ЕХҲТ вакили: Экологик муаммолар инсоннинг асосий ҳуқуқларига дахл қилмоқда
Инсон ҳуқуқлари бўйича IV Самарқанд форумида Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ)нинг Иқтисодий ва экологик фаолият мувофиқлаштирувчиси Бакит Жусупов видеомурожаат билан иштирок этди.
– Инсон ҳуқуқлари ва экологик муаммолар ўртасидаги боғлиқликка бугунги куннинг асосий мавзуси сифатида эътибор қаратгани учун Ўзбекистон ҳукуматига миннатдорчилик билдиришга рухсат бергайсиз, – деди Бакит Жусупов. – Атроф-муҳитнинг бузилиши инсон ҳуқуқларига салбий таъсир кўрсатаётганини барчамиз кўриб-билиб турибмиз. Экологик муаммолар инсоннинг етарлича ҳаёт сифати, хавфсиз уй-жой, озиқ-овқат, соғлиқ, сув ва санитария ҳуқуқи ёки шунчаки ўз ҳаётини хавфсиз ва муносиб тарзда давом эттиришга бўлган асосий ҳуқуқларига дахл қилмоқда. Биз аниқ биламизки, бу муаммоларнинг таъсири жамиятнинг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламлари – камбағаллар, ногиронлар, кексалар ва ёшлар ҳаётига энг кўп салбий таъсир кўрсатмоқда. Ушбу муаммоларнинг мураккаблигини инобатга олган ҳолда, ечимлар ҳам ҳар томонлама қамровдор ва яхлит бўлишига эришишимиз керак.
Бу, аввало, ана шу ечимлар илмий таҳлилга асосланган бўлиши, инсон ҳуқуқларига йўналтирилган ёндашувни қўллаш имконини бериши зарурлигини англатади. Қолаверса, экологик муаммоларнинг инсон ҳуқуқларига салбий таъсирини бартараф этиш бўйича самарали чора-тадбирларни амалга оширишда сиёсий иродага таяниш ҳам жуда муҳим.
Давлатлар халқаро ҳуқуқ доирасида инсон ҳуқуқларини ҳурмат қилиш мажбуриятига эга. Бинобарин, бутун дунё бўйлаб суд жараёнлари атроф-муҳит билан боғлиқ инсон ҳуқуқлари зўравонлигининг даҳшатли оқибатларини тобора кўпроқ намойиш этмоқда.
Самарқанд форуми доирасида аёллар ва энергия тармоғи, аёллар ва сув тармоғи ҳамда иқлим ўзгариши ва хавфсизлик бўйича гендер тадбирлар ҳақидаги масалаларга мухтасар бўлса ҳам тўхталиш имкони туғилганидан мамнунман. Фурсатдан фойдаланиб, офисимиз билан жуда яқин ҳамкорлик қиладиган ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси фаолиятини алоҳида таъкидламоқчиман.
Ҳозирги кунда ушбу вакилимиз мамлакатингиздаги иқлим билан боғлиқ муаммолар харитасини тузмоқда. Шу асосда ҳукумат аҳолининг, жумладан, ижтимоий ҳимояга муҳтож инсонларнинг эҳтиёжларини қондирадиган ахборот сиёсатини ишлаб чиқиши мумкин.
Бундай лойиҳалар ЕХҲТнинг бутун минтақасидаги бошқа дала миссиялари билан биргаликда амалга оширилмоқда. Ушбу лойиҳалар жамиятларга бевосита таъсир кўрсатади ва барқарор турмуш шароитларини таъминлаш ҳамда бу соҳадаги сиёсат асосларини яратиш орқали инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишга ёрдам беради.
Инсон ҳуқуқлари бўйича IV Самарқанд форумидан атроф-муҳитни муҳофаза этиш ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишга қаратилган барқарор амалиётлар, таъсирчан саъй-ҳаракатлар ва қонунчилик чораларини тақдим этиш борасида самарали муҳокамаларни кутиб қоламиз, – деди ЕХҲТ вакили.

Экологические проблемы затрагивают фундаментальные права человека
На четвертом Самаркандском форуме по правам человека с видеообращением выступил Координатор по экономической и экологической деятельности Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) Бакыт Джусупов.
– Позвольте мне поблагодарить правительство Узбекистана за то, что оно сосредоточило внимание на вопросе взаимосвязанности прав человека и экологических проблем как главной теме сегодняшнего дня, – говорит Б. Джусупов. – Мы все знаем, что деградация окружающей среды отрицательно влияет на права человека. Экологические проблемы затрагивают основные права людей на достойное качество жизни, безопасное жилье, питание, здоровье, воду и санитарию или просто на то, чтобы прожить свою жизнь в безопасности. Воздействие этих проблем больше всего негативно влияет на жизнь наиболее уязвимых слоев общества – бедных, инвалидов, пожилых людей и молодежи. Учитывая сложность этих проблем, мы должны сделать так, чтобы их решение было всеобъемлющим и целостным.
Это значит, прежде всего, что это решение должно основываться на научном анализе и позволять применять подходы, ориентированные на права человека. Кроме того, в реализации эффективных мер по устранению негативного воздействия экологических проблем на права человека важно опираться на политическую волю.
Государства обязаны уважать права человека в рамках международного права. Поэтому судебные разбирательства во всем мире все чаще демонстрируют ужасные последствия нарушений прав человека, связанных с окружающей средой.
Я рад, что в рамках Самаркандского форума появилась возможность коснуться, пусть и кратко, вопросов женщин и энергетической системы, женщин и водной системы, а также гендерных мероприятий по изменению климата и безопасности. Хотел бы воспользоваться случаем и особо отметить деятельность Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане, который очень тесно сотрудничает с нашим офисом.
В настоящее время наш представитель составляет карту проблем, связанных с климатом в вашей стране. На этой основе правительство может разработать информационную политику, отвечающую потребностям населения, в том числе нуждающегося в социальной защите.
Подобные проекты реализуются совместно с другими полевыми миссиями всего региона ОБСЕ, оказывают прямое влияние на сообщества и помогают защитить права человека, обеспечивая устойчивые средства к существованию и создавая политические основы в этой области.
Мы с нетерпением ждем результаты дискуссий четвертого Самаркандского форума по правам человека для внедрения устойчивых практик, эффективных усилий и законодательных мер, направленных на защиту окружающей среды и  прав человека.