«Экологик муаммолар: ўзгарувчан дунёда инсон ҳуқуқлари келажаги ва барқарор ечимлар топиш»
2024 йил 13-14 июнь кунлари мамлакатимизда бўлиб ўтадиган анъанавий халқаро анжуман – Инсон ҳуқуқлари бўйича IV Самарқанд форумининг навбатдаги мавзуси шундай номланган. Форум доирасида офлайн ва онлайн тарзда учта ялпи мажлис ўтказилиши мўлжалланмоқда.
Бу галги Самарқанд форумининг асосий мақсади – иқлим ўзгаришларининг инсон ҳуқуқларига таъсири билан боғлиқ масалаларни кенг кўламда ва ахборотлар таҳлили негизида атрофлича муҳокама қилишдир. Халқаро анжуман иштирокчилари ушбу соҳада зарур билимлар олиш билан бир қаторда, халқаро ҳамжамият доирасида ўзаро тажриба алмашиш ва энг мақбул амалиётлар билан танишиш имконига эга бўлади.
Форумда асосий эътибор иқлим ўзгаришларининг инсон ҳуқуқларига кўрсатадиган салбий таъсирини юмшатишга оид аниқ тавсия ва ечимлар тайёрлашга қаратилади. Бу борадаги мунозаралар Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш ва ўзгараётган иқлим шароитида ҳар бир инсоннинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш учун кўмаклашадиган самарадор стратегия ва ёндашувларни ишлаб чиқиш учун турли соҳа мутахассисларига қулай майдон бўлиб хизмат қилиши кутилмоқда.
Форумнинг миллий ташкилотчилари – Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ва Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳамда “Тараққиёт стратегияси” марказидир.
Халқаро ҳамкорларимиз Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Ўзбекистондаги жамоаси ҳисобланади. Бу халқаро шерикларимиз сафида, хусусан, БМТнинг Ўзбекистондаги Доимий мувофиқлаштирувчиси офиси, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий бўлими, БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси офиси, шунингдек, Фридрих Эберт ва Конрад Аденауэр номидаги фондларнинг мамлакатимиздаги ваколатхоналари бор.
Форумда 200 нафар мутахассис қатнашиши режалаштирилган. Хусусан, миллий ва хорижий экспертлар, иқлим бўйича мутахассислар, давлат ташкилотларининг иқлим ўзгариши муаммолари билан шуғулланадиган масъуллари, фуқаролик жамияти институтлари, оммавий ахборот воситалари, илмий тадқиқот марказлари, компаниялар, ишбилармон доиралар ва халқаро ташкилотларнинг вакиллари таклиф этилган.

Так называется очередная тема IV Самаркандского форума по правам человека – традиционной международной конференции, которая пройдет в нашей стране 13-14 июня 2024 года. В рамках форума планируется провести три пленарных заседания офлайн и онлайн.
Основная цель Самаркандского форума в этом году – обсуждение вопросов, связанных с влиянием изменения климата на права человека, в широком масштабе и на основе анализа информации. Помимо получения необходимых знаний в этой области, участники международной конференции получат возможность обменяться опытом и ознакомиться с лучшими практиками международного сообщества.
Форум сосредоточится на разработке конкретных рекомендаций и решений по смягчению негативного воздействия изменения климата на права человека. Ожидается, что дискуссия послужит форумом для экспертов из различных областей для разработки эффективных стратегий и подходов, которые помогут достичь Целей устойчивого развития и защитить права всех людей в условиях меняющегося климата.
Национальными организаторами форума являются Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека и Министерство юстиции Республики Узбекистан, а также Центр «Стратегия развития».
В числе международных соорганизаторов форума Офис Постоянного координатора ООН в Узбекистане, Региональное отделение УВКПЧ для Центральной Азии, ПРООН в Узбекистане, Офис Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане, а также представительства Фонда имени Фридриха Эберта и Фонда им. Конрада Аденауэра в нашей стране.
Планируется, что в форуме примут участие 200 экспертов. В частности, были приглашены отечественные и зарубежные эксперты, специалисты по климату, должностные лица государственных организаций, занимающихся вопросами изменения климата, представители институтов гражданского общества, средств массовой информации, научно-исследовательских центров, компаний, деловых кругов и международных организаций.