Инсон ҳуқуқлари бўйича тўртинчи анъанавий Самарқанд форуми иштирокчиларига
Авваламбор, “Экологик таҳдидлар: ўзгараётган дунёда инсон ҳуқуқларининг истиқболи ва барқарор ечимларни излаш” мавзусидаги инсон ҳуқуқлари бўйича тўртинчи анъанавий Самарқанд форумининг барча иштирокчилари ва меҳмонларини самимий қутлайман.
Юртимизда илк бор 2018 йилда ўтказилган Инсон ҳуқуқлари бўйича Осиё форуми жаҳон амалиётига ўзига хос “Самарқанд руҳи”ни олиб кирди десак, ҳеч муболаға бўлмайди. Шу тариқа инсон ҳуқуқлари соҳасидаги
энг долзарб муаммоларга бағишланган Самарқанд форумларини ўтказиш яхши анъана тусини олди.
Бугунги анжуманда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ва унинг ихтисослашган тузилмалари, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти, Европа Иттифоқи, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти, Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш, Туркий давлатлар Парламент Ассамблеяси, шунингдек, таниқли хорижий давлат ва жамоат арбоблари, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги етакчи экспертлар иштирок этаётгани айниқса аҳамиятлидир.
Яхши маълумки, глобал иқлим ўзгариши оқибатида сайёрамизда кескин экологик вазият юзага келди. Ичимлик суви тақчиллиги, атроф-муҳит ифлосланиши, тупроқ емирилиши, кучли чанг ва қум бўронлари, биохилма-хилликнинг йўқолиши, қишлоқ хўжалиги ҳосилдорлигининг пасайиши каби муаммолар тобора авж олмоқда.
Барча қитъаларда ва мамлакатларда бу жараёнларнинг салбий таъсири янада кучайиб бормоқда. Айниқса, ҳаво ҳароратининг ошиши жаҳондаги ўртача кўрсаткичдан икки баробар кўп бўлган ва Орол фожиасини бошидан кечираётган Марказий Осиё минтақасида бунинг оқибатлари яққол сезилмоқда.
Экологик инқироз Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш йўлидаги энг асосий тўсиқ ва таҳдидга айланди, глобал миқёсда қашшоқлик билан боғлиқ муаммолар кўпаймоқда, инсоннинг соғлиқ, тоза сув, озиқ-овқат ва уй-жойга бўлган ҳуқуқларини таъминлаш хавф остида қолмоқда. Бундан аввало, ижтимоий ҳимояга муҳтож қатлам, хусусан, ногиронлиги бўлган шахслар, кексалар, аёллар ва болалар жиддий азият чекмоқда.
Албатта, иқлим ўзгариши оқибатида инсон ҳуқуқларига етказиладиган зарарни кескин камайтириш учун жаҳон мамлакатлари биргаликда самарали чоралар кўриши керак. Келажак авлодлар тақдири учун барчамиз улкан масъулиятни ўз зиммамизга оладиган вақт келди.
Париж битимида таъкидланганидек, иқлим ўзгаришига қарши чоралар кўрилаётганида, давлатлар инсон ҳуқуқларини ҳурмат қилиши, рағбатлантириши ва ҳимоя қилиши, асосий диққат-эътиборини мазкур соҳадаги мажбуриятларини бажаришга қаратишлари лозим.
Ҳурматли меҳмонлар!
Янги Ўзбекистонда иқлим ўзгариши муаммолари билан курашиш барқарор ривожланишни таъминлашнинг энг муҳим омилига айланди. Биз имкон қадар бундай жараёнларнинг олдини олиш ва уларнинг салбий таъсирини юмшатиш бўйича зарур чораларни кўрмоқдамиз.
Янги таҳрирда қабул қилинган Конституциямизда инсоннинг қулай атроф-муҳитга бўлган ҳуқуқи алоҳида бобда мустаҳкамланган. Давлатнинг атроф-муҳитни яхшилаш, тиклаш ва муҳофаза қилиш, экологик мувозанатни сақлаш бўйича вазифаларни амалга ошириш мажбуриятлари белгилаб қўйилган.
Шунингдек, Оролбўйи минтақасининг экологик тизимини муҳофаза қилиш ва тиклаш, минтақани ижтимоий ва иқтисодий жиҳатдан ривожлантириш, мамлакатимизда “яшил” иқтисодиётга ва углерод нейтраллигига ўтиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Жумладан, 2030 йилга бориб мамлакатимиз энергетика балансида қайта тикланувчи энергия қувватини 40 фоизга етказишни режалаштирганмиз. “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида Ўзбекистонда 1 миллиард туп кўчат экилмоқда. Орол денгизининг қуриган тубида 2 миллион гектар майдонда ўрмонзорлар барпо этдик.
Шуни алоҳида таъкидлашни истардимки, бизнинг саъй-ҳаракатларимизни жаҳон ҳамжамияти кенг қўллаб-қувватламоқда. Хусусан, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси томонидан “Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудудига айлантириш”, “Марказий Осиё экологик муаммолар қаршисида: барқарор ривожланиш ва фаровонлик йўлида минтақавий бирдамликни мустаҳкамлаш” каби муҳим резолюциялар бир овоздан қабул қилинди.
Ҳеч шубҳасиз, инсоният тўқнаш келаётган иқлим билан боғлиқ кескин муаммолар оқибатларини юмшатиш инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро ҳамкорликнинг устувор йўналишларидан бири бўлиб қолади.
Шу боис, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг “Марказий Осиёда иқлим ўзгаришининг салбий оқибатларига қарши курашиш шароитида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги резолюциясини ишлаб чиқиш ва илгари суриш бўйича ташаббусимизни қўллаб-қувватлайсизлар, деб ишонаман.
Сиз, азизлар бугунги Форум давомида глобал миқёсда экологик вазият барқарорлигини сақлаш, инсон ҳуқуқ ва манфаатларига хизмат қиладиган янги амалий таклифларни ишлаб чиқасизлар, деб ишонаман.
Фурсатдан фойдаланиб, барчангизга сиҳат-саломатлик, бахт ва омад, Форум ишига улкан муваффақият тилаб қоламан.

Участникам четвертого традиционного Самаркандского форума по правам человека
Искренне приветствую всех участников и гостей четвертого традиционного Самаркандского форума по правам человека на тему «Экологические проблемы: будущее прав человека в меняющемся мире, поиск устойчивых решений».
Не будет преувеличением сказать, что первый Азиатский форум по правам человека, организованный в нашей стране в 2018 году, привнес в мировую практику свой особый «самаркандский дух». Стало доброй традицией проведение в Самарканде форумов, посвященных наиболее актуальным проблемам в области прав человека.
В сегодняшнем мероприятии принимают участие представители Организации Объединенных Наций и ее специализированных структур, Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Европейского союза, Исламской организации сотрудничества, Шанхайской организации сотрудничества, Содружества Независимых Государств, Организации экономического сотрудничества, Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии, Парламентской Ассамблеи тюркских государств, а также видные зарубежные государственные и общественные деятели, ведущие эксперты в области прав человека.
Как известно, в результате глобальных климатических изменений на планете сложилась критическая экологическая ситуация. Все более обостряются такие проблемы, как нехватка питьевой воды, загрязнение окружающей среды, эрозия почвы, сильные пыльные и песчаные бури, исчезновение биоразнообразия, снижение производительности сельского хозяйства.
Негативное влияние данных процессов усиливается на всех континентах, во всех странах. Особенно явно их последствия ощущаются в регионе Центральной Азии, где показатели повышения температуры воздуха в два раза превышают средний показатель в мире и которая продолжает испытывать на себе последствия Аральской катастрофы.
Экологическое бедствие стало основным препятствием и вызовом на пути достижения Целей устойчивого развития, растет количество проблем, связанных с нищетой на глобальном уровне, остаются под угрозой права человека на здоровье, чистую воду, продовольствие и жилье. От этого в первую очередь страдают люди, нуждающиеся в социальной защите, в частности, лица с инвалидностью, пожилые люди, женщины и дети.
Чтобы кардинально уменьшить ущерб, наносимый правам человека вследствие изменения климата, несомненно, страны мира должны принять совместные эффективные меры. Пришло время всем нам взять на себя эту огромную ответственность за судьбу будущих поколений.
Как отмечено в Парижском соглашении, при принятии мер по противодействию изменению климата государства должны направить основное внимание на выполнение обязательств по уважению, поощрению и защите прав человека в этой сфере.
В Новом Узбекистане борьба с проблемами по изменению климата стала важнейшим фактором обеспечения устойчивого развития. По мере возможности мы принимаем необходимые меры для предотвращения таких проблем и смягчения их негативного воздействия.
В принятой в нашей стране Конституции в новой редакции в отдельной главе закреплено право человека на благоприятную окружающую среду. Определены обязательства государства по улучшению, восстановлению и охране окружающей среды, сохранению экологического равновесия.
Кроме того, особое внимание уделяется вопросам защиты и восстановления экологической системы Приаралья, социального и экономического развития региона, переходу страны на «зеленую» экономику и углеродную нейтральность.
В частности, к 2030 году мы запланировали довести мощности возобновляемой энергии в стране до 40 процентов. В Узбекистане в рамках общенационального проекта «Зеленый край» высаживается 1 миллиард саженцев. На 2 миллионах гектаров высохшего дна Аральского моря мы создали леса.
Следует отметить, что принимаемые нами меры находят широкую поддержку у мирового сообщества. В частности, Генеральная Ассамблея Организации Объединенных Наций единогласно приняла такие важные резолюции, как «Объявление региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий», «Центральная Азия перед лицом экологических проблем: укрепление региональной солидарности во имя устойчивого развития и процветания».
Смягчение последствий острых климатических проблем, с которыми сталкивается человечество, безусловно, является одним из приоритетных направлений международного сотрудничества в области прав человека.
Уверен, что вы поддержите нашу инициативу о разработке и продвижении резолюции Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций «О защите прав человека в условиях борьбы с негативными последствиями изменения климата в Центральной Азии».
Убежден, что в ходе сегодняшнего форума вы разработаете новые практические предложения, которые послужат сохранению стабильной экологической ситуации в глобальном масштабе, обеспечению прав и интересов человека.