав человека была подчеркнута необходимость усиления работы в сфере образования и информации.
На участников Форума, включая правительства, организации и представителей гражданского общества, были возложены конкретные обязательства. Утверждены стратегии и планы действий по реализации рекомендаций по эффективному реагированию на проблемы изменения климата в период после Форума.
Поддержаны инновационные инициативы по интеграции Стратегии  адаптации к изменению климата с задачами по перспективам обеспечения прав человека.
Главное, что в рамках международного форума оказано содействие в обмене опытом и знаниями между разными странами и регионами в области  более эффективной защиты прав человека в условиях изменения климата.
Разработан проект итогового  документа  форума – «Самаркандская декларация о глобальной защите прав человека в контексте изменения климата: обязательства и действия для устойчивого будущего».
Участники форума выразили благодарность Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву за выдвижение инициативы о проведении данного форума в  выступлениях на 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН и 46-й сессии Совета ООН по правам человека.
Достигнута договоренность о представлении рекомендаций   IV Самаркандского  форума по правам человека Генеральному секретарю ООН и другим международным организациям.
В завершение форума его участники с добрыми намерениями посадили саженцы  на древней земле  Самарканда.